4. ledna 2010 16:51 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Obamův plán na snížení jaderných zbraní narazil na odpor Pentagonu

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Americký prezident Barack Obama. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americký prezident Barack Obama. |

WASHINGTON Plán amerického prezidenta Baracka Obamy na snížení počtu jaderných zbraní ve světě narazil na odpor některých zástupců Pentagonu. S odvoláním na nejmenované vládní pracovníky obeznámené se situací o tom dnes informoval server deníku Los Angeles Times.

Obama plán na snižování jaderných zbraní představil ve svém loňském projevu v Praze a v září americký návrh rezoluce proti šíření jaderných zbraní jednomyslně přijala Rada bezpečnosti OSN.

Podle jednoho ze zástupců amerického ministerstva obrany, na které se odvolává Los Angeles Times, mají někteří vedoucí pracovníci Pentagonu obavy, že by Obamova snaha omezit nukleární zbraně mohla ohrozit zájmy Spojených států. V nejvyšších patrech americké politiky na toto téma proto probíhá širokosáhlá debata, ve které jsou zastoupeny "všechny možné názory," uvedl zdroj.

Na zasedání Rady bezpečnosti OSN Obama v září uvedl, že svět bude usilovat o to, aby do čtyř let dostal pod kontrolu všechny citlivé jaderné materiály. Pět měsíců předtím v Praze tehdy poprvé veřejně vyhlásil svůj závazek vytvořit svět bez jaderných zbraní.

V současnosti USA disponují zhruba 9400 nukleárními zbraněmi, což je asi o 1000 méně než v roce 2002. Obama předpokládá, že další snižování počtu jaderných zbraní dodá Spojeným státům zvýšenou důvěryhodnost při splňování podmínek Smlouvy o nešíření jaderných zbraní (NPT) a USA budou moci jít v odzbrojování příkladem ostatním zemím, píše Los Angeles Times.

Nyní se Washington snaží dohodnout také s Moskvou o odzbrojovací smlouvě, která má nahradit dohodu o omezení jaderných strategických zbraní START 1 z roku 1991, jejíž platnost vypršela loni 5. prosince.

ČTK
Najdete na Lidovky.cz