8. února 2010 16:38 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Obhájce vraha Nováka se nechal vyškrtnout ze seznamu advokátů

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Rudolf Fori | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rudolf Fori | foto: Alexandra MlejnkováČTK

PRAHA Obhájce Rudolf Fori, který zastupoval na doživotí odsouzeného vraha devítiletého chlapce, byl vyškrtnut ze seznamu advokátů. Fori o vyškrtnutí z řad obhájců sám požádal. Profesní sdružení advokátů vedlo již od srpna s právníkem kárné řízení kvůli výrokům, které na adresu svého klienta při procesu pronesl.

Fori novinářům loni v únoru řekl, že by podle jeho názoru měl Antonín Novák, tehdy souzený královéhradeckým soudem za vraždu a znásilnění chlapce, dostat trest smrti, pokud by bylo možné ho udělit.

Porušil Novákova práva
Podle České advokátní komory nechránil práva a oprávněné zájmy obžalovaného, a kontrolní rada profesního sdružení na něj v srpnu podala kárnou žalobu. Kárné řízení však bylo podle Chaloupkové nyní zastaveno. "Pan advokát se nechal na vlastní žádost vyškrtnout ze seznamu advokátů," uvedla mluvčí.

Komora Foriho kárně obvinila z porušení Novákových práv. Zároveň uvedla, že "nejednal svědomitě a porušil povinnost mlčenlivosti, když jako obhájce poskytl rozhovory, v nichž se distancoval od obhajoby svého klienta způsobem pro advokáta nepřípustným". Podle tehdejšího vyjádření Chaloupkové musí advokát hledat polehčující okolnosti i v případě, že s jednáním obžalovaného právně a lidsky nesouhlasí. V případě, že by kárný senát býval uznal Foriho vinným, mohl mu udělit napomenutí či pokutu nebo ho potrestat dočasným či trvalým zákazem činnosti.

Novák dostal doživotí
Třiačtyřicetiletý Slovák Novák se k vraždě i znásilnění chlapce z Havlíčkova Brodu přiznal. Následně dostal doživotní vězení. Fori však ještě předtím uvedl, že jeho klient očekává výjimečný či mimořádný trest.

Novákova situace byla podle něj beznadějná, protože znalci dospěli k závěru, že jeho zařazení zpět do společnosti není možné. "V případě, kdyby existoval trest smrti, tak věřím, že dostane trest smrti. To je můj názor," řekl právník novinářům.

Fori vzápětí po svém výroku uvedl, že novináři jeho slova zkreslili.

Některé servery totiž uvedly, že Novákův obhájce překvapil prohlášením, že by mu udělil trest smrti, kdyby mohl. "Já jsem to myslel úplně jinak. Nikdy jsem neřekl, že bych mu dal trest smrti. A ani bych si to nedovolil," řekl tehdy advokát.

Novák už byl několikrát za zneužívání odsouzen
Devítiletý chlapec byl nezvěstný od 4. května 2008, jeho tělo policie objevila až na začátku června a o několik dní později obvinili z vraždy Nováka. Ten podle obžaloby chlapce vylákal na ubytovnu, kde jej znásilnil.

Poté mu slíbil, že ho odvede domů, namísto toho však hocha zavedl do lesa, kde ho uškrtil.

Slovák byl již dříve několikrát odsouzen za pohlavní zneužívání, naposledy v roce 2000. Po čtyřech letech byl propuštěn s tím, že mu byla uložena ochranná léčba. Naposledy se prý ke svému lékaři dostavil v srpnu 2007.

ČTK, Lidovky.cz
Najdete na Lidovky.cz