2. března 2010 22:14 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

O satisfakci za okupaci se postarali ragbisté

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse

Ad LN 23. 2.: Zázraky na ledě i na trávníku

Dobrý den, pane Petráčku,
malé doplnění k vašemu zajímavému článku o sportovních
zázracích: Gruzie porazila Rusko a byl to opět v Gruzii celonárodní svátek. V Gruzii je v současnosti mnohem populárnější ragby než fotbal. V ragby Gruzínci postoupili na poslední dvě mistrovství světa, na domácí zápasy chodí desetitisícové návštěvy, v Mistrovství Evropy hrají Gruzínci (zvaní familiárně Lelos) stabilně nejvyšší divizi. Ragby je považováno v Gruzii za prestižní sport. Mnoho Gruzínců hraje v nejvyšších profesionálních ligách ve Francii a Anglii a několik jich hraje i v naší první lize (vzhledem k trvalému bydlišti, práci a dlouhodobé účasti v naší soutěži ostatně dva Gruzínci nastupují i za naši reprezentaci, což pravidla ragby umožňují).
Ragby je prostě v Gruzii to, co v jiných zemích fotbal. (Fotbal tam své postavení ztratil po sérii korupčních afér, což je jiná historie. Ale mohla by být poučná pro fotbal český. :-) A právě v nejvyšší divizi ME se Gruzínci potkávají s Rusy. Loňské utkání, první po ruském vpádu do Gruzie, se údajně kvůli počasí, ve skutečnosti ale z politicko-bezpečnostních důvodů, nehrálo v Rusku (Rusové byli domácí), ale na Ukrajině 22. 3. 2009.
Gruzínci, přestože hosté, zvítězili 29 : 21 a v Gruzii to opět bylo chápáno jako satisfakce za ruský vpád a okupaci Abcházie a Osetie. Gruzínští hráči byli doma vítáni jako hrdinové. Další utkání, kde je tentokrát Gruzie vedena jako domácí tým, se odehraje opět na neutrální půdě, v tureckém Trabzonu, 20. 3.
2010. Návštěvnost z Gruzie bude bezpochyby obrovská.
Martin Charvát, martin.charvat@konektor.biz
  • 0Diskuse