Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Očkování dorazilo do ČR, dosáhne na něj dvojnásobek lidí

Česko

  10:24aktualizováno  15:48
PRAHA - Proti prasečí chřipce bude v Česku očkován téměř milion lidí, což je dvakrát více oproti původním plánům. Očkovat se totiž bude většinou pouze jednou dávkou, ne dvěma. Nejdříve budou naočkováni lidé z rizikových skupin, poté zdravotníci a ve třetí fázi policisté, hasiči a lidé nutní pro chod státu. Vakcína už je v Čechách, s očkováním se začne příští týden.

Očkování proti prasečí chřipce. foto: ČTK/AP

Vakcinační strategii upřesní ministerstvo na tiskové konferenci ve čtvrtek.

Podle ministryně zdravotnictví Dany Juráskové do ČR již dorazilo 95 tisíc dávek pandemických vakcín. V nejbližších dnech budou očkovací látky dodány praktickým lékařům a vakcinačním centrům. Nejprve budou naočkováni chronicky nemocní pacienti, poté vybraní zdravotníci.

Nemocnice kvůli chřipce ruší návštěvy

Velké pražské nemocnice ruší kvůli chřipce návštěvy. Rozhodlo se tak vedení IKEM či Nemocnice Na Homolce. ÚVN zakázala návštěvy dětem, další nemocnice návštěvy omezují částečně nebo to zvažují. Fakultní nemocnice Bulovka vyhlašuje z preventivních důvodů zákaz návštěv na všech klinikách s platností od čtvrtka.

Návštěvy preventivně zakázaly i berounská a hořovická nemocnice.

Na lidi nutné pro zajištění chodu státu, tedy například na policisty, hasiče a lidi z krizových štábů, přijde podle ministryně řada až následně, pravděpodobně v prosinci.

Chřipkové prázdniny? Když onemocní 15 procent žáků
Jurásková dále uvedla, že se již domlouvá s ministryní školství Miroslavou Kopicovou na opatřeních ve školách, které se týkají prasečí chřipky. Takzvané chřipkové prázdniny budou moct školy zřejmě v budoucnu vyhlásit vždy na sedm dní, a to v případě, že onemocní nejméně 15 procent žáků. Hlavní hygienik ČR Michael Vít prý doporučuje posunout hranici na 20 až 25 procent nemocných dětí, bude se o tom prý ještě jednat.

Nemocnost podle ministryně není v ČR zatím nijak dramatická.  

Epidemického prahu, který činí 2000 nemocných na 100 tisíc

Antibiotika nezabírají

Podle Juráskové antibiotika nezabrání šíření prasečí chřipky, nezabírají na virová onemocnění. Jsou až na bakteriální komplikace, jako je zápal plic.

obyvatel, ještě nedosáhl žádný kraj. Není ale podle ní vyloučeno, že se tak brzy stane. Když se mluví o nemocnosti, jde o akutní respirační choroby a chřipkové nemoci. Přímo na prasečí chřipku už se netestují všichni nemocní a nachlazení, to podle ministryně z kapacitních důvodů ani nejde. Skutečně prokázaných nemocných s
prasečí chřipkou je podle Juráskové v ČR přibližně 500.

Prevence chřipky

Sezónní i prasečí šíří se především:
-z člověka na člověka kýcháním, kašláním a smrkáním
-nepřímo dotykem z kapének, které nemocný zanesl na židle, nákupní vozíky, tyče MHD, kavárenské stolky

Příznaky
-horečka 38 - 40 stupňů Celsia, třesavka, zimnice, únava, nevolnost, bolesti hlavy, očí, kloubů, svalů, průjem, zvracení

Jak zabránit šíření nákazy na druhé
-
vyhnout se kontaktu s ostatními lidmi, zůstat doma sedm dní od začátku příznaků, při blízkém kontaktu i doma použít chirurgickou roušku, klid na lůžku, tlumení horečky a dalších příznaků volně prodejnými léky, při kašli, smrkání, kýchání použít papírové kapesníky, po použití je hodit do koše a umýt si ruce, spát v oddělené místnosti (je-li to možné), kterou je třeba pravidelně větrat, dostatek tekutin a vitamínů

Jak se chránit před nákazou sám
- během dne si mýt ruce vodou a mýdlem, vyhnout se kontaktu s nemocnými a místům s velkou koncentrací lidí, jako jsou kina, supermarkety, divadla, výstavy, MHD, nepůjčovat si od druhých mobilní telefon, příbor, sklenici, nezdravit se podáním ruky, líbáním -nedotýkat se rukama svých úst, nosu, očí, pamatovat na zvýšený přísun tekutin a vitamínů

Autoři: ,