5. dubna 2010 16:54, aktualizováno  17:41 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Obama s Medveděvem podepíší dohodu ve Španělském sále

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Španělský sál Pražského hradu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Španělský sál Pražského hradu | foto: Michal Doležal, ČTK

PRAHA Prezidenti USA a Ruska Barack Obama a Dmitrij Medveděv podepíší smlouvu o omezení jaderných zbraní ve čtvrtek v poledne ve Španělském sále Pražského hradu. Následovat bude slavnostní oběd na Hradě pro desítky hostů. Prezident Václav Klaus se setká se státníky USA a Ruska také na dvoustranných jednáních, s Medveděvem již ve středu večer, s Obamou pak v pátek.

Podrobný program ostře sledovaného summitu v Praze od soboty dojednávaly americké a ruské přípravné týmy s kanceláří českého prezidenta a dalšími zástupci české strany. Oficiálně bude program narychlo připravované akce oznámen zřejmě až v úterý.

Medveděv do Česka přicestuje ve středu zřejmě kolem 19:15 a ještě ten den by se podle informací z důvěryhodného zdroje měl sejít s Klausem. Stěžejní jednání amerického a ruského prezidenta by mělo přijít na řadu ve čtvrtek dopoledne, před podpisem samotné smlouvy o snížení počtu jaderných zbraní.

Dá se očekávat, že Obama a Medveděv schůzku využijí také k debatě o dalších tématech. Řešit zřejmě budou například to, jak zareagují na teroristické útoky, které se minulý týden odehrály v moskevském metru. Podpis smlouvy o jaderném odzbrojení v poledne ve Španělském sále Hradu bude mít podobu slavnostního ceremoniálu. Čest, že se záběry z něj objeví v zpravodajských relacích vysílaných po celém světě, tak připadne sálu, který
byl vybudován na počátku 17. století na přání Rudolfa II.

Stvrzení dohody, která bývá někdy nazývána také jako "pražská" a podle některých analytiků by mohla odstartovat novou etapu v americko-ruských vztazích, budou přihlížet možná až stovky hostů z USA, Ruska, hostitelské ČR a médií. Kvůli summitu ruského a amerického prezidenta do Česka podle neoficiálních informací přicestuje více než tisícovka zahraničních novinářů. Dosud se jich podle Hradu akreditovalo více než 800.

Po ceremoniálu bude následovat tisková konference a oběd v Rudolfově galerii Pražského hradu. Ke slavnostní tabuli usednou kromě Obamy a Medveděva desítky hostů, především z USA, Ruska a ČR. Medveděv ve čtvrtek odpoledne z Česka odcestuje, nabitý program amerického prezidenta bude naopak pokračovat setkáním s představiteli zemí střední a východní Evropy. S Klausem se Obama sejde v pátek.

ČTĚTE TAKÉ: V Praze přistávají speciály s vybavením pro summit Obama-Medveděv

ČTK
Hledáte maminku v okolí na společné aktivity?
Hledáte maminku v okolí na společné aktivity?

Tyhle maminky na eMimino.cz jsou na tom stejně.

Najdete na Lidovky.cz