Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Ochutnejte cibetkovou kávu, jež prochází trávicím traktem šelem

Jídlo

  10:20
Údajně nejlepší, nejchutnější a nejkvalitnější, ale zároveň i nejdražší kávu na světě, takzvanou cibetkovou kávu, začala dnes v Plzni prodávat jako první kavárna a čajovna Kačaba, která funguje jako chráněná dílna pro lidi s postižením.

"Kopi luwak, jak se kávě také říká, získává svou unikátní chuť až tehdy, když semena projdou zažívacím traktem malých šelmiček cibetek," řekl vedoucí chráněné pracovní dílny Ladislav Nový.

Cibetková káva pochází zejména z oblasti ostrovů Sumatra a Jáva. Cibetky, které se živí hmyzem, hlodavci, malými ptáky a tropickým ovocem, si dokážou vybrat ty nejlepší a nejzralejší bobule. "Pro cibetku je z kávových zrn nejlahodnější a nejvýživnější sladká kávová slupka. Sežere bez kousání celé uzrálé kávové zrno a v jejím trávícím traktu se rozloží jen slupka.

Šelmička cibetka jí kávová zrna jako dezert
Fermentace kávových zrn započne v jejím žaludku a po patnácti hodinách trávení se zrna vyloučí neporušená," popsal Nový. Domorodí sběrači kávy luwak pak sbírají celé exkrementy a na slunci je suší. Tímto přírodním způsobem je káva připravena k přímému pražení.

Cibetka africká.

"Paradoxně nám touto cestou cibetka připraví lahodný zážitek, který nedráždí žaludek. Běžně zpracovaná káva je totiž pražena i se slupkou, která dráždí zažívací ústrojí," vysvětlil Nový. Cibetka podle něj ve volné přírodě kávová zrna jí jako dezert. Když se lidé pokoušeli udělat řízené chovy, a získat tak větší množství kávy, cibetky už v zajetí kávová zrna nechtěly.

Za kávu si budete muset připlatit
Právě vzhledem k velmi malému množství semen, které se podaří nasbírat, je cena tak vysoká. V Plzni budou zatím jeden šálek prodávat za zaváděcí cenu 199 korun, například v Praze se ceny pohybují mezi 400 a 600 korunami za šálek. Podle lidí, kteří kávu ochutnali, je lahodnější a má lehce nasládlou chuť, uvedl Nový.

Plzeňská kavárna a čajovna Kačaba vznikla v roce 2005 pro pracovní rehabilitaci postižených lidí. Momentálně je v ní 23 lidí s mentálním či jiným zdravotním handicapem v dopolední pracovní rehabilitaci a v odpoledním zaměstnání. Rehabilitace trvá jeden až dva roky a na konci se kavárna snaží najít lidem uplatnění na trhu práce. Úspěšnost umístění je kolem 85 procent. Kromě provozu kavárny a čajovny, kterou si za roky oblíbila řada Plzeňanů, pořádá Kačaba i koncerty, přednášky a další akce.

Plány počítají do budoucna například i s otevřením second handu, kde by mohli pracovat další lidé se zdravotním postižením.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!