Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Obrat v Sazce. Vše začíná od nuly

Česko

ČSTV rozhodl, že strategický partner vzejde až z nezávislého tendru. Dohody s Pentou a Ulčákem neplatí

PRAHA Zmýlená neplatí. Společnosti Penta a E-Invest Martina Ulčáka nemusí být strategickými partnery Sazky, kteří zachrání loterijní firmu od úpadku. Majoritní akcionář – Český svaz tělesné výchovy – včera rozhodl o tom, že investora vybere až na základě nezávislého tendru, který mu připraví společnost Erste Corporate Finance.

A to z nabídek KKCG Karla Komárka, největšího věřitele Sazky Radovana Vítka a zmíněné spolupráce Penty a E-Investu.

„Nevnímám to jako změnu. Počítali jsme s tím, že v okamžiku, kdy budeme mít dostatek nabídek, budeme postupovat tímto způsobem,“ řekl LN překvapivě šéf ČSTV Pavel Kořan, který na začátku února před televizními kamerami společně s generálním ředitelem Alešem Hušákem slavnostně zmíněné partnery představoval.

„Nebylo jasné, že to budou určitě Penta a Ulčák. Žádné smlouvy zatím představenstvo nepodepsalo. Jen jsem říkal, že tato nabídka je nejblíže filozofii ČSTV, protože nepočítá s prodejem akcií,“ hájí se Kořan po včerejším jednání výkonného výboru, na kterém přednesli své návrhy všichni potencionální investoři.

Pro Vítka je Hušák nepřijatelný Funkcionáři teď tedy budou opět vybírat ze všech nabídek. A to i těch, ve kterých budou investoři požadovat podíl ve společnosti.

„Změna nastala rizikem insolvence i tlakem věřitelů. Jsem nadšený, že se začne konečně o nabídkách seriózně jednat. Jsem přesvědčen, že je možné najít řešení,“ řekl po zasedání tenisový boss Ivo Kaderka, který vyhodnocení nabídek nezávislou společností požadoval už v lednu. Zatímco tehdy sehnal ve třináctičlenném výkonném výboru podporu pouze dvou členů, včera pro návrh hlasovali úplně všichni.

Důvodem může být i změna postoje osmi minoritních akcionářů, kteří drží souhrnně přes třicet procent akcií. Sokol, Český olympijský výbor a další menší sportovní sdružení se v minulém týdnu dohodly, že v otázkách Sazky budou jednat ve shodě. ČSTV ale potřebuje pro rozhodující kroky podporu alespoň čtyř dalších akcionářů.

„Už v úterý se náš vyjednávací tým sejde s minoritními akcionáři, aby vyjednali shodu,“ vysvětlil Kaderka. Hned následně se malí akcionáři také sejdou s potencionálními investory.

„Dnešní vyjádření ČSTV je převratná záležitost. Akcionáři se konečně přihlásili ke svým právům,“ reagoval místopředseda olympioniků Jiří Kejval, podle kterého to ale vůbec neznamená, že by nakonec do Sazky nemohla vstoupit Penta s Martinem Ulčákem. Byť se menší sdružení v minulých dnech přikláněla spíše k nabídce Karla Komárka, který kromě 2,8 miliardy korun sliboval sportovním svazům a jednotám i 250 milionů ročně po dobu patnácti let.

„Pouze jsme chtěli, aby se vyhodnotily vážně všechny nabídky a nevybíral je pouze management společnosti. To je pro nás nepřijatelné,“ vysvětluje.

Nabídky se navíc mohou ještě změnit, což včera předvedl realitní magnát Vítek, který nastínil i scénář, při kterém by nepožadoval akcie společnosti. Zároveň ale jako jediný zopakoval, že je pro něj absolutně nepřijatelná spolupráce se současným vedením Sazky v čele s ředitelem Hušákem. Naopak Penta a E-Invest by minimálně v začátcích současné vedení ponechaly.

„Personální věci ale teď prioritně neřešíme. Ty přijdou na řadu později,“ řekl Kořan.

O Hušákově budoucnosti by se ale mělo jednat už na valné hromadě Sazky v polovině března. Jeho sesazení totiž požaduje ČOV, Sdružení sportovních svazů i Orel. „Včerejší krok ČSTV mu rozhodně nehraje do karet,“ připouští Kejval.

Autor: