Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Obama splnil cíl, jediným projevem nadchl muslimy

Svět

  19:00aktualizováno  19:48
KÁHIRA - "Obama, Obama!" rozléhá se pod důstojnou kupolí sálu Káhirské univerzity. Posluchači bouří nadšením. Americký prezident, který přesně cituje z koránu, okouzlil podle zpravodajů muslimský svět.

Obama si svým projevem v Káhiře získal muslimy foto: ČTK

Americký prezident Barack Obama letěl do Káhiry, aby tam jediným projevem získal srdce více než miliardy muslimů. To je troufalá opovážlivost, uváží-li se, že jeho národ se v uplynulých deseti letech v očích většiny muslimů stal říší bezpráví a bezohledné zájmové politiky, napsala agentura DPA.

Bílý dům masivně zprostředkoval Obamův projev na internetu

Americká vláda Baracka Obamy využila k informování o prezidentově projevu k muslimskému světu všechny dostupné komunikační technologie. Přímo v jeho průběhu tak washingtonští úředníci a technici zprostředkovali obsah projevu pomocí internetových komunikačních sítí, jako jsou Facebook, Twitter nebo MySpace. V muslimských státech bylo možné získat informace pomocí textových zpráv zdarma.

Bílý dům uveřejňoval při projevu na své oficiální stránce na internetové síti Facebook informace tohoto typu: "Obama: Lidé celého světa mohou žít v míru. Víme, že to je boží přání. Teď to musí být naším cílem na planetě." Jenom na síti Facebook je registrovaných asi 20 milionů muslimů.

V muslimských státech zajistilo americké ministerstvo zahraničních věcí distribuci sms zpráv v arabštině, perštině, urdu a angličtině zdarma.

A přesto, i když je to sotva k uvěření, se mu to, zdá se, podařilo. Až na menšinu extremistů byli muslimové nadšeni slovy nového amerického prezidenta, který je schopen dokonale citovat z koránu a který popisuje pokoření, která musí palestinský lid snášet pod izraelskou okupační mocí.

"Nemůžu tomu ani uvěřit, on vychvaluje zásluhy arabské civilizace," napsala jistá nadšená egyptská bloggerka. "Tím, že uznal právo Palestinců na důstojný život, zvolil Obama cestu vedoucí zcela jiným směrem, než cesta, kterou si vybraly předcházející americké vlády," horuje místopředseda jemenské islamistické strany Al-Islá Muhammad Saadí.

Od Bagdádu po Dubaj, všude zaznívá plno chvály na muže z Bílého domu, který v Káhiře nepronesl jen hezká slova, nýbrž předložil i plán nové spolupráce mezi Západem a islámským světem. "Myslím, že to bylo dobře přijato nejen hosty v sále, nýbrž i celým arabským publikem, získal si srdce a pochopení arabské mládeže," řekl v televizi Al-Arabíja profesor politologie ze Spojených arabských emirátů Abdal Chálik Abdalláh.

O teroristech neřekl Obama ani slovo
Iráčanům utkvěla z Obamova projevu především jedna věta, v níž prohlásil, že americké invazi do jejich země se před šesti lety asi dalo vyhnout, i když se Iráčanům nyní bez diktátora Saddáma Husajna snad daří lépe. "To, co řekl Obama v Káhiře, je důležité, protože správně popsal nestabilní situaci mezi muslimy a Západem," soudí šestatřicetiletý šíitský duchovní šajch Muhaníd Musáví. "Je velmi důležité, že nevidí v islámu součást teroru, nýbrž součást řešení přinášejícího bezpečnost, mír a stabilitu."

Obama před slavnou sfingouSám Obama ve svém projevu nepoužil slovo "terorista" ani jedinkrát - i to je jasné odlišení od jeho předchůdce George Bushe, který tuto nálepku používal nejen pro atentátníky sítě Al-Káida, nýbrž i pro islamistické povstalce, libanonské bojovníky a militantní Palestince. To na druhé straně svádělo Araby, aby označovali izraelské útoky v pásmu Gazy a špatné zacházení s vězni v americké věznici Guantánamo jako "státní terorismus".

Obama teď varoval muslimy i své vlastní krajany před tím, aby "zůstávali zajatci minulosti". "Naše problémy musíme řešit partnersky, náš pokrok musí být sdílený," řekl.

"Byl to historický projev," řekl pochvalně v Ramalláhu hlavní vyjednávač palestinské vlády Saíb Irikát. "Jenže, co udělá Obama zítra, pozítří nebo za několik týdnů, jestliže bude Izrael trvat na své politice a pokračovat ve výstavbě osad (na obsazených územích)?"

Hlavní teze Obamova projevu na Káhirské univerzitě

Vztahy mezi Západem a muslimským světem
Odpovědnost za současné napětí nesou prý extremisté, nikoliv islám. "Přijel jsem sem usilovat o nový začátek mezi Spojenými státy a muslimy na celém světě, založený na vzájemném respektu a skutečnosti, že Amerika a islám sdílejí společné principy spravedlnosti a pokroku," řekl Obama. "Amerika a islám nejsou a nebudou ve válce," ujistil.

Izraelsko-palestinský konflikt
Jediným řešením aspirací obou stran jsou podle Obamy dva státy, v nichž budou jak Izraelci, tak Palestinci žít v míru a bezpečí. Je to v zájmu Izraele, v zájmu Palestinců, v zájmu Ameriky i v zájmu světa. Závazky přijaté oběma stranami jsou jasné. Palestinci se musejí vzdát násilí, Hamas musí uznat dřívější dohody a uznat právo Izraele na existenci. Izrael musí zastavit budování osad na palestinském území.

Jaderné ambice Íránu
Amerika usiluje o svět, v němž žádný národ nevlastní jaderné zbraně. Každý stát, včetně Íránu, má ale právo rozvíjet jadernou energetiku ve shodě se závazky vyplývajícími ze členství ve Smlouvě o nešíření jaderných zbraní. "Dosáhli jsme bodu obratu. Není jen v zájmu Ameriky, abychom předešli závodům v jaderném zbrojení na Blízkém východě, což by zavedlo tuto část světa i jeho zbytek na nebezpečnou cestu."

Náboženská svoboda
Svoboda náboženství je základem soužití mezi národy. "Musíme vždy zkoumat cesty, jak ji ochráníme," řekl Obama.

Demokracie
V minulých letech byly spory ohledně prosazování demokracie, z velké části ve spojení s válkou v Iráku. "Chci jasně říci: žádný národ nemůže vnucovat žádný systém vlády jinému národu."

Práva žen
Ženám, jimž je upíráno vzdělání, je upírána rovnoprávnost. Ne náhodou mají země, kde ženy dosahují dobrého vzdělání, mnohem větší šance na prosperitu. USA budou podporovat kteroukoliv zemi s muslimskou většinou při rozšiřování gramotnosti žen.

Afghánistán
USA nehodlají ponechat své vojáky v Afghánistánu a nechtějí tam držet ani vojenské základny. Stáhly by všechny své vojáky, kdyby si byly jisty, že v Afghánistánu a Pákistánu nejsou extremisté odhodlaní zabít co nejvíce Američanů.

zdroj: čtk.

Autor:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...