Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Ochrana, nebo zametání? Inspekce utajila část spisu Švábenský

Česko

  7:00
PRAHA - Zní to absurdně: Generální inspekce bezpečnostních sborů zpětně utajila část třaskavého spisu z případu zesnulého policisty Stanislava Švábenského. Doporučil jí to Národní bezpečnostní úřad. Jak zjistil server Lidovky.cz, utajení se týká Jana Švédíka, jehož výpověď poslala kdysi elitního policistu za mříže. O podnikateli přitom Švábenský obsáhle hovoří během několikahodinové videozpovědi, již natočil krátce před spácháním sebevraždy.

Stanislav Švábenský foto: Printscreen

Inspekce se zabývá celým Švábenského případem včetně zmíněné nahrávky na rozloučenou plné závažných obvinění. Kvůli spisu se obrátila na NBÚ. „Byli jsme dožádáni o podání stanoviska, zda je nezbytné utajit dokument, který byl původně vyhotoven jako neutajovaný, ačkoli mohl obsahovat utajovanou informaci, kdy původcem této utajované informace, ze které dokument vycházel, byl jiný orgán státu,“ řekl serveru Lidovky.cz mluvčí NBÚ Radek Holý.

Policie ‚podplatila‘ svědka v mé kauze. Přiznal to v motáku, tvrdil Švábenský

Informaci je nutné utajit

Úřad nakonec vyšetřovatelům sdělil, že pokud původce informace trvá na jejím utajení, inspekce ho musí zachovat. Sami policisté detaily nechtějí rozebírat. „Obecně lze konstatovat, že Generální inspekce bezpečnostních sborů takováto rozhodnutí vždy respektuje, ale komentáře k nim neposkytuje,“ uvedla pouze mluvčí inspekce Radka Sandorová. Podle všeho tak byl do spisu založen dokument nebo složka od policie, která později usoudila, že právě tato pasáž by měl být utajována. A požádala proto inspekci aby ji prohlásila za tajnou. Problémem ale je, že v takovém případě lze utajit vlastně téměř celý spis, který inkriminovanou část obsahuje.

Oficiálně není jasné, jak velké části spisu Švábenský se utajení týká. Podle státního zástupce Petra Šeredy, jenž dohlíží na prověřování informací z nahrávky expolicisty, jde o marginálii. „Týká se to písemností starší kauzy, které nebyly nějakým nedopatřením vedeny v režimu utajeném. Šlo o administrativní nedopatření,“ řekl olomoucký žalobce serveru Lidovky.cz.

Podle dobře informovaného zdroje z okolí vyšetřování je nicméně rozsah utajení mnohem obsáhlejší. „Do utajovaného režimu dali většinu písemností včetně usnesení o zahájení trestního stíhání,“ uvedl zdroj.

Utajení kvůli informátorovi

Stejně tak není oficiálně jasné, jaká informace je důvodem dosti překvapivého kroku. Šereda o ní odmítá mluvit. „Pan Švábenský to zmiňuje jako jedno z dramaticky závažných pochybení,“ řekl pouze. Podle informací serveru Lidovky.cz jde o osobu Jana Švédíka, o němž Švábenský na záznamu obsáhle mluví.

Švédík fungoval jako Švábenského informátor. Později ale právě svědectví tohoto podnikatele jeho a dalšího policistu Mariana Hanáka dostalo za mříže. Švédík vypověděl, že mu za peníze vynášeli citlivé informace z vyšetřování. Švábenský měl za to inkasovat statisíce a vůz, soudy ho kvůli tomu poslaly na šest let za mříže. Někdejší člen protimafiánské jednotky to neunesl a sáhl si na život. Na utajení Švédíkova spisu trvá protimafiánský útvar, pro nějž Švábenský i Hanák pracovali.

Jak již napsal server Lidovky.cz, Švábenský během své skoro šestihodinové zpovědi pořízené před sebevraždou věnoval Švédíkovi značnou pasáž. Během ní tvrdil, že podnikatel v té době stíhaný (a nyní odsouzený) za daňové delikty své svědectví „zobchodoval“ s vyšetřovateli policejní inspekce. Expolicista to dokonce doložil motákem, jenž zachytila vězeňská služba.

Tragický příběh detektiva Švábenského

Dlouholetý policista Stanislav Švábenský působil od září 2009 do června 2011 u ÚOOZ. Soudy ho loni uznaly vinným - vynášel podle nich informace svému někdejšímu informátorovi, podnikateli Janu Švédíkovi, za což od něj inkasoval 450 tisíc a vůz. Švábenský za to dostal šest let vězení.

Expolicista však nikdy vinu neuznal, informace podle svého tvrzení nikdy nevynášel a za jeho stíháním stojí podle něj komplot lidí z policie a justice. Švédíkovu výpověď podle detektiva policejní inspekce s podnikatelem vyměnila za navrácení majetku a nižší trest v kauzách, v nichž byl stíhán. Chtěli ho prý odstranit, protože získal řadu citlivých informací - o šokujících poměrech u moravské policie, generální inspekci, pochybení ÚOOZ v metanolové kauze či při vyšetřování smrti expolicisty Michala Tofla.

Po prvním rozsudku natočil Švábenský nahrávku trvající 5 hodin 42 minut. Popisuje v ní výše zmíněné informace, ale také možné manipulace s vlastní kauzou. V té době už byl zjevně rozhodnut, že pokud odvolací soud potvrdí prvoinstanční rozsudek, spáchá sebevraždu. Důvody proč ostatně na videu také zaznamenal. Loni 19. srpna Vrchní soud v Olomouci verdikt skutečně potvrdil. Ještě ten samý den se Švábenský udusil pomocí propan-butanové bomby u rybníka za jihomoravskou vsí Těšany, kde žil. Rodině a policii zanechal dopisy na rozloučenou, nahrávku objevil jeho bratr ve Švábenského počítači. Server Lidovky.cz má celou zpověď k dispozici a detailně již o ní informoval. Záznam prověřuje olomoucké vrchní státní zastupitelství a policejní inspekce.

„Ten moták se nikdy neměl dostat na světlo boží... Dokresluje, co udělala generální inspekce, aby si zajistila jeho (Švédíkovu) loajalitu. V motáku je, že mu bylo slíbeno vrácení vozu BMW X6, zajištěného domu, propuštění z vazby. Pak píše, jak chce podělat Hanáka,“ vypráví na nahrávce mimo jiné Švábenský.

Zamete se vyšetřování?

Utajení části spisu zarmoutilo Švábenského otce Miroslava, který usiluje o znovuotevření případu a synovo očištění. „Vždyť je to mezi lidmi, ta zpověď proběhla médii. Bojím se, že se to tímhle způsobem definitivně zamete pod koberec a špína definitivně ulpí na mém synovi,“ řekl serveru Lidovky.cz.

Pokud by například Švábenský starší podal návrh na obnovu, soud i zastupitelství by měly značně zkomplikovanou práci se spisem. Stejně jako tomu bylo v případě kauzy informací Bezpečnostní informační služby, které se dostaly k Janě Nagyové.

Postup policie nechápe ani bezpečnostní analytik Tomáš Šmíd. „Je to zbytečné. V zainteresovaných kruzích je to známá věc, že Švábenský doplatil na Švédíka,“ myslí si.

Server Lidovky.cz o okolnostech Švábenského smrti a nahrávce, kterou nahrál po nepravomocném rozsudku podrobně informoval. Ostře na ní kritizuje policejní inspekci i protimafiánský útvar (ÚOOZ), který podle něj mohl zabránit metanolové aféře. Popisuje také těsné kontakty moravských policistů s podsvětím či důvody, proč se rozhodl sáhnout si na život.

Policejní inspekce nedávno ukončila vyšetřování expolicistova tvrzení týkající se ÚOOZ a lihové aféry. Zjistila, že protimafiánský útvar postupoval správně.

Autor: