5. září 2011 23:01 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

OBRAZEM: Show CIAF předvedla desítky letadel

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Nebezpečný průlet dvou letounů francouzské skupiny L-39 Albatros Breitling Jet Team  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nebezpečný průlet dvou letounů francouzské skupiny L-39 Albatros Breitling Jet Team | foto: ČTK

HRADEC KRÁLOVÉ Podle prvních odhadů byla návštěvnost letošního 18. ročníku letecké show CIAF na královéhradeckém letišti vyšší než vloni, kdy na ni přijelo přes 50.000 diváků.

Znatelně více lidí přišlo hlavně v sobotu, řekl mluvčí přehlídky Tomáš Otruba. Pořadatelé jsou také spokojeni s tím, že se jim podařilo získat stroje různých typů a stáří.

Francouzská skupina L-39 Albatros Breitling Jet Team

"Technika byla letos vyrovnanější, program nabitější a bylo i více vystoupení. Některá jsme museli i zkracovat, abychom všechno stihli," uvedl Otruba. Na zemi i ve vzduchu mohli diváci vidět stroje z 11 států.

Bitevní vrtulník Mil Mi - 24

K největším zajímavostem patřila třeba lotyšská akrobatická skupina Baltic Bees jet team nebo vzdušný souboj historických letounů Fokker a Camel. Lidé také sledovali slaňování vojáků z vrtulníku nebo průlet stíhaček české armády Jas-39 Gripen. Proti původním plánům ale nepřiletěl stroj Eurofighter Typhoon rakouské armády. Scházela i letadla z Jordánska a Dánska.

Herečka Tereza Brodská v letadle Aero L-159 Alca s velitelem vzdušných sil ČR Jiřím Vernerem

18. ročník letecké show CIAF v Hradci Králové


Podle policie se návštěvníci přehlídky po ukončení rozjeli bez větších dopravních komplikací. CIAF se na hradeckém letišti konal do roku 2002. Po odchodu armády z hradeckého letiště se pořadatelé rozhodli přehlídku kvůli technickým problémům se zajištěním letiště přesunout do Brna, ze kterého se vrátila zpět do Hradce po sedmi letech. V Brně totiž byl problém akci skloubit s civilním leteckým provozem.

Aero L-159 Alca Armády ČR

ČTK, Lidovky.cz
Najdete na Lidovky.cz