Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Ať žije Zeman, skandoval dav. Prezident si na akci odpůrců islámu užil potlesk a ovace

25 let svobody

  13:33aktualizováno  16:54
PRAHA - Prezident Miloš Zeman po 14. hodině na místě vystoupil s Blokem proti islámu a požádal o minutu ticha za oběti pařížských útoků. Před jeho vystoupením odmítla policie pustit k pamětní studentské desce studenty, prezidentovi sympatizanti však na místo vpuštěni byli.

Prezident Miloš Zeman (uprostřed) a Blok proti islámu. Spolu se Zemanem se na pódiu objevili i někteří jeho věrní: třeba hradní mluvčí Jiří Ovčáček (druhý zleva), neoficiální poradce Martin Nejedlý (třetí zleva), senátor Jan Veleba (třetí zprava) nebo poslanec s kontroverzními názory Marek Černoch (vpravo). foto:  Dan Materna, MAFRA

Zastánci opačných názorů k migrační krizi podle prezidenta Miloše Zemana nemají být „nálepkováni“ jako islamofobové, rasisté či fašisté. Prohlásil to na akci organizace Blok proti islámu, která zastává k uprchlíkům negativní postoj a odmítá jejich přijímání. Premiér Bohuslav Sobotka v úterý naopak vyzval veřejnost, aby hněv vyvolaný teroristy neobraceli proti uprchlíkům.

DOKUMENT: Zemanův projev: Náš národ není xenofobní

„Je zapotřebí tolerance vůči odlišným názorům, každý má právo ve svobodné společnosti názor vyjádřit, ale opačný názor nesmí být umlčován,“ řekl prezident lidem na Albertově. Nálepka či nadávka podle něj není argument, takže by lidé neměli odpůrce islámu a uprchlíků označovat za rasisty.

Dav podporovatelů hnutí Blok proti islámu, který vede kontroverzní vysokoškolský učitel Martin Konvička, Zemana jásavě vítal a vícekrát ho odměnil pokřikem „Ať žije Zeman“. Prezidenta, jenž nešetřil úsměvy, na pódium doprovodili jeho věrní z Hradu nebo ze Strany práv občanů.

Studenty odmítli pustit k pamětní desce

Policie kvůli chystané akci Bloku proti islámu odmítla pustit studenty ke studentské pamětní desce na Albertově v Praze. Studenty ochranka nechtěla podle České televize vpustit zapálit svíčky u desky.

Deska upozorňuje právě na zásluhy studentů na 17. listopadu 1989, který si v úterý Česko připomíná. „Je to smutné,“ komentoval situaci v rozhovoru pro server Lidovky.cz rektor UK Tomáš Zima.

„Máme oprávnění nevpouštět lidi na určená místa,“ řekl jeden z členů ochranky. Potom doplnil, že může dát některým možnost vejít, ale ne celé skupince studentů. „Je ostudné, abyste 17. listopadu ukradli prostor, který patří studentům a studentským demonstracím,“ reagoval na to jeden ze studentů. Ochranka již poté odmítla studentům cokoli vysvětlovat.

Za zátarasy přitom už v té době byla řada Zemanových příznivců nebo sympatizantů organizace Blok proti islámu, která svolala akci „na podporu názorů prezidenta republiky na imigraci a islám“. Zeman dlouhodobě kritizuje všechny muslimy, ale i uprchlíky, kteří utíkají právě před islámskými radikály.

Odpůrci islámu, kteří se sešli na Albertově, s sebou měli také několik...
Na Albertově se sešli odpůrci islámu.

Zastánci opačných názorů k migrační krizi podle prezidenta Miloše Zemana nemají být „nálepkováni“ jako islamofobové, rasisté či fašisté. Prohlásil to na právě na úterní akci organizace Blok proti islámu, která zastává k uprchlíkům negativní postoj a odmítá jejich přijímání. Své kritiky, kteří při loňském vystoupení Zemana na Albertově křičeli a někteří házeli vajíčka, označil za řvoucí stádo.

Autor: