22. února 2010 16:14, aktualizováno  17:24 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Obama chce schvalování zdravotní reformy oživit vlastním návrhem

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Barack Obama | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Barack Obama | foto: ČTK

WASHINGTON Americký prezident Barack Obama na webových stránkách Bílého domu představil svůj vlastní návrh reformy zdravotnictví. Chce jím oživit schvalování této klíčové změny, jež se zadrhlo v Kongresu.

Senát i Sněmovna reprezentantů již přijaly svou verzi reformy. Práce na definitivním znění zákona ale prakticky ustaly, když Obamovi demokraté po lednových doplňovacích volbách do Senátu ve státě Massachusetts v Kongresu přišli o dostatek hlasů pro schválení konečné podoby reformy.

Obamův návrh se snaží překonat rozdíly mezi senátní a sněmovní verzí zákona, jenž by měl zpřístupnit zdravotní péči desítkám milionů nepojištěných Američanů. Vychází především ze senátní verze zákona, ale přichází i s některými novými opatřeními. Nejdůležitějším je návrh na vytvoření nového federálního úřadu, který by zabraňoval "nespravedlivému zvyšování pojistného". Šéf Bílého domu v uplynulých dnech několikrát kritizoval nedávný krok zdravotní pojišťovny Anthem Blue Cross, která se v Kalifornii rozhodla zdražit své pojistky v průměru o 39 procent.

Obama, který se dosud při tvorbě reformy držel stranou, očekává, že jeho návrh pomůže zejména rodinám a malým firmám. "Zdravotní pojištění je díky němu dostupnější. Obsahuje totiž dosud největší daňovou úlevu pro střední třídu a sníží náklady na pojištění desítkám milionů rodin a majitelů malých firem, kteří si je nyní nemohou dovolit. Pomůže to více než 31 milionům Američanů, kteří v současnosti na zdravotní péči nemají. Mnoho dalších lidí pak bude mít zdravotní péči levnější," uvedl dnes Bílý dům.

Studium na středních školách bude mít vyšší úroveň

Američtí studenti by podle Obamy měli být konkurenceschopnější ve srovnání se studenty z jiných zemí světa.  Bílý dům uvedl ve svém prohlášení, že prezidentova iniciativa vytvoří a zavede nové standardy pro výuku četby a matematiky, které studenty středních škol odpovídajícím způsobem připraví na další studium.

"Příliš mnoho studentů se na středních školách neučí základní znalosti, které jsou pro studium na univerzitě nebo v pracovní kariéře důležité," uvedl Bílý dům v prohlášení. "Země tak obětuje každý rok 3,7 miliardy dolarů za ztracenou produktivitu a náklady na doplňující vzdělání." Obamova administrativa plánuje systém finanční podpory pro školy, které se snaží úroveň výuky zvýšit a dokazují to pomocí přísnějších hodnocení studentů. Podle Bílého domu jsou tato opatření nutná, protože mnoho absolventů středních škol v USA není připraveno na univerzitní studium.

ČTK