Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Obama dává další peníze na hypotéky

Česko

V USA hrozí návrat ekonomické krize. Vláda se snaží podpořit realitní trh, na který se valí velké množství domů z exekucí

WASHINGTON Spojené státy se snaží zabránit dalšímu strmému poklesu na trhu s nemovitostmi. Vláda proto hodlá znovu pomoci lidem, kteří nemohou splácet hypotéky. Poskytne jim pomoc v celkové výši tři miliardy dolarů. Podle některých ekonomů by totiž další propad cen nemovitostí mohl ohrozit tamní ekonomiku.

Greenspan varuje před recesí Americké hospodářství se nevyvíjí nejlépe - růst ekonomiky sice dosáhl ve druhém čtvrtletí 2,4 procenta, ale například bývalý šéf centrální banky Alan Greenspan teď tvrdí, že si oživení dalo přestávku. Dokonce nedávno varoval, že to připomíná „kvazi-recesi“. „Je to možné, pokud dál klesnou ceny nemovitostí. Ceny nemovitostí se už minulý rok dostaly opravdu dost nízko,“ varoval.

K poklesu cen nemovitostí přispívá převis nabídky nad poptávkou. Ten ovšem není způsoben novou výstavbou, ale spíše nabídkou již existujících domů. Značná část se jich přitom dostává na trh tak, že stávající majitelé již nejsou schopni splácet hypotéku. A to přesto, že úrok za hypotéku splácenou třicet let klesl v USA podle údajů Asociace realitních bankéřů na dvacetileté minimum. K vysokému počtu nesplácených hypoték totiž přispívá vysoká míra nezaměstnanosti v USA, která by mohla letos dosáhnout téměř deseti procent. To je nejvyšší číslo od roku 1983.

Ve druhém čtvrtletí bylo v USA z důvodu nezaplacení hypotéky zabaveno 269 962 domů a do konce roku by měl jejich počet podle odhadu společnosti RealtyTrac dosáhnout jednoho milionu. Je to sice méně než loni, kdy to bylo okolo tří milionů domů, ale i tak to může poslat ceny nemovitostí o několik procent dolů. Negativně to dopadá zejména na banky, které hypotéky poskytly. Často totiž nezískají za zabavený dům ani tolik peněz, kolik činí nesplacená část hypotéky. Banky momentálně tratí u zhruba dvaceti procent takto zabavených domů. Finančním ústavům pak chybí prostředky, které by mohly dále půjčovat například na rozvoj průmyslu. A to přesto, že centrální banka se snaží ekonomiku stimulovat rekordně nízkými úrokovými sazbami. Američtí politici se ale momentálně více než o dopad na banky, z nichž mnohé dostaly v průběhu předcházejících tří let miliardy ze státního rozpočtu, zajímají o dopady na své voliče. Obamova administrativa se proto tento týden rozhodla, že z projektu zvaného Home Affordable Modification Program (HAMP) poskytne státům s největší nezaměstnaností další dvě miliardy dolarů.

V rámci HAMP mohou lidé, kteří se opozdili ne z vlastní viny s měsíčními splátkami hypotéky, dostat nepřímou státní pomoc. Jejich banka jim buď sníží úrok, prodlouží dobu hypotéky, nebo odloží splácení jistiny. Obamova administrativa navíc ohlásila, že má připravenu miliardu pro půjčky nezaměstnaným, kteří nedokážou splácet hypotéky. Úřady jim dají na několik měsíců bezúročnou půjčku ve výši 50 tisíc dolarů na zaplacení hypotéky, pojištění nebo daní.

Vláda použije peníze z balíku ve výši 50 miliard dolarů, který byl schválen na řešení problémů s nesplácenými hypotékami už v roce 2008.

Pomoc, která přichází pozdě Kritici ovšem vládním programům vyčítají, že nejsou příliš účinné. Ve skutečnosti prý jen oddalují dobu, kdy plátce hypotéky o dům přijde. Přitom nejde jen o to, že někteří z dlužníků prostě nikdy nebudou mít ani na splácení státem dotované hypotéky. Čekací doba na změnu hypotéky na hypotéku z programu HAMP s odloženým splácením či nižším úrokem byla například u klientů banky JPMorgan Chase přes sedm měsíců. Za tu dobu mnozí žadatelé o úlevu vyčerpali své rezervy a o dům přišli.

Autor: