Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch

Obrat v Bratislavě trval minutu

Kvalifikace MS 2010 - Slováci vedou „českou“ skupinu, Brückner má problémy v Rakousku

Žádné Česko, žádné Polsko. Ve třetí kvalifikační skupině přezimují na první příčce fotbalisté Slovenska. Jejich premiérová účast na velkém turnaji je sice ještě daleko, ale na cestu směrem k mistrovství světa vyrazili rázněji než jejich favorizovaní konkurenti.

BRATISLAVA/PRAHA Dva góly během minuty rozjasnily středeční fotbalový večer v Bratislavě. Utkání proti Polsku dlouho směřovalo k remíze. Až vedoucí gól Smolarka jako by dal slovenským hráčům signál: teď začněte střílet. Sobotní přemožitel českého mužstva ještě na začátku 85. minuty vedl 1:0, v 87. minutě najednou proti mužstvu i s bývalými sparťanskými obránci Petrášem a Zábavníkem v sestavě prohrával 1:2. Z bleskového obratu se už Poláci neoklepali. Po čtyřech zápasech má Slovensko v tabulce devět bodů a minimálně do března ho z první příčky nikdo nesesadí.

„Bylo to fantastické divadlo se šťastným koncem,“ vystihl trenér Vladimír Weiss euforii, v níž se na konci utkání vyjma polského sektoru ocitlo celé Tehelné pole. „Za 60 sekund z nebe do pekla,“ dolehlo naopak zklamání na komentátora polského serveru Sport.pl.

Do hlavní role zlomových momentů se obsadil Stanislav Šesták. Útočník bundesligové Bochumi vstřelil oba góly. K prvnímu mu pomohl chybou brankář Arthur Boruc, kterému míč nešťastně propadl z rukou pod nohy, kde už čekal slovenský hrdina dne. Trochu to připomnělo české selhání proti Turecku na letošním Euru. Šok z chyby jindy spolehlivé brankářské opory paralyzoval Borucovy spoluhráče natolik, že Šesták brzy po rozehrání dorážel míč do sítě podruhé.

Po říjnové prohře ve Slovinsku se do země pod Tatrami opět vrátil optimismus. Trenér Weiss se ho snažil střízlivě mírnit. „Máme za sebou teprve čtyři zápasy, ale pořád je lepší být první, než hned po podzimu postupové ambice zabalit.“

Poslední výsledek možná pomůže urovnat napjaté vztahy s některými příznivci. Fankluby Slovanu Bratislava, Trnavy, Žiliny a Košic se rozhodly středeční zápas bojkotovat kvůli problémům, o jejichž řešení podle nich Slovenský fotbalový svaz dostatečně neusiluje. Konkrétně zmiňovaly špatné podmínky na stadionech, vysoké vstupné a špatné výkony rozhodčích. „V Polsku mají podobné potíže, a přesto na zápas s Čechy přijde 40 tisíc diváků. Lidé tam věří, že podporují především svůj tým,“ tvrdil trenér Weiss.

Pokud se povede slovenské nadšení mobilizovat, má se česká reprezentace příští rok na podzim v Bratislavě na co těšit.