7. června 2013 16:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

O víkendu se otevře Anežský klášter. Vstup bude zdarma

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Anežský klášter | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Anežský klášter | foto: MAFRA - Jan Zátorský

PRAHA Klášter sv. Anežky, ve kterém je umístěna stálá expozice středověkého umění, bude znovu zpřístupněn v sobotu.

Preventivně byl kvůli velké vodě uzavřen od počátku tohoto týdne. O víkendu návštěvníci kláštera nemusejí platit, řekla dnes ČTK mluvčí Národní galerie Eva Kolerusová.

Galerie také nabízí pomoc a konzultaci muzeím a galeriím, které byly zasaženy povodní. Žádosti lze posílat na adresu genreditel@ngprague.cz. Pomoc nabízejí i další kulturní instituce ve státní správě, třeba Národní technické muzeum či Národní knihovna. Její hlavní sídlo v Klementinu zůstává uzavřené, nepřístupné jsou zatím i některé pobočky Národního muzea, zejména Muzeum Bedřicha Smetany nebo Náprstkovo muzeum.

Celkové škody v institucích ve správě ministerstva kultury se zatím sčítají, ještě není známý především rozsah škod v Památníku Terezín, řekla ČTK mluvčí ministerstva Lenka Brandtová.

"Anežský klášter byl uchráněn ničivé povodně nejen díky opatřením Národní galerie v Praze, ale i díky funkčnímu systému protipovodňových opatření, zejména kanalizačního řadu hlavního města Prahy, realizovaných po roce 2002," uvedl po pátečním rozhodnutí krizového štábu NG její zastupující ředitel Vít Vlnas.

Freska Mistra Třeboňského oltáře

Národní galerie se kvůli povodním rozhodla uzavřít také výstavu Jan Křížek a umělecká Paříž 50. let ve Valdštejnské jízdárně na Malé Straně. I tento objekt byl stejně jako Anežský klášter nakonec povodní ušetřen. Výstava bude otevřena po odvolání protipovodňových opatření v okolí stanice metra Malostranská pravděpodobně v úterý 11. června.

Již o víkendu ale mohou lidé znovu do Anežského kláštera na prohlídku děl gotického malířství a sochařství, celé dva dny je od 10:00 do 18:00 vstup zdarma. Vedení galerie prosí návštěvníky, aby omluvili ještě některá dílčí omezení způsobená protipovodňovými opatřeními.

Naopak je v expozici nově od soboty vystavena proslulá středověká deska Adorace Páně z Hluboké od Mistra Třeboňského oltáře, zapůjčená Národním památkovým ústavem v Českých Budějovicích. Vystavena bude do letošního října.

ČTK
  • 0Diskuse