Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Obraz estébáka, který nelituje, že utýral faráře Toufara

Česko

  6:00
PRAHA - Symbolicky v den 66. výročí úmrtí Josefa Toufara představil básník a publicista Miloš Doležal svou novou knihu, která se věnuje faráři umučenému Státní bezpečností. Zájemců bylo ve čtvrtek 25. února tolik, že se do prostorného sálu v dominikánském centru při kostelu sv. Jiljí v Praze ani všichni nevešli.

Ladislav Mácha nikdy nelitoval. foto: Kresba Lela GeislerováReprofoto

Ti, kteří chtěli knihu získat s autorovým podpisem, museli stát dlouhou frontu.

Miloš Doležal se Josefu Toufarovi věnuje již několik desetiletí. Jeho předchozí kniha Jako bychom dnes zemřít měli se stala nejen nečekaným bestsellerem, ale také knihou roku 2012 v tradiční anketě LN.

V nové, téměř 700stránkové práci Krok do tmavé noci nahlíží Doležal toufarovské téma z nových úhlů, přičemž využívá zejména dokumenty, který objevil na farní půdě v Číhošti. A také neznámé záběry z estébácké rekonstrukce údajného podvodného zázraku, které se našly v Národním filmovém archivu. Kniha obsahuje i zprávy archeologa, antropologů a soudního lékaře, kteří zkoumali Toufarovy ostatky, exhumované v listopadu 2014 z hromadného hrobu na hřbitově v Praze Ďáblicích.

Farář Josef Toufar

Pozornost autor věnuje také těm, kteří se na perzekuci číhošťského faráře podíleli. Rozsáhlá kapitola se týká hlavního vyšetřovatele, sadistického důstojníka Státní bezpečnosti Ladislava Máchy, který byl za svůj podíl na vraždě Josefa Toufara v roce 1999 odsouzen na dva roky, z čehož si rok odseděl.

Ladislav Mácha (*1923), který stále žije v Praze, se snažil všemi prostředky vyhnout trestu. U soudu předstíral zdravotní potíže a místo nástupu do vězení se začal skrývat. Musel být proto zatčen a do vězení eskortován. Pokud svých činů litoval, tak jen kvůli tomu, že mu zkazily slibnou kariéru u StB.

Když se jej Miloš Doležal v listopadu 1998 optal, zda něčeho v životě lituje, odpověděl: „Jo. Možná toho, že jsem se nestal lesníkem jako otec.“ „Proč?“ „Byl bych býval na čerstvým vzduchu, na sluníčku, a ne v uzavřených kancelářích, ve kterých jsem celý život pracoval.“

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...