11. prosince 2007 18:41 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

Ocenění za útok na jednu z posledních oáz

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce

Ad LN 8. 12.: Atomový hřib dostal cenu. ČT protestuje

Karel Čapek zhruba před 70 lety, tedy v době, kdy byla hladina "zvukového smogu" nepoměrně nižší, než dnes, napsal:"Kupte si naši novou mlčku! Mlčka je stroj, který nevydává vůbec žádného zvuku..."
Byl- jako obvykle - velmi předvídavý.
Když naše televize- bez ohledu na to, zda veřejnoprávní, či soukromá- mlčí a navíc ukazuje záběry hezké krajiny, je to jeden z mála pořadů, na které se dá ještě koukat.
To ovšem neuniklo pozornosti mladých vandalů (jakou že sykavku to mají na začátku svého názvu?), kteří  do toho hodili atomovku. Osobně mi to připadalo, jako kdyby tu atomovku hodili do jedné z posledních oáz ve značně vyprahlé poušti.
Pak se v médiích hovořilo cosi o trestu, jenže jsem si mohl zapět s Vladimírem Mertou:"Kecy, kecy, kecy, kecy.... Místo toho dostali dokonce od Národní galerie (která už předtím ´s úspěchem´ vyřadila řadu skutečných umělců- namátkou uvedu fotografa  Koudelku,nebo malíře  Špálu, či Jíru...) jakousi cenu. K tomu nemám slov.
Ale něco snad přece: před lety, když byl ředitelem pražské ZOO ještě prof. Zdeněk Veselovský, zapálili dva mladíci pavilón žiraf. Chytili je (nač takové omezování osobní svobody, že ?) a ptali se jich, proč to udělali. Odpověď zněla: "Chtěli jsme vidět hořet nejvyšší zvířata."
Nemohla by Národní galerie tyto dva novátory dohledat a alespoň zpětně jim udělit nějaké umělecké ocenění ? (Ačkoliv- možná, že ne. Mladí sadisté - pardon, ´umělci´- projevili málo ´umělecké smělosti´. Nepoužili atomovku).
Jakub Florian, Praha