Obránce Škoula zastínil hvězdy

Čech ve službách Pittsburghu se na porážce Atlanty podílel dvěma góly * Čtyřmi body se blýskl i bek Kuba

ATLANTA/PRAHA Oba jsou známí jako „psi obranáři“, v jejich popisu práce je důsledná defenziva. V sobotu ale hokejoví zadáci Martin Škoula a Filip Kuba předvedli, že umí i rozhodovat zápasy.

Škoula pomohl dvěma góly Pittsburghu zdolat Atlantu 3:2, ottawský Kuba se zase čtyřmi body podílel na porážce Buffala 5:2.

Škoula, který v NHL válí od roku 1999, přitom prožil krušné léto. Po necelých čtyřech letech strávených v Minnesotě se stal nechráněným volným hráčem a mohl zamířit do jakéhokoliv týmu.

Jenže nabídky se členovi širší nominace na olympijské hry ve Vancouveru zrovna nehrnuly. Až na začátku září jej oslovila Florida. „Potřebujeme získat do obrany zkušenost,“ řekl asistent generálního manažera Floridy Randy Sexton. Jenže Škoulu si Panteři vzali jen na zkoušku, ve které třicetiletý bek nepřesvědčil. A stejně se mu vedlo i při testech v Columbusu, které podstoupil na konci září. Pár dní před startem nového ročníku tak byl bez angažmá. Pak ale přišla nečekaná nabídka. Po Škoulovi sáhl Pittsburgh – s úřadujícím vítězem Stanleyova poháru podepsal roční kontrakt.

Devět zápasů čekal na šanci Na led se podíval ale jen při slavnostním nástupu při prvním zápase. Zbytek utkání stejně jako následujících osm duelů strávil na střídačce. Šanci dostal až 23. října při zápase s Floridou a od té doby se stal stabilním členem defenzivy Tučňáků. V sobotu dvěma trefami zastínil i ofenzivní superhvězdy Sidneyho Crosbyho a Jevgenije Malkina.

„Měl jsem prostě štěstí. Dvakrát,“ komentoval Škoula své „bomby“ z dálky do sítě brankáře Atlanty Johana Hedberga. Těmi poslal v osmé minutě první a osmé minutě druhé třetiny Pittsburgh do vedení 2:0. Jeho „dílo“ pak dokončil Malkin, který zvýšil na 3:0. Atlanta snížila na 3:2, vyrovnat se jí však už nepodařilo.

Za deset let dal jen 45 branek Škoula si připsal ještě další dvě střely na branku, na hattrick ale nemyslel. „Po pravdě řečeno jsem dal dva góly poprvé v NHL. A hlavně – nezáleží na tom, kdo se trefí. Navíc já tu nejsem od toho, abych dával hattricky,“ usmíval se.

O tom, jak výjimečná událost to pro Škoulu je, svědčí statistika. Za deset let v NHL nasbíral pouhých 45 branek. „Jsem za něj šťastný. Je skvělé mít obránce, který dokáže vstřelit dva góly,“ chválil brankář Penguins Marc-André Fleury.

Hvězdný večer prožil i Kuba. Na výhře ottawských Senátorů se podílel čtyřmi body, což je jeho osobní rekord. Pětadvacetiletý bek zahájil své galapředstavení v úvodu druhé dvacetiminutovky, kdy v přesilovce vyrovnal na 1:1.

Jeho rána jako by Ottawu střelecky nabudila. Během následujících 27 minut nasázeli Senátoři další čtyři branky, při kterých Kuba třikrát asistoval.

Po zásluze byl pak vyhlášen nejlepším hráčem zápasu.

VÝSLEDKY NHL

Pátek

Washington - Montreal 2:3 (12. Fehr, 58. Morrison - 24. Moen (HAMRLÍK), 27. PLEKANEC, 53. Cammalleri (PLEKANEC). NEUVIRTH odchytal za WSH 59 minut a úspěšnost zásahů měl 86,4%), Buffalo - Boston 1:2p (5. Gaustad - 31. Lucic, 61. Bergeron), San Jose - Philadelphia 6:3 (21., 49. a 53. Heatley, 16. Malhotra, 40. Marleau, 56. Clowe - 32. a 50. Giroux, 10. Briere), Minnesota - NY Islanders 3:2 (12. a 59. Nolan, 47. M. Koivu (ŽIDLICKÝ) - 24. Sim, 31. Bailey), Vancouver - Colorado 5:2 (25. a 46. Ehrhoff, 49. H. Sedin, 52. Bernier, 54. Samuelsson - 5. Jones, 9. Duchene), Detroit - Florida 1:2p (38. Dacjuk -49. Weiss (FROLÍK), 61. McCabe).

Sobota

Los Angeles - Calgary 2:5 (24. Doughty, 25. Frolov - 1., 27. a 56. Iginla, 48. Langkow, 60. Moss), Carolina - Tampa Bay 3:1 (23. T. Ruutu, 34. J. Jokinen, 56. Larose - 16. St. Louis), Montreal - Detroit 2:3sn (41. a 49. Cammalleri (na první ŠPAČEK, na druhou PLEKANEC) - 15. a rozh. nájezd Dacjuk, 13. Stuart), NY Rangers - Florida 2:3 (15. PROSPAL, 47. Gáborík (ROZSÍVAL, PROSPAL) - 29. Reinprecht (OLESZ, DVOŘÁK), 32. Leopold (KREPS), 43. Horton. VOKOUN odchytal za FLA celý zápas a úspěšnost zásahů měl 94,1%), Ottawa - Buffalo 5:3 (29. a 49. Alfredsson (na obě KUBA), 21. KUBA, 43. Kelly, 47. M. MICHÁLEK (KUBA) - 20. Vanek, 49. Kaleta, 51. Pominville), Toronto - Washington 2:1sn (37. Hagman, rozh. nájezd Kessel - 18. Ovečkin), Anaheim - San Jose 2:3 (22. Wisniewski, 40. Whitney - 29. Clowe, 31. Heatley, 49. J. Thornton), Dallas - New Jersey 5:3 (15. a 55. Robidas, 3. Peters, 8. Ribeiro, 50. Wandell - 1. a 30. Rolston (na obě ELIÁŠ), 47. Zajac), St. Louis - NY Islanders 4:1 (42. a 46. Perron, 9. Brewer, 36. Berglund - 6. Bailey), Phoenix - Philadelphia 3:1 (25. Lombardi (LANG), 51. Yandle, 60. Doan - 28. Hartnell), Nashville -Columbus 4:3sn (22. a rozh. nájezd Legwand (na první ERAT), 13. Arnott, 24. Erat - 5. a 13. Umberger, 40. Stralman), Edmonton - Chicago 2:5 (5. Souray, 42. Penner - 4. a 49. Toews, 8. Versteeg, 13. Kane, 32. Madden), Atlanta - Pittsburgh 2:3 (50. Thorburn (KUBINA), 60. Afrinogenov -8. a 28. ŠKOULA, 32. Malkin).

Na hattrick jsem vůbec nemyslel. Po pravdě řečeno jsem dal dva góly poprvé v NHL.