18. prosince 2008 11:23 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Obama chce zavřít Guantanámo

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 49Diskuse
Věznice na Guantanámu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Věznice na Guantanámu | foto: ČTK

WASHINGTON Příští prezident Spojených států Barack Obama chce uzavřít kontroverzní věznici na základně Guantánamo na Kubě během prvních dvou let v úřadu. Uvedl to v rozhovoru pro americký týdeník Time, který ho ve středu vybral za osobnost roku 2008.

Zda je Obamova administrativa úspěšná, Američané podle nového prezidenta za dva roky poznají tak, že si kladně odpovědí na otázky: "Uzavřeli jsme Guantánamo zodpovědným způsobem, skoncovali jsme jednoznačně s mučením, obnovili jsme rovnováhu mezi požadavky na americkou bezpečnost a ústavou?"

Podle kritiků rychlého uzavření Guantánama však nebude zrušení základny snadné. Někteří z asi 250 vězňů už vyjádřili obavy, že v případě propuštění do své země budou pronásledováni. Některé státy také odmítly své zadržované občany přijmout s tím, že představují bezpečnostní riziko. Před uzavřením základny v úterý varoval i současný americký viceprezident Richard Cheney. Podle něj nelze Guantánamo zrušit, dokud Spojené státy
nevyhrají válku s terorismem.

Věznici na Guantánamu zřídily USA v roce 2002 a zadržují na ní osoby podezřelé ze spáchání teroristických akcí nebo z příslušnosti k mezinárodní teroristické síti Al-Káida. Mezi zajatci je i Pákistánec Chálid Šajch Muhammad, který se prohlašuje za strůjce útoků na New York a Washington z 11. září 2001. Spojené státy zadrženým nepřiznávají status válečných
zajatců podle ženevské konvence, ale označují je za "nepřátelské bojovníky", což podle americké interpretace umožňuje zadržovat je bez soudu a bez přístupu k právníkům.

Věznicí Guantánamo prošlo od roku 2002 na 800 lidí, dosud jich ji opustilo asi 520. Organizace na ochranu lidských práv Spojené státy kvůli věznici kritizují, podle nich je řada zadržovaných na Guantánamu vystavena mučení a nelidskému zacházení.
Lidovky.cz
  • 49Diskuse
Najdete na Lidovky.cz