Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Obcím přerůstají satelity přes hlavu, pomoci má databáze

Česko

  7:00
PRAHA - České obce a jejich okolí zaplevelují nové stavby. Pomoci je regulovat má databáze rozvoje výstavby. Úředníci hledají způsob, jak utlumit nekontrolovaný rozmach satelitů. Pomoci má nová databáze, která bude sledovat změny v zástavbě.

Satelitní městečko u obce Nupaky u Prahy. foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

Ještě před deseti lety žilo v obci Květnice, ležící na východním okraji Prahy, jen něco málo přes sto obyvatel. Dnes už je to více než desetinásobek.

Vedení obce v minulých letech kývlo na návrhy developerů, kteří se chopili příležitosti: v letech 2003 až 2007 byla Květnice hitem všech inzertních realitních novin a na polích obklopujících vesnici začaly růst stovky domů.

Chybí příjezdové cesty i chodníky

K budovám ale dlouhou dobu nevedly příjezdové cesty, chybělo veřejné osvětlení i chodníky. Developer navíc nesplnil slib a nepomohl obci s budováním sportovního areálu ani obchodního centra. A do třetice: radnice nedokázala zařídit lepší dopravní spojení s hlavním městem.

Obec se rozrostla, potřebné zázemí pro stovky nových obyvatel však nevzniklo. Květnice je pro urbanisty ukázkou toho, jak špatně to může skončit, když se obce pustí do velkých akcí bez promyšleného plánu. Podobných příkladů je možné najít v okolí každého většího města řadu. „Vesnice během staletí logicky rostou a náhle se k nim bezhlavě připojí urbanistický útvar, který nemá koncepci a nerozvíjí původní zástavbu,“ popisuje chyby, jichž se dopouští starostové, kteří chtějí nastartovat růst obce, Pavel Bureš z Národního památkového ústavu.

ČTĚTE TAKÉ:

Satelit nalepený na vesnici často bývá architektonický paskvil. S důsledky jediného nerozvážného kroku se mohou obce potýkat i desítky let. Jako příklad může sloužit opět Květnice. Hlavní náplň práce současného starosty je zažehnat potíže související s masovou výstavbou. „Snažíme se stavební boom pozastavit, jednáme s developery o snížení počtu staveb,“ popisuje starosta Jiří Prouza. „Část smluv jsme napadli u nadřízených úřadů,“ dodává.

Lék na růst sídel? Prý databáze

Rakovinné rozpínání obcí dělá starosti i úředníkům ministerstva životního prostředí. Obyvatelé satelitů totiž nejsou jediní, kdo se potýkají s negativními důsledky nekontrolovaného rozvoje. Trpí i životní prostředí.

„Narušena je ekologická stabilita krajiny, snižuje se druhová rozmanitost a ovzduší je znečištěnější,“ stojí v analýze resortu z loňského roku. Úřad proto dává dohromady arzenál opatření, která by měla do budoucna zabránit rozmachu staveb na zelených loukách. Už příští rok začne centrálně sledovat, jak se mění mapy jednotlivých obcí.

Odborníci poměří archivní mapy s aktuálními leteckými snímky. „Účelem je dát veřejné správě přesné informace, které pomohou nastavit legislativní a ekonomické nástroje,“ vysvětluje Marta Machková z tiskového odboru. Paralelně se spuštěním sledovacího systému pracují úředníci na analýze, která má říci, zda obce, kraje a stát mají dostačující možnosti, jak stavební boom řídit.

Prodej bytu 2+kk, Nová Bystřice
Prodej bytu 2+kk, Nová Bystřice

Švermova, Nová Bystřice, okres Jindřichův Hradec
2 290 000 Kč