Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

21:50
K volbám zřejmě dorazí rekordní počet voličů. Volební účast by podle analytiků mohla být nejvyšší od 60. let minulého století. Hlasovat půjde 130 milionů Američanů.
19:02
Den před volbami projel McCain sedm států od Floridy po Arizonu. Jeho protikandidát Obama se soustředil na tři státy, kde je podle průzkumů rozdíl mezi oběma soupeři nejmenší. Oba zakončí kampaň ve svých domovských státech, Obama v Illinois, McCain v Arizoně.
18:45
Před volbami se spekuluje i o složení kabinetu a personálním obsazení mnohačetných týmů prezidentských poradců. Oba dva kandidáti dali najevo, že se výběrem členů svého vládnoucího týmu budou ale detailně zaobírat až po volebním dnu.
17:23
Největšími dárci v nynější nejdražší prezidentské volební kampani v historii USA byly podle dostupných informací americké banky. Významnou roli pro oba kandidáty ale hrály i příspěvky běžných Američanů. V získávání peněz byl přitom jednoznačně úspěšnější kandidát Demokratické strany Barack Obama, kterému se podařilo od loňského ohlášení kandidatury nashromáždit 605 milionů dolarů. Jeho soupeř, republikán John McCain, získal pouze 230 milionů.
17:18
Náskok kandidáta amerických demokratů Baracka Obamy před svým republikánským rivalem Johnem McCainem ve volebních preferencích se krátce před prezidentskými volbami snížil z deseti na osm procentních bodů. Uvedla to dnes agentura Reuters s odvoláním na výsledky průzkumu pořádaném médii Wall Street Journal a NBC News. Víkendová anketa ukázala, že pro Obamu hodlá v úterý hlasovat 51 procent voličů, zatímco pro McCaina 43 procent. Oproti průzkumu Wall Street Journal/NBC News z minulého týdne se jedná o snížení Obamova náskoku o dva procentní body. U nové ankety připouštějí její autoři možnou chybu ve výši 3,1 procentního bodu oběma směry.
17:11
V posledních hodinách před volebním dnem přichází nevyhnutelně nápor špinavých triků. Na převážně afro-amerických předměstích Filadelfie se například objevily letáky, které varují voliče, že mohou být ve volební místnosti zatčeni, pokud mají nezaplacené pokuty za špatné parkování nebo byli za něco odsouzeni. Ve Virginii se o víkendu vyrojily falešné letáky s autenticky vypadajícím úředním razítkem, na kterých stojí, že kvůli očekávané vysoké volební účasti se úřady rozhodly uspořádat dvojí volby: v úterý se hlasuje pro republikány, ve středu pro demokraty.
17:09
Ruské sympatie v americkém souboji o Bílý dům jsou spíše na straně Baracka Obamy než jeho republikánského soupeře. Vyplývá to, alespoň na první pohled, z průzkumů veřejného mínění. Většina Rusů však nemá jasného favorita a podobně je tomu zřejmě i v Kremlu. "Buďme upřímní: zatímco mezi většinou Neameričanů se Obama těší pozoruhodné popularitě, většina Rusů zřejmě hledí na kandidáta demokratů se skepsí, podezíravostí, antipatií, popřípadě vším dohromady," napsal v listu The Moscow Times Američan, který sovětský a posléze ruský přístup k etnickým a rasovým menšinám zažil na vlastní kůži.
17:01
Více než 100.000 Američanů osloví během prezidentských voleb skrutátoři, kteří sbírají informace pro průzkum mezi voliči při odchodu z volebních místností. Výsledky průzkumů slouží médiím pro odhad výsledků ještě před jejich oficiálním zveřejněním, někdy dokonce ihned po uzavření volebních místností. Skrutátoři budou sbírat informace u 1300 volebních místností na celém území USA. Průzkum zahrnuje odpovědi i přibližně 10.000 voličů, kteří se rozhodli hlasovat v předstihu.
16:59
Výsledky úterních amerických prezidentských voleb s napětím očekávají nejen v USA, ale i v rybářském městě Obama v západním Japonsku. Zdejší obyvatelé věří ve vítězství demokratického kandidáta Baracka Obamy, který se shodou okolností jmenuje stejně jako malý přístav, a chystají na jeho počest velkou oslavu.
15:42
Již prognózy výsledků ze států, kde se volební místnosti zavřou mezi prvními, mohou naznačit, kdo se stane novým prezidentem. Například Indiana je v letošních volbách jedno z klíčových bojišť. První náznaky, jak se vyvíjí souboj, by mohly být známy o úterní půlnoci SEČ. Indiana je stát, který demokraty volil naposledy v roce 1964. Nicméně sousedí s Illionis, státem, který Obama zastupuje v Senátu. Vítězství demokratů v Indianě by bylo pro Obamu povzbuzením. Ale pokud by naopak vyhrál McCain, bylo by to pro kandidáta demokratů špatné znamení.
Další nápověda přijde ve středu kolem 01:00 SEČ, kdy končí hlasování v Georgii, V částech Floridy a ve Virginii. V posledním jmenovaném státu voliči od roku 1964 hlasovali výhradně pro republikány. Nicméně čtvrtinu jeho obyvatelstva tvoří Afroameričané, kteří podporují Obamu. Okolo 01:30 SEČ se uzavřou volební místnosti například v Ohiu, státě, jenž volby rozhodl před čtyřmi lety. Žádný republikán se doposud "nestěhoval" do Bílého domu, aniž dokázal přesvědčit tamní voliče. Na Floridě sice podle průzkumů těsně vede Obama, ale žije tu velké množství starších lidí, což zase nahrává McCainovi. Floridští občané skončí hlasování ve 02:00 SEČ.
15:36
Hlavními kandidáty voleb v USA jsou demokrat Barack Obama a republikán John McCain. Průzkumy favorizují Obamu, o výsledku ale rozhoduje hlasování v jednotlivých státech, kde kandidáti usilují o zisk tzv. volitelů. Těch je celkem 538 a jejich počet v jednotlivých státech závisí na počtu obyvatel. Vítěz v daném státu obdrží hlasy všech zdejších volitelů. Výjimku tvoří Nebraska a Maine, které zohledňují i výsledky v jednotlivých volebních obvodech. Vyhraje ten, kdo získá podporu nadpoloviční většiny všech volitelů, tedy nejméně 270.