Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Ochromený Hongkong: mlčící většina proti syrovým emocím

USA

  13:26
HONGKONG - Tisíce demonstrantů v Hongkongu pokračují v protestech za demokratické volby navzdory tvrdému postupu policie, která proti nim opakovaně použila obušky, pepřový sprej a slzný plyn. Při srážkách zásahových jednotek s aktivisty utrpěly od neděle zranění nejméně čtyři desítky lidí. Čínská vláda prohlásila, že protestující jsou „zmatení“ a jejich požadavky nereálné.

Protestující v hongkongské obchodní čtvrti Mongkok si nasazuje plynovou masku. foto: Reuters

Protestující pospávají na ulicích Hongkongu, mnozí ani nesundávají šátky.

Podle agentury Reuters jde o nejvážnější nepokoje od chvíle, kdy se Hongkong v roce 1997 vrátil pod čínskou správu. Během víkendu bylo zatčeno takřka 150 protestujících, uvedla BBC. Policie použila slzný plyn už v neděli a udělala to poprvé od roku 2005. I přes zprávy o zklidnění situace v pondělí pořádkové síly opět házely do davů demonstrantů slzný plyn. Policisté před tím procházeli mezi účastníky demonstrace s plakáty, na kterých stálo „rozejděte se, nebo použijeme násilí“.

Ani policisté se po službě nevracejí domů, ale spí v ulicích.

Předseda výkonné rady Hongkongu Leung Čchun-jing v dnešním prohlášení vyvrátil zprávy, které hovořily o možném zásahu čínské armády proti demonstrantům. "Doufám, že veřejnost zůstane v klidu. Nenechte se zmást fámami. Policie se bude snažit udržet veřejný pořádek, plynulou dopravu a bezpečnost. Při výkonu svých povinností bude postupovat s maximální zdrženlivostí," ujistil. Kvůli protestům je v pevninské Číně údajně blokována aplikace Instagram sloužící ke sdílení fotografií.

Střety policistů s demonstranty v Hongkongu.
Autobusy nemohou projet, demonstranti zabrali ulice Hongkongu.
Demonstrant s nápisem odsuzujícím násilí.
Protestující s deštníky všech barev v ulicích Hongkongu.

Ochromené město

Prezident Tchaj-wanu Ma Jing-ťiou je podle agentury AFP velmi znepokojen vývojem událostí v Hongkongu a Čínu vyzval k "pokojným a opatrným krokům". Policie v neděli v Hongkongu zablokovala přístup k areálu vlády, kde se od pátku tisíce lidí dožadují zachování širokých občanských svobod a demokratických změn. Demonstranti na mnoha místech stavěli barikády a zásahovým jednotkám vzdorovali. Dnes dál blokují nejen vládní, ale i finanční čtvrť a některé důležité dopravní tepny a ignorují výzvy úřadů, podle nichž jsou nepovolené demonstrace nezákonné. Město tak zůstává částečně ochromeno, uzavřeny jsou i školy ve třech čtvrtích. Pokles zažila i hongkongská burza. Zástupci protestujících už dříve prohlásili, že jim jde právě o ochromení finanční čtvrti města.

O co jde protestujícím?

Peking ale minulý měsíc odmítl požadavek obyvatel Hongkongu, aby si v nadcházejících volbách v roce 2017 směli svobodně zvolit budoucího vůdce. Čínská vláda uvedla, že kandidáty musí nejprve nominovat a schválit nadpoloviční většinou hlasů speciální výbor, a až pak o nich budou moci hlasovat voliči. Není to však jediné, co současné demonstrace přiživuje.

K TÉMATU:

Hongkong má oproti jiným čínským městům řadu výhod, mluví se dokonce o situaci „Jeden stát, dva systémy“ nebo o „mini-konstituci“. Díky tomu má město vlastní právní a finanční systém a jeho občasné si oproti zbytku Číny užívají mnohem širších občanských svobod jako jsou například právo na veřejné protesty nebo svobodný tisk. To vše je nyní podle demonstrujících v ohrožení. V jejich řadách panuje strach z toho, že současné kroky Číny mají za cíl tyto výhody postupně městu odebrat. Jedním z cílů protestů je také zavedení obecného volebního práva.

Bohatí Číňané

Podle CNN se v průzkumech veřejného mínění ukazuje, že nedůvěra vůči Číně je mezi hongkongským obyvatelstvem nejvyšší od roku 1997, kdy bylo město do Čínské lidové republiky začleněno. Nespokojenost pramení z ekonomických problémů: Zatímco obyvatelstvo chudne, bohatí Čínané zde skupují pozemky a firmy. Situace zašla tak daleko, že každý pátý obyvatel města údajně zvažuje emigraci.

Syrové emoce a mlčící většina

S protesty však nesouhlasí poměrně značná část Hongkongu. Hnutí „Mlčící většina za Hongkong“ nabádá v reklamních kampaních k bojkotu protestů s odůvodněním, že město jen destabilizují. V polovině srpna uspořádala protestní pochod, kterého se zúčastnily tisíce lidí. Na veřejnost však pronikly zprávy, že za účast možná dostali zaplaceno.

Unavený pohled jednoho z demonstrantů mluví za vše.

Podle Pekingu si Hongkong nemůže nárokovat takovou míru autonomie, jakou demonstrující požadují, jsou prý „zmatení“. Kontrola kandidátů do místních voleb je podle čínské vlády nutná, kandidát totiž musí „milovat Čínu, milovat Hongkong a stát za zájmy země“. Z podpory protestů také obviňuje USA a Velkou Británii. 

Leung Čchun-jing pro CNN prohlásil, že situace není zdaleka tak hrozná, jak si protestující představují. „Jednání ohledně nových voleb ještě ani nezačala. Syrové emoce - ať už namířené pro nebo proti volební reformě - nás nikam nedostanou,“ řekl.

Autoři: ,