25. listopadu 2008 19:40 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Obama za šéfa rozpočtu vybral Orszaga

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 43Diskuse
Barack Obama se šéfem rozpočtu, Peterem Orszagou | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Barack Obama se šéfem rozpočtu, Peterem Orszagou | foto: ČTK

CHICAGO/NEW YORK Příští americký prezident Barack Obama dnes oznámil, že do funkce ředitele kanceláře Bílého domu pro správu a rozpočet jmenuje dosavadního šéfa rozpočtové kanceláře Kongresu Petra Orszaga. Jeho zástupcem se má stát Robert Nabors. Rozpočtová kancelář Bílého domu je největší úřad v rámci prezidentovy exekutivní moci, jejímž prostřednictvím hlava státu dozírá na aktivity federálních institucí.

Orszag, jehož Obama na tiskové konferenci v Chicagu nazval svým přítelem, se stane členem nejtěsnějšího prezidentova ekonomického týmu. Už v pondělí budoucí prezident oznámil, že klíčovými postavami této skupiny budou příští ministr financí Timothy Geithner a budoucí předseda Národní ekonomické rady Lawrence Summers.

Rozpočtová reforma podle Obamy "není možností, ale nezbytností". Orszagovou úlohou bude důkladné prověření federálních výdajových programů a vyloučení takových, které nebudou nezbytně nutné. Podobně jako mnohokrát ve své volební kampani řekl i dnes, že jeho lidé projdou federální rozpočet "stránku po stránce, řádek po řádku", aby se ujistili, že programy, které budou zachovány, jsou účelné.

Prohlášení příštího prezidenta, který úřad převezme 20. ledna, přišlo den poté, kdy dal najevo, že obnova hospodářství postiženého hlubokou finanční krizí si vyžádá další stovky miliard ze státního rozpočtu. Původní částka 175 miliard, o níž v souvislosti se stimulačními opatřeními hovořil v kampani, bude podle něho daleko vyšší, i když ani dnes přesnější číslo neuvedl. Odhady hovoří o 500 až 700 miliardách během příštích dvou let.

Lidovky.cz, ČTK
  • 43Diskuse
RODIČE ZNAJÍ: Takhle reálně vypadá rodinná dovolená!
RODIČE ZNAJÍ: Takhle reálně vypadá rodinná dovolená!

Z reklamního letáku cestovní společnosti se směje manželský pár sedící na úhledném plážovém lehátku. Před ním si společně hrají děti. A teď zpátky do reality, takhle rodinná dovolená většinou nevypadá.