Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Ocelové město v zeleném hávu

Česko

Summit G20 v Pittsburghu - Světoví lídři začínají hledat lék na ekonomické potíže

Prezident Obama chce ukázat Pittsburgh jako příklad města, které vsadilo na pokročilé technologie.

PITTSBURGH Není náhodou, že se Pittsburgh - někdejší centrum amerického ocelářského průmyslu - stalo dějištěm summitu G20, který dnes začíná.

Americký prezident Barack Obama chce ukázat světovým vůdcům Pittsburgh jako město, které si prošlo cestu od úpadku k pokročilým technologiím.

Účastníci summitu, kteří budou diskutovat i o klimatických změnách a o boji s vysokou nezaměstnaností, se budou setkávat v řadě ekologicky šetrných budov. Uvidí tak v praxi obraz zelené ekonomiky, která se soustředí na pokročilé technologie, tak jak si to představuje americká vláda.

Pittsburgh přežil krach svého hlavního průmyslu - ocelářství a ztrátu generace dělníků začátkem osmdesátých let.

Tuny oceli, které chrlily místní ocelárny, koleje a železné pláty nahradily fotovoltické články slunečních elektráren a další ekologické technologie. V současnosti má město nezaměstnanost 7,8 procenta, což je o dvě procenta méně než činí celostátní průměr. V poměru na svou velikost má Pittsburgh jeden z největších podílů lidí zaměstnaných v „zeleném“ průmyslu.

Přesto řada odborníků pochybuje, že by „zelená“ pracovní místa mohla být motorem ekonomiky. Vytvoření milionů „zelených“ pracovních míst v americké ekonomice bude těžší, než si řada zastánců a investorů představuje. Podle Lestera Lavea, profesora ekonomie a ředitele Green Design Institute na univerzitě Carnegie Mellon například nemůžeme čekat, že by obnovitelné zdroje energie plně nahradily uhlí a ropu. Poukazuje na to, že loni pokrývaly větrné a sluneční elektrárny pouze 0,6 procenta americké spotřeby elektřiny. Říká, že politici jsou příliš optimističtí, pokud jde o vytváření nových pracovních míst.

Zelená ekonomika kromě toho potřebuje pro svůj rozvoj specifické podmínky. Klíčové jsou pro ni vzdělání, inovace a výzkum, které v Pittsburghu zajišťují univerzity Carnegie Mellon University a University of Pittsburgh. Kromě vzdělané pracovní síly je neméně důležitý i dostatek surovin.

Patrick McCarthy ze společnosti ATRP Solutions, která vyrábí polymery s použitím technologie vyvinuté na Carnegie Mellon, si myslí, že v Pittsburghu se spojují všechny podmínky pro zelenou ekonomiku. Souhlasí s ním Andy Hannah, generální ředitel společnosti Plextronics, který řekl, že Pittsburgh nabízí správnou kombinaci firemních a univerzitních talentů, a navíc se zde vyrábějí suroviny jako hliník, sklo a plasty. Plextronics vyrábí organické solární články a diody používané při barevném fotoaktivním tisku solárních článků.

Ocelářský průmysl v Pittsburghu v roce 1980 zlikvidovala kombinace zámořské konkurence, nových technologií a národní recese. Od roku 1981 do roku 1984 ztratil Pittsburgh 120 tisíc pracovních míst ve výrobě.

„Bylo to hodně pracovních míst v krátkém časovém období v nediverzifikované průmyslové základně,“ řekl Christopher Briem, regionální ekonom z Centra pro sociální a urbanistický výzkum University of Pittsburgh. „Nebylo nic, co by zaplnilo uvolněná místa. Lidé se proto ve velké míře stěhovali pryč z Pittsburghu.“

Autor: