Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Obrázky z kubánské revoluce

Česko

Che Guevara - Revolucionář se stal opět námětem filmu

Ne vždy konvenční filmař Steven Soderbergh zkouší portrétovat ikonického revolucionáře Che Guevaru.

V intelektuálně zajímavém, leč odtažitém filmu, který se neohlíží na diváky.

Když ho v říjnu 1967 popravili bolivijští vojáci, kterým chtěl do země zavádět marxistickou revoluci, stal se Ernesto Che Guevara nesmrtelným. Charismatický idealista, co nikdy nezestárne, se dobře prodává jako atraktivní symbol, ať už na tričkách nebo ve filmu. Guevarovi by se taková komercializace vůbec nelíbila a nový snímek o sobě by jistě taky neschvaloval. Ale nemusel by ho urazit tolik. Steven Soderbergh totiž umí být intelektuálský a nekonformní filmař. Kromě komerčně úspěšných Dannyho parťáků a Erin Brockovich natočil také drogové drama Traffic, nezávislý hit Sex, lži a video nebo malé a těžko pochopitelné opusy jako Hollywood, Hollywood. A nebyl by to on, kdyby jeho film o Guevarovi vypadal jako pěkné, inspirativní melodrama o nezdolné síle vůle.

Nevypadá. Například kvůli tomu, že není vůbec divácky vstřícný. Původně měl tenhle životopis přes čtyři hodiny. Zatímco při premiéře na festivalu v Cannes se tak promítal, distributor je k divákům milosrdnější a dva díly, na něž je film rozdělen, nasazuje zvlášť. Záznam fatálního bolivijského tažení tak uvidíme až v březnu. O něm měl být film výhradně, ale režisér pak rozhodl, že bez ukázky úspěšné revoluce na Kubě by se bolivijské dobrodružství nedalo tak dobře pochopit, a natočil i vítěznou kubánskou revoluci. Do jednoho filmu už se pak všechno nevešlo.

Sympaťák z trička Většina dalších epizod ze života doktora, marxistického filozofa a bojovníka tu není. Jako by chtěl eliminovat ty diváky, které Guevarův život doopravdy nezajímá, neobtěžuje se film s dlouhými vysvětlujícími komentáři. Soderbergh dvouleté partyzánské boje na Kubě střídá s vystoupením kubánského ministra průmyslu Guevary v maskáčích na Valném shromáždění OSN v roce 1964 a hlavně s jeho rozhovorem s americkou novinářkou Lisou Howardovou ze stejného roku. Díky tomu může události svého života vysvětlovat sám Che. Akvůli tomu není jeho obraz tak objektivní, jak by se z paradokumentárního stylu snímku mohlo zdát.

Che totiž i tady nakonec vypadá jako ten takřka dokonalý bojovník za spravedlnost z trička. Charismatický, o což se postaral skvělým výkonem Benicio Del Toro. Odhodlaný, hloubavý, inteligentní, svědomitý, osamocený. Ani Fidel Castro, který se tu stejně objevuje jen občas, nedokáže zaujmout tak jako on. Zatímco ostatní si vyprávějí, Che píše zápisky. Partyzány učí číst, psát a počítat, dá jim možnost odejít z boje; když ale bez dovolení dezertují a ublíží nevinným vesničanům, nelítostně je potrestá.

Che ve svých projevech nezastírá, že věří v ozbrojený národněosvobozeneckého boj. Epizody, kdy se podílel na popravách politických odpůrců nebo kdy chtěl v době kubánské krize vypálit sovětské rakety na USA, tu však už nejsou. První díl končí bitvou o Santa Claru v prosinci 1958 a žádný z odpůrců nemá tak silný hlas jako Che. Špinavá revoluce a rauty Natočit neutrální epos o tak ideologicky zatížené postavě asi nejde, ale Soderberghův pozorovatelský styl trochu zavádí. I když není tak sympatizující jako několik let staré Motocyklové deníky o Guevarově dospívání, pořád prodlévá u obrazu legendy. Na to, že jde o životopis jednoho z nejkontroverznějších lidí 20. století, působí režisérův film vlastně dost odtažitě a klidně. Che Guevara - revoluce se nicméně dá obdivovat z filmařského hlediska, především díky své struktuře. Viz třeba kontrapunkt mezi reálnou špinavou revolucí v horách a rauty levicových intelektuálů, kteří Guevaru poplácávají po zádech a žádají o autogram. Střídání časových rovin, formálně oddělených stylem vyprávění i barvou obrazu, pak zajímavě rozbíjí jednotvárnost revolučních bojů. A potom je tu samozřejmě Del Toro, za svůj výkon oceněný v Cannes.

HODNOCENÍ LN ***** Che Guevara - revoluce (Che: Part One)

USA/Francie/Španělsko 2008 Scénář: Peter Buchman Režie: Steven Soderbergh Kamera: Steven Soderbergh Hudba: Alberto Iglesias Hrají: Benicio Del Toro, Demián Bichir, Santiago Cabrera, Rodrigo Santoro, Catalina Sandino Morenová, Victor Rasuk a další Distribuce v ČR: SPI Premiéra: 15. 1. 2009

Che i tady nakonec vypadá jako ten takřka dokonalý bojovník za spravedlnost z trička. Charismatický, o což se postaral Benicio Del Toro.

Autor: