20. listopadu 2008 14:27 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Odboráři se urazili. Kvůli Julínkovi

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 85Diskuse
Odboráři a zaměstnavatelé asi po půl hodině opustili jednání tripartity, na němž se měly projednávat návrhy reformních zdravotnických zákonů ministra zdravotnictví Tomáše Julínka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Odboráři a zaměstnavatelé asi po půl hodině opustili jednání tripartity, na němž se měly projednávat návrhy reformních zdravotnických zákonů ministra zdravotnictví Tomáše Julínka. | foto: Lidové noviny

PRAHA Odboráři a zaměstnavatelé asi po půl hodině opustili jednání tripartity, na němž se měly projednávat návrhy reformních zdravotnických zákonů ministra zdravotnictví Tomáše Julínka (ODS). Vadí jim, že vláda schválila návrhy tři zásadních zákonů již ve středu, tedy ještě před projednáním s odbory a zaměstnavateli. Podle odborářů tak ministři porušili standardní postupy tripartity.

"Vláda už je rozhodnuta a naše návrhy, naše připomínky, naše náměty nevzala v potaz a není ani reálné, že by po dnešním jednání tripartity změnila svůj postoj," zdůvodnil odchod předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Milan Štěch.

Odbory vydaly prohlášení, v němž po vládě požadují, aby své usnesení o zákonech odvolala. Podle odborářů normy poškodí pacienty i zdravotníky. Stejný názor má opoziční ČSSD či Česká lékařská komora.

Kabinet schválil tři návrhy zákonů - o zdravotních službách, o specifických zdravotních službách a o záchranné službě. K novele o veřejném zdravotním pojištění se vrátí v pondělí. Do té doby se mají koaliční experti shodnout na znění paragrafu o nároku na péči, který by byl přijatelný i pro menší vládní strany.

Podle ministra Julínka chování odborů patří "do sortimentu politických jednání". "Pokud nechtějí (odboráři) projednávat tyto záležitosti, já mám víc důležité práce a budu se jí věnovat - především pro české pacienty. Vůbec se nemíním utápět v soubojích s odbory," řekl ministr.

Vím, jak to mám dělat
Julínek uvedl, že se sociálními partnery se mělo probírat spíš strategické směřování zdravotnictví. "Nikoliv že já jsem se šel poradit s odbory, jak to mám dělat. To rozhodně ne! Já vím, jak to mám dělat," dodal Julínek. Podle něj o normách jednala zdravotnická tripartita a některé připomínky odborů se do nich promítly.

Odboráři i zaměstnavatelé si stěžují na to, že konečnou podobu zákonů nedostali. "V tuto chvíli podle mě neexistuje nikdo, kdo skutečně zná definitivní nebo přijatou verzi," řekl předseda Lékařského odborového klubu Martin Engel.

Předseda zdravotnických odborů Jiří Schlanger uvedl, že kvůli přílišnému počtu navrhovaných změn o zákonech nechtěli mluvit ani zástupci zaměstnavatelů. "Každý ten zákon má 40 až 50 stran pozměňovacích návrhů legislativní rady vlády a to skutečně není schopen nikdo obsáhnout u čtyř tisků za krátkou dobu," vysvětlil.

Podle Štěcha mají odboráři u schválených zákonů výhrady hlavně k oběma normám o službách. Požadují, aby vláda svůj souhlas s předlohami odvolala, dala jim aktuální verzi a začala s nimi znovu jednat. Jinak prý odbory budou "všemi prostředky" usilovat o to, aby normy přijaty nebyly. Štěch případné kroky neupřesnil, zmínil se jen o "určitých občanských projevech".

Odboráři se budou nyní snažit o svých argumentech přesvědčit zákonodárce z menších stran. I když se vláda na většině Julínkových norem shodla, jejich podpora v parlamentu jistá není. Proti ministrovým záměrům se stavěli totiž i někteří vládní poslanci.

Lidovky.cz
  • 85Diskuse
Najdete na Lidovky.cz