9. dubna 2009 11:16 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Obklíčili osadu, Romy vytáhli z postelí a zbili

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Policisté měli malé Romy nutit, aby se také fackovali. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policisté měli malé Romy nutit, aby se také fackovali. | foto: Deník Sme

PRAHA Slovensko se v těchto dnech vyrovnává s chováním policistů, kteří týrali nezletilé Romy. Dříve se prý dokonce stávalo, že strážci zákona obklíčili osadu a všechny zbili, vzpomíná Karel Novák z Člověka v tísni, který se zabývá českými i slovenskými Romy.

* LN Můžete srovnat chování policistů vůči Romům na Slovensku a u nás?
Když jsem v roce 1998 přijel na Slovensko, bylo to chování otřesné. Objevily se dokonce organizované pogromy na Romy. Od té doby se to ale velmi zlepšilo. Excesy se tam samozřejmě dějí, ale myslím, že to jsou opravdu jen excesy. O systémové věci jako na přelomu století již nejde.

* LN Mluvíte o pogromech. Jak vypadaly?
Koncem 90. let jsem na vlastní oči několikrát viděl, jak policie reagovala, když třeba romští mladíci něco ukradli. Nic nevyšetřovala. Místo toho ve čtyři ráno obklíčilo šedesát policistů osadu. Pak vytahali všechny z postelí a zbili je. Zaměřili se na známé firmy a na stanici je ztloukli tak, až se k něčemu přiznali. S právem to nemělo nic společného, ale například v okolí Prešova byly takové věci poměrně časté - i třikrát do roka. To byly neuvěřitelné věci, které se, myslím, na západ od Moravy za nového režimu neděly.

* LN Vraťme se ke srovnání s Českem...
I tady se chování policistů zlepšilo. Samozřejmě s tím rozdílem, že tak otřesné případy tu nikdy nebyly a naše výchozí pozice byla o dost lepší. Předsudky sice trvají, ale jde spíš o jednotlivce. Loni jsme dělali kurz pro asi tisíc policistů, kterým jsme vysvětlovali procesy probíhající v sociálně vyloučených lokalitách. Ukázalo se, že jde většinou o lidi, kteří chtějí problémy řešit, jen často nevědí jak. Jsem docela optimista.

Najdete na Lidovky.cz