31. října 2012 7:03 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

OBRAZEM: Jak vypadá žižkovský vysílač zevnitř po rekonstrukci?

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
V křesílkách v jedné z nových observatoří si lze poslechnout zvuky Prahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V křesílkách v jedné z nových observatoří si lze poslechnout zvuky Prahy | foto: ČTK

PRAHA Nově opravené interiéry pražské žižkovské věže se v úterý oficiálně otevřely veřejnosti. Lidé si mohou užít vyhlídku z moderní observatoře nebo si vychutnat speciality ve stylové restauraci a koktejlovém baru. Pro náročnější klientelu je určen luxusní minihotel v šestém patře. Novinářům to při dnešní prohlídce interiérů řekl Roman Lain ze společnosti Oreathea, která do rekonstrukce investovala 50 milionů korun.

Rekonstrukce věže bude kompletně dokončena na konci roku 2013.

Oprava objektu začala vloni na podzim. Ani během přestavby nebyl úplně uzavřen, turisté mohli na vyhlídkové plošiny. "Rekonstrukce bude kompletně hotová na konci roku 2013. V příštím roce nás čekají ještě úpravy přilehlých Mahlerových sadů," uvedl Lain. Park má společnost celý pronajatý. V okolí vysílače vznikne dětské hřiště, minigolf, atrium a pivní bar. Podle Laina ale zůstane i neoplocený prostor veřejné zeleně.

Ve věži jsou tři nové restaurace.

Video z července 2012:

Interiér dostal novou podobu podle projektu Adama Jirkala a Jerryho Kozy z ateliéru SAD, který zadavatelé vybrali na základě malého tendru mezi několika architektonickými kancelářemi.

Součástí rekonstrukce byla i proměna jedné z kabin v šestihvězdičkový jednopokojový hotel.

Návštěvníci české metropole budou využívat především vyhlídkovou observatoř. Z výšky 93 metrů je odtud možné pozorovat Prahu a její okolí ze tří zrekonstruovaných vyhlídkových plošin. Lidem se tu nabízí 360stupňový výhled na celou metropoli. Z průhledných závěsných křesel, takzvaných bubble chair, mohou poslouchat zvuky metropole, šumění Vltavy, cinkání tramvají nebo zvonění Lorety.

Základní vstupné do observatoře se zvýšilo z původních 120 na 150 korun. Do patra s restaurací, barem a bistrem se vstup neplatí. Za hlavní jídlo tu lidé zaplatí od 200 do 500 korun, za kávu zhruba od 50 korun.

V šestém patře je umístěn luxusní minihotel.

Žižkovský vysílač vznikal v letech 1985 až 1992 podle návrhu architekta Václava Aulického a statika Jiřího Kozáka. Podle některých zahraničních serverů patří 216 metrů vysoká věž mezi nejošklivější stavby světa.

V šestém patře je umístěn luxusní minihotel.

Konstrukce se skládá ze tří ocelových tubusů, které nesou celkem devět kabin. V nejvyšším patře je umístěna vysílací technika. Celá stavba má hmotnost 12.000 tun.

Lidovky.cz, ČTK
  • 0Diskuse