Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

01:36
Volební místnosti se uzavírají v Severní Karolíně, Ohiu a Západní Virginii. Žádný republikán se nestal prezidentem, aniž by vyhrál v Ohio.
01:05
Volební místnosti se mezi půlnocí a 1:00 SEČ uzavřely v Indianě, Kentucky, na většině území Floridy, v Georgii, Jižní Karolíně, Vermontu a Virginii. Nejsledovanější budou výsledky v klíčových státech Indianě, Floridě a Virginii. Podle listu The New York Times vede po sečtení hlasů z jednoho až dvou procent okrsků v obou státech republikánský kandidát John McCain.
01:04
První volební místnosti v USA se uzavřely v sedmi amerických státech. Spojené státy nyní s napětím čekají na první odhady výsledků prezidentských voleb. Ty však zatím ještě nejsou ve většině případů známy. Televizní stanice CNN uvedla, že podle odhadů zvítězil ve státě Vermont demokrat Barack Obama a v Kentucky jeho republikánský protivník John McCain. Ani jeden ze států nepatří ke klíčovým ve volebním boji.
00:37
CNN: V Indianě vede Barack Obama s 55 procenty. McCain má zatím 44 procent.
00:35
Televizní stanice CNN zveřjnila průběžné sčítání hlasů v Kentucky. Zde vede McCain nad Obamou v poměru 61 ku 37 procentům.
00:22
Na americkém území se o půlnoci SEČ uzavřely první volební místnosti na části území států Indiana a Kentucky. V USA se nyní netrpělivě čeká na první odhady výsledků.
00:05

Pomodli se a potom vol, vyzývá billboard americké voliče.

  • Pomodli se a potom vol, vyzývá billboard americké voliče.

    Pomodli se a potom vol, vyzývá billboard americké voliče. / Autor: ČTK

23:48
Pro 62 procent amerických voličů je hlavním tématem letošních prezidentských voleb v USA ekonomika. Podle zpravodajské stanice CNN to vyplývá z prvních průzkumů veřejného mínění u voličů, kteří právě opustili volební místnosti.Daleko za ekonomikou se umístil konflikt v Iráku, který byl nejdůležitější problematikou pouze pro deset procent voličů. Následuje zdravotnictví, které považuje za klíčové volební téma devět procent voličů. Stejný počet voličů také uvedl, že je pro ně nejdůležitější problém mezinárodního terorismu. Pro sedm procent amerických voličů je nejdůležitější téma energetiky.
22:35
Volební party s bohatým rautem a dobrým vínem uspořádal na počest obou kandidátů americký velvyslanec v Praze Richard Graber. V jeho bubenečské rezidenci v Praze se večer sešli diplomaté, novináři, experti, politologové a pracovníci velvyslanectví. Sledovat mohli tři americké televizní zpravodajské stanice, internetové servery, dokumenty o Obamovi a McCainovi. Mezi příchozími nechyběl například náměstek ministra zahraničí Jan Kohout či irácký velvyslanec v ČR.
22:30
Nového prezidenta očekávají i Američané žijící v Praze, ovšem spíš než napětí panuje v pražských restauracích uvolněná atmosféra. "Tady je to tak půl na půl," popsala rozložení stoupenců obou kandidátů padesátnice Cristina. Podle připínací placky s nápisem "Obama" bylo jednoduché poznat, na čí straně je ona.
19:09
Londýnský starosta Boris Johnson: "Pro ty, koho Amerika v poslední době rozčarovala, a k nim patří i mnoho Američanů, Obama představuje možnost obnovy pozitivních vztahů."
19:08
Nizar Kortas, komentátor kuvajtského deníku Al-Anbá Obamovo vítězství vidí jako "historický krok ke změně image dosud arogantní americké administrativy k lepší, pro svět přijatelnější".
19:07
Bývalý kubánský předák Fidel Castro v dopise brazilskému prezidentu Luizi Ináciovi Lulovi da Silva, z něhož cituje kubánský tisk: "McCain je starý, bojovný, nekultivovaný, málo inteligentní a s chabým zdravím,...jako americký válečný pilot shodil bez výčitek svědomí desítky tun bomb na Hanoj".
19:06
Ruský ultranacionalista Vladimir Žirinovský o amerických prezidentských volbách: "Obama je americký Gorbačov: i on Spojené státy zničí, ne zreformuje."
17:07
Volební den provází i menší komplikace. Například z některých okrsků ve státě New Jersey jsou hlášeny problémy s hlasovacím zařízením, voliči proto dostali klasické papírové lístky. Objevilo se také typické selhání lidského faktoru, ve Virginii se čekání voličům na jednom místě ještě o něco protáhlo, protože ředitelka místní knihovny, kde se hlasuje, zaspala. V Ohiu, kde problémy provázely minulé volby, se potýkají s běžnými technickými závadami na hlasovacích přístrojích.
15:41
Ve třech televizních debatách padlo mezi Barackem Obamou a Johnem McCainem 45.000 slov, kandidát demokratů od 15. října obdržel příspěvky ve výši 641,5 milionu dolarů, jeho republikánský rival 358 milionů. Cestovní výdaje Baracka Obamy a jeho spolupracovníků se vyšplhaly na částku 39,5 milionu dolarů. McCain a jeho lidé za létání a ježdění zaplatili jen asi poloviční sumu, 20 milionů dolarů. V době od 15. října, kdy se kampaň blížila do "finiše", vypili "obamovci" kávu v hodnotě 2200 dolarů, snědli pizzy za 900 dolarů a sendviče a bagely za 426 dolarů. Tým McCaina utratil za kávu 1810 dolarů, za pizzu 550 a za bagely 87 dolarů.
14:23
Z americké komunity žijící v Česku, která čítá podle odhadů asi 5500 lidí, jich šlo odevzdat hlasovací lístek přes americké velvyslanectví 300. To ale nevypovídá o skutečném zájmu, protože Američané si mohli odeslání zajistit sami. Voleb, do nichž se musí registrovat, se na dálku zúčastnila i většina z necelé stovky Američanů pracujících na ambasádě v Praze.
13:53
Demokrat Barack Obama se zdá být mezi Američany žijícími v Praze prezidentským favoritem, ovšem své příznivce tu má i republikán John McCain. Mladí manželé Sarah a Jace McCainovi svému jménu ostudu rozhodne nedělají. Ovšem jejich názor konzervativnímu republikánovi nakonec nepomůže, protože mu svoje hlasy nestihli ze středu z Evropy poslat.
13:08
  • Harlem v předvečer prezidentských voleb.

    Harlem v předvečer prezidentských voleb. / Autor: Ondřej Němec, Lidové noviny

13:06
Výsledky rozhodnutí volitelů se oficiálně vyhlašují počátkem ledna na schůzi Kongresu. Obálky s odevzdanými hlasy otevírá předseda Senátu. Funkční období nového prezidenta a viceprezidenta začne 20. ledna 2009. Předcházet mu bude slavnostní inaugurace.