12. listopadu 2011 11:05 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

OBRAZEM: Japonci poprvé pustili novináře do zamořené Fukušimy

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Poničená jaderná elektrárna Fukušima v Japonsku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Poničená jaderná elektrárna Fukušima v Japonsku. | foto: ČTK

TOKIO Japonské úřady poprvé od březnového zemětřesení a následné vlny tsunami umožnily novinářům vstoupit do poškozené jaderné elektrárny Fukušima, ze které v důsledku katastrofy do okolního prostředí unikala radioaktivita.

Prohlídka měla ukázat, do jaké míry se situace v elektrárně po osmi měsících od události stabilizovala. Podle agentury AP novináři v areálu viděli obraz zkázy - převrácené nákladní vozy, rozpadající se budovy reaktoru a prakticky netknuté hromady smetí.

Poničená jaderná elektrárna Fukušima v Japonsku.

V elektrárně vzdálené asi 225 kilometrů severovýchodně od japonské metropole Tokia v důsledku tsunami selhalo chlazení reaktorů a do okolního prostředí několik týdnů unikaly radioaktivní částice. Hodnoty některých z nich nadále překračují povolené limity, podle japonských úřadů se situace od té doby zlepšila natolik, že bylo možné areál navštívit. Novináři přesto dostali ochranné kombinézy a po prohlídce absolvovali test radiace.

Poničená jaderná elektrárna Fukušima v Japonsku.

Představitelé některých japonských a mezinárodních médií prohlídku absolvovali s představitelem japonské vlády pověřeným řešením jaderné krize. Podél cest uvnitř areálu podle AP zůstávají vozy, které převrátila přívalová vlna, a tam, kde se rozpadaly budovy reaktorů, se nacházejí hromady suti.

Poničená jaderná elektrárna Fukušima v Japonsku.

Provozovatel zařízení, japonská energetická společnosti TEPCO tvrdí, že úniky radiace jsou mnohem méně nebezpečné než v prvních dnech krize. Technici podle ní nyní pracují na uzavření zařízení za stavu, kdy je teplota reaktorů nízká a pod kontrolou.

Poničená jaderná elektrárna Fukušima v Japonsku.

Podle předpokladů japonské vlády potrvá nejméně 30 let, než bude jaderné palivo možné bezpečně odebrat a továrnu vyřadit z provozu. Na desítky let se pak odhaduje doba, po které se obyvatelé budou moci vrátit do 20 kilometrů širokého prostoru kolem elektrárny, ze kterého museli uprchnout. Obývalo ho přes 85 tisíc lidí.

Lidovky.cz, ČTK
  • 0Diskuse