Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Od červeného obra k bílému trpaslíku

Česko

Asi za sedm miliard let Slunce spotřebuje přibližně desetinu své zásoby vodíku (a tudíž téměř veškerý vodík v jádru). Tím se urychlí procesy jaderné fúze v jeho nitru a fúzní popel se spálí na těžké prvky. Jádro se současně dále smrští a zvýší svítivost Slunce. To se nadme a promění v červeného obra, který bude na základě své velikosti mnohem svítivější, současně ale také mnohem chladnější než naše dnešní Slunce.

Jelikož tato hvězda vysílá silný hvězdný vítr, ztrácí na hmotnosti a snižuje se její přitažlivost. Planety přitom putují čím dál víc ke kraji sluneční soustavy; například Země se přemístí přibližně na nynější dráhu Marsu. Slunce do té doby odpaří vnitřní planety Merkur a Venuši a jeho kotouč bude při pohledu ze Země vyplňovat značnou část oblohy.

Teplota na Zemi vystoupí asi na 1200 °C. Nejpozději v tomto okamžiku nebude obyvatelný již ani Mars.

Slunce odvrhne zbylý vodíkový obal do tzv. planetární mlhoviny. Těžké jádro se smrští v bílého trpaslíka, objekt přibližně o průměru Země a hmotnosti zbylého Slunce.

Autor:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...