21. května 2013 16:03 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Obchodní centrum na Letné? Historikové jsou proti, Sparta mlčí

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Stavba (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stavba (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Tréninkové hřiště fotbalové Sparty vedle stadionu na pražské Letné by mohlo nahradit obchodně-administrativní centrum. Záměr kritizuje Klub za starou Prahu. Sparta i Útvar rozvoje města tvrdí, že o využití plochy zatím není rozhodnuto.

Tréninkové hřiště se nachází v těsné blízkosti letenského fotbalového stadionu. Hned za ním bude ústit výjezd z tunelu Blanka, takže hřiště tím pádem nebude z hygienických důvodů pro trénink sportovců vyhovovat. Sparta si navíc vybudovala tréninkové centrum na Strahově. 

ČTĚTE TAKÉ:

O tom, jak s plochou naloží, hovoří fotbalový klub AC Sparta opatrně. "Je pravda, že v případě, že nebude pozemek vhodný pro trénink sportovců, vlastník klubu uvažuje o jeho jiném využití. V tuto chvíli není na stole žádné řešení, jak pozemky využít," podotkl mluvčí Sparty Ondřej Kasík. Zda už klub oslovili nějací investoři, neřekl. "To nespadá do mých kompetencí," vysvětlil Kasík.

Je tu komerční tlak, nelze čekat

Podle Klubu za starou Prahu je však výstavba aktuální, hovoří se o ní už nějakou dobu a mezi obyvateli vzbuzuje nelibost. Přeměnit hřiště v exponované poloze města na stavební parcelu je podle klubu nebezpečné a pro charakter místa by to mělo nevratné negativní urbanistické důsledky.

"Vzhledem k závažnosti záměru vyzývá Klub za starou Prahu magistrát a zejména Útvar rozvoje města, aby nepřipustil bezhlavé komerční zastavění okrajů Letenské pláně," řekl místopředseda klubu Richard Biegel.

ZELENÁ: tréninkové hřiště Sparty. ČERVENÁ: fotbalový stadion Sparty. MODRÁ: Letenská pláň.

ZELENÁ: tréninkové hřiště Sparty. ČERVENÁ: fotbalový stadion Sparty. MODRÁ: Letenská pláň.

Co nejrychleji by podle něj měly vzniknout závazné regulační podmínky pro dlouhodobý rozvoj Letenské pláně, které musejí respektovat jak její unikátní krajinně-přírodní rámec, tak architektonický charakter a kvalitní městský život ve čtvrtích, které k ní přiléhají.

Komerční tlak podle Biegela ukazuje, že v případě Letenské pláně nelze čekat na schválení Metropolitního plánu, ale je třeba tato pravidla stanovit okamžitě. "Je až příliš zjevné, že v opačném případě už nebude vzhledem k účelovým zásahům toto unikátní a celoměstsky významné území možné prostřednictvím plánu rozumně a v souvislostech vyřešit," domnívá se.

Mluvčí Útvaru rozvoje města Marek Vácha však tvrdí, že zatím není rozhodnuto, jak se plocha v budoucnu případně využije. "V současné době je na tuto lokalitu zpracovávána studie, lokalitou se zabýváme. Nicméně v tuto chvíli není možné říci jakoukoliv konkrétnější informaci, jelikož je vše v začátcích," uvedl.

Doprava za hranicí

Klub za starou Prahu také říká, že hřiště, které se plánuje zastavět, je optickým rozšířením prostoru pláně a přímo ji spojuje s vilovou čtvrtí a nedalekým parkem Stromovka. Jakékoli obestavění pláně by prý poškodilo nejen její charakter, ale i památkově chráněné vilové čtvrti v jejím bezprostředním okolí.

Biegel přirovnal stavbu, která by podle informací Klubu za starou Prahu měla na ploše hřiště vyrůst, k centrům stavěným u dálničních nájezdů a na okrajích měst. Jeden z hlavních problémů vidí i v dopravě s tím spojené. "Obchodně-administrativním charakterem představuje v místě zcela cizorodý prvek, který mimo jiné počítá s dálkovou individuální automobilovou dopravou, pro jejíž potřeby by se na střeše objektu budovalo rozsáhlé parkoviště," říká Biegel.

ČTĚTE TAKÉ:

Centrum by podle něj na Letnou přitáhlo dopravu, která by tam jinak vůbec nesměřovala. Již v současné době je doprava na Letné za hranicí únosnosti a to i přes to, že se jedná o jednoznačně rezidenční historickou městskou čtvrť, připomíná Biegel.

Radnici Prahy 7, na jejímž území hřiště leží, zatím investor stavby o záměru postavit tu obchodní centrum neinformoval. "Nevíme zatím nic. Nebyli jsme oficiálně informováni a nemáme na radnici ani žádné podání," řekl mluvčí Prahy 7 Martin Vokuš.

spaŠárka Pálková, ČTK
  • 0Diskuse