Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Oblek, který se dědí

Česko

Kdo jednou zkusí dokonale padnoucí oblek ušitý na míru z kvalitní látky, pochopí, že je to záležitost s konfekcí naprosto nesrovnatelná.

Šití na míru má v sobě prvek intimity. Je to trochu, jako když stavíte dům. Krejčí podobně jako architekt musí vědět mnoho o potřebách svého klienta, aby pak vytvořil dokonalý obal, který souzní s jeho osobností. Známý pražský krejčí Zdeněk Hartl díky své třicetileté praxi drží štafetu tradiční řemeslné kvality, která na našem trhu pomalu mizí. „Když jsem v roce 1970 nastoupil do krejčovství Diplomat na Národní třídě, kolem mě pracovalo na padesát krejčích, někteří z nich narození ještě začátkem století, a tak znali tradiční poctivou krejčovinu, kterou jsem se od nich naučil a získal svůj řemeslný fortel,“ říká krejčovský mistr, který oblékal Václava Havla, českou i vídeňskou šlechtu nebo třeba Českou filharmonii. Jeho noblesní obleky poznáte podle precizně zpracovaných detailů, jakými jsou například ručně prošité kraje či vyšité dírky.

Detaily, na kterých záleží Jak vlastně vypadá takové tradiční zpracování? „Klasicky ušitý oblek z kvalitní vlněné látky může vydržet klidně patnáct dvacet let a s výrobkem se dá kdykoliv pracovat: povolit, zabrat, upravit lehce tvar nohavice či rukávu podle změny postavy i aktuálního trendu. Lepené výztuže používáme minimálně a vložka prsní části pro vytvarování saka je vždycky šitá, protože jedině takto zpracovaný oděv lze později upravovat. Naproti tomu konfekční výztuha je přilepená, a proto lze úpravu provádět jen velmi obtížně,“ vysvětluje Zdeněk Hartl.

Základní bonus je však pochopitelně ve střihu na míru a zkoušení, což je jedna z nejdůležitějších fází procesu výroby ručně zpracovaného obleku. Zkoušky jsou zapotřebí obvykle dvě až tři. Zakázkové šití však přináší ještě další výhodu: k saku si můžete nechat ušít jedny či dvoje kalhoty navíc, protože daleko více trpí opotřebením než sako. Takže i když na začátku investujete víc, takový oblek má mnohem delší životnost. Klasický pánský oblek Zdeňka Hartla příliš nepodléhá módě. „Je to taková diplomatická móda, se středně širokou fazónou a podobně neutrální šířkou nohavice, takřka neměnný styl oblékání, který nosí bankéři, politici, diplomati. A když si takový oblek pořídí mladý muž na svatbu, vydrží mu třeba celý život. Mám zákazníka, který už čtyřicet let nosí jeden z mých obleků a přitom vypadá pořád aktuálně, nikdo na něm nepozná, že má za sebou pěknou historii. Naše obleky se v rodinách dokonce i dědí,“ vypráví Zdeněk Hartl.

Takový oděv, však musí být z opravdu kvalitního materiálu. Hartlův salon pracuje s prvotřídní anglickou klasikou, jako je Holland & Sherry či Dormeuil nebo italskou módní značkou Ermenegildo Zegna. Cenu začínající kolem 2500 Kč za metr považuje za odpovídající kvalitě, ze které se vyplatí vůbec šít. Na vzhledu je to rozhodně poznat. Kvalitní látka však není nezničitelná, obyčejný polyester se koneckonců mačká méně než luxusní vlna, ale vzhled, omak a komfort nošení je neporovnatelný.

„Návrhy pro zákazníky se snažím vytvářet velmi individuálně, protože je důležité poznat jejich specifické potřeby, například když řeším oblek pro muže, který se najednou ocitne v nové pracovní pozici, jež vyžaduje určitou formu oblečení, s kterou si neví rady. Mám mnoho dlouholetých klientů, což je základ dobré spolupráce. Vím, co jim vyhovuje, jaký je pro ně přijatelný střih, znám disproporce jejich postavy a nemusíme to při každé objednávce znovu řešit. Také už vím, co jsem do jejich šatníku vytvořil, a můžeme na tom dál stavět,“ dodává Hartl.

Od ušití po čištění Služby salonu Hartl však nekončí, ani když je oděv hotový, postarají se tu i o čištění. „Neodborné čištění může obleku z luxusní látky velmi ublížit. Problém je totiž špatné žehlení v čistírnách, a tak dáváme obleky vyčistit, ale vyžehlíme je sami přes vlhkou prostěrku a necháme vysušit, což trvá až tři dny. Pokud si vyžehlíte vlněný oblek a ještě vlhký ho vezmete na sebe, látka se vytáhne a oblek tak nenávratně poškodíte,“ varuje krejčovský mistr.

V salonu Hartl za ušití bez materiálu dáte: za jednořadové sako 14 100 Kč, kalhoty 4700 Kč, smoking 18 500 Kč, plášť 18 000 Kč. Muž se tu oblékne jako gentleman od hlavy k patě, včetně ručně šité košile či ručně šitých bot od obuvníka Michala Pavlase. A nejde jen o klasické obleky, objednat si můžete třeba rajtky s vestičkou či ležérní letní sako ušité s tradiční kvalitou.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!