Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Očekávané politické uvolnění v Sýrii se nekoná

Svět

  14:14aktualizováno  16:36
DAMAŠEK - Syrský prezident Bašár Asad poprvé po dvoutýdenních nepokojích vystoupil s projevem k národu. Napjatě se očekávalo ohlášení ústupků postupující revoltě, především pak zrušení výjimečného stavu, který v Sýrii platí už půl století. K tomu nakonec nedošlo. Asad protivládní protesty označil za velké spiknutí a zároveň odmítl obvinění z násilného potlačení demonstrací.

Stoupenci syrského prezidenta Bašára Asada se včera shromáždili v centru Damašku. foto: Reuters

Podle Asada byly bezpečnostním složkám vydány jasné rozkazy, aby do demonstrantů a civilistů nestřílely. Prezident zdůraznil, že hovoří v "mimořádné době", kdy ani Sýrie nezůstala izolována od toho, co se odehrává jinde v arabském světě. Důvody protestů z minulých dnů podle něj musejí být důkladně vyšetřeny a "viníci musejí být pohnáni k odpovědnosti".

"S pomocí boží toto spiknutí přemůžeme," prohlásil Asad, jehož projev mnozí poslanci přerušovali opakovaným provoláváním věrnosti.

Stoupenci syrského prezidenta Bašára Asada se včera shromáždili v centru Damašku.

Syrský prezident si podle pozorovatelů připravil půdu k dnešnímu projevu úterní demisí vlády a zmobilizováním desetitisíců Syřanů k účasti na mohutných shromážděních na svou podporu v mnoha syrských městech v rámci "dne věrnosti".

Demise vlády je jen kosmetickou změnou
Rezignace kabinetu Muhammada Nádžího Utriho, kterého Asad ponechal ve funkci úřadujícího premiéra, je ovšem označována za kosmetickou změnu vzhledem k tomu, že moc v Sýrii je

Největší protesty za 11 let

Asad čelí největším protestům za 11 let své vlády. Nepokoje propukly 18. března a rozšířily se po celé zemi. Při jejich potlačování bylo zabito údajně na 120 lidí.

soustředěna v rukou prezidenta, jeho rodiny a bezpečnostního aparátu. Členové odborových svazů kontrolovaných prezidentovou stranou Baas zase podle agentury Reuters uvedli, že jim bylo nařízeno zúčastnit se úterních masových manifestací podpory, které se konaly za přítomnosti početných policistů.

Organizace na obranu lidských práv dnes podle agentury DPA poukázaly na to, že zatímco před televizními kamerami slibuje syrské vedení reformy, v zákulisí jsou kritici režimu nadále utlačováni a zavíráni. V neděli byli údajně zatčeni dva advokáti, kteří se mimo jiné starali o politické vězně. Neustávají ani snahy zastrašovat novináře.

Výjimečný stav

Výjimečný stav je ve světě vyhlašován při přírodních pohromách, ozbrojených konfliktech či politických nepokojích. Většinou omezí normální fungování výkonné, zákonodární či soudní moci, má vliv například i na pohyb obyvatel.

Přehled zemí, kde platí výjimečný stavDemonstrace v Sýrii
 - Sýrie - vyhlášen v roce 1963 po státním převratu, kdy se v zemi k moci dostala dodnes vládnoucí Socialistická strana arabské obrody (Baas). Stav umožňuje režimu zatýkání odpůrců či jejich věznění bez soudu.

 - Egypt - vyhlášen v roce 1981 po atentátu na prezidenta Anvara Sadata, stav je každé dva či tři roky prodlužován. V zemi byl zaveden již v roce 1967 a platil do roku 1980. V pondělí vládnoucí Nejvyšší rada ozbrojených sil (SCAF) oznámila, že do doby konání parlamentních voleb letos v září zruší také výjimečný stav v zemi.

 - Palestinská autonomie - vyhlášen v roce 2007 poté, co radikální hnutí Hamas ovládlo pásmo Gazy. Výjimečný stav platí v pásmu Gazy i na západním břehu Jordánu.Nepokoje v Tunisku

 - Somálsko - zaveden v roce 2009 kvůli útokům muslimských radikálů v zemi.

 - Tunisko - vyhlášen 14. ledna 2011 poté, co autoritářský prezident Zín Abidín bin Alí, jenž byl v čele země od listopadu 1987, po několikatýdenních protivládních protestech odstoupil z čela země.

 - Bahrajn - zaveden na tři měsíce 15. března 2011 po mohutných demonstracích v zemi, při kterých od února zahynulo 24 lidí.

 - Jemen - vyhlášen 18. března 2011 po velkých nepokojích, při 'Odejdi'! Malý Jemenec na demonstraci proti prezidentovi Sálihovi.kterých od konce ledna zahynulo na 70 lidí. Výjimečný stav znamenal pozastavení platnosti ústavy, cenzuru sdělovacích prostředků či zákaz protestních shromáždění.

Výjimečný stav v únoru zrušilo Alžírsko (zaveden byl kvůli potírání islamistických radikálů v roce 1992).

Zdroj: ČTK

Autor:

Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko
Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko

Zajistěte svému miminku to nejlepší hned od začátku s BEBELO® Milk 2, které je pečlivě vyvinuté pro harmonický růst a vývoj vašeho dítěte. Mléko...