Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Odboráři ČSA stupňují napětí

Česko

Odbory aerolinek včera odmítly uvést, zda přistoupí na snížení platů. Namísto toho pohrozily stávkou

PRAHA Ano, ne, nebudu se vyjadřovat, ne, ne, ano, ne. Takové byly odpovědi šéfů sedmi z celkem osmi odborových sdružení Českých aerolinií na výzvu prezidenta firmy Radomíra Lašáka, aby si zaměstnanci snížili platy výměnou za odstoupení managementu.

Zástupci odborářů však zdůraznili, že se jedná o jejich soukromé postoje a že o stanoviscích jejich odborových sdružení budou teprve vyjednávat. „Piloti jsou připraveni o návrhu urychleně jednat. Výsledky by měly být známy před konáním valné hromady 9. září. V tuto chvíli je předčasné předjímat výsledky jednání,“ opakoval šéf nejmocnější odborové organizace pilotů CZALPA Filip Gaspar.

Mezi zaměstnanci a odboráři ČSA nepanuje jednota Ještě v úterý zástupci sedmi odborových organizací žádali hlavu prezidenta Lašáka. Podle nich jeho rezignace měla snížit napětí mezi odbory a vedením.

Lašák ve středu večer překvapil prohlášením, že je skutečně ochoten odstoupit. Jako podmínku si stanovil to, že všech osm odborových organizací podepíše dodatek ke kolektivním smlouvám, díky němuž se sníží platy pilotů o 30 procent a platy ostatních zaměstnanců o 6 procent. Pilotům by se tak průměrný měsíční plat kolem 210 tisíc snížil na zhruba 150 tisíc.

Ještě před středečním Lašákovým oznámením Gaspar pro LN řekl, že Lašákův management je pro odboráře hlavní překážkou pro další jednání o budoucnosti firmy. Ani v tomto bodě však odboráři jednotní nejsou.

„Z našeho pohledu odchod managementu nemá klíčový význam, nejdůležitější je pro nás role státu jako vlastníka,“ řekl šéf odborového sdružení posádek letadel Josef Maurer.

Jako argument proti vedení odboráři opakovaně používali prodeje majetku. „Management nepřistoupil ke skutečné restrukturalizaci firmy. Namísto toho firmu udržoval nesystémovým prodejem historicky nabytého majetku,“ řekl Martin Schwarzmayer, člen výkonné rady odborové organizace leteckých mechaniků. Odboráři ale nyní sami připouštějí, že pro restrukturalizační plán takový postup může být možný. Gaspar řekl, že kritizovaný rozprodej majetku může pokračovat i bez Lašáka.

„Samozřejmě je možné, že (nový restrukturalizační) plán bude vyžadovat i prodej majetku,“ řekl Gaspar.

Jednota nepanuje ani v podpoře odborářských protestů. Uvnitř firmy koluje petice, která se od jednání odborářů distancuje a na které již figurují stovky podpisů. „O petici já osobně nevím,“ tvrdí však Gaspar.

Nová hrozba – stávka Odboráři včera vystupňovali napětí poté, co CZALPA vyhlásila neomezenou stávkovou pohotovost pilotů. Reagovala tak na napomenutí, které od vedení firmy obdržel v pondělí její šéf Gaspar. Byl v něm upozorněn na opakované poskytování interních informací médiím a vyzván, aby i přes nezpochybnitelné odborářské pravomoci dodržoval povinnosti zaměstnance ČSA. Kdyby to nerespektoval, hrozilo by mu propuštění.

Gaspar prohlásil, že důvěrné informace nevynášel a že se ho vedení firmy snaží umlčet. Gaspar nespecifikoval termín možné stávky. Z jeho vyjádření je však zřejmé, že hlavním důvodem stávky není podoba restrukturalizace, ale on sám. Připustil totiž, že odvolání stávky závisí na stažení výzvy vůči jeho osobě.

Autor: