14. června 2018 16:21 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

OBRAZEM: Britové vzpomínali na oběti tragického požáru v Grenfell Tower

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Minulý týden začala další fáze veřejného vyšetřování požáru v Grenfell Tower,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Minulý týden začala další fáze veřejného vyšetřování požáru v Grenfell Tower,... | foto:  Petr Topič, MAFRA

LONDÝN Přeživší, příbuzní i přátelé obětí tragického požáru obytného domu Grenfell Tower v Londýně si ve čtvrtek modlitbami připomněli první výročí neštěstí. Plameny zachvátily budovu v noci na 14. června 2017 a vyžádaly si celkem 72 životů. Byl to nejhorší požár v Británii od druhé světové války, vzpomínky na něj i nyní vyvolávají v zemi emoce, uvedla agentura Reuters.

Už v noci se ohořelá výšková budova přikrytá bílým plátnem zbarvila dozelena, což je barva, kterou si přeživší a příbuzní obětí zvolili jako symbol tragédie. Zeleně byly osvíceny i některé okolní budovy a také rezidence britské premiérky Theresy Mayové.

Památku obětí uctila země přesně v poledne místního času tichem, které trvalo 72 vteřin. Každá vteřina připomínala jednoho z lidí, který při požáru zahynul. Více než minutu ticha držely během své návštěvy města Chester i britská královna Alžběta II. a manželka prince Harryho vévodkyně ze Sussexu. Přidali se i britští poslanci a vládní úředníci. Na oběti zavzpomínal před tréninkem také anglický fotbalový tým, který je nyní v Rusku, kde se koná mistrovství světa.

Přeživší a příbuzní obětí se ve čtvrtek shromáždili nedaleko výškové budovy, kde jen v tichosti vzpomínali na své blízké a někteří z nich drželi v rukou jejich fotografie. Britská premiérka nechala na místo neštěstí zaslat květiny, na kterých byl ručně psaný vzkaz, že „oběti nebudou nikdy zapomenuty“.

Přeživší, příbuzní i přátelé obětí tragického požáru obytného domu Grenfell Tower v Londýně si ve čtvrtek modlitbami připomněli první výročí neštěstí.
Už v noci se ohořelá výšková budova přikrytá bílým plátnem zbarvila dozelena, což je barva, kterou si přeživší a příbuzní obětí zvolili jako symbol tragédie.
ČTK
  • 0Diskuse
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.