Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Česko

Odborníci chtějí chránit Transgas. Autor stavby je proti demolici

Komplex budov Transgas, který se nacházel na na pražské Vinohradské třídě. foto: ČTK

PRAHA - Jeden z architektů souboru budov Transgas, Václav Aulický, nesouhlasí s plánovanou demolicí stavby. Řekl to na tiskové konferenci, která se zabývala památkovou ochranou staveb z poválečného období. Komplex Transgasu na Vinohradské třídě v Praze plánuje investor zbourat a nahradit ho novostavbou. Ministerstvo kultury (MK) neudělilo budovám památkovou ochranu. Klub za starou Prahu, který ji navrhoval, plánuje navrhnout přezkum rozhodnutí.
  14:29

Proti rozhodnutí protestují i vedoucí kateder dějin umění z vysokých škol. Domy ve stylu brutalismu jsou podle nich výjimečnými stavbami a budova, která je má nahradit, běžnou utilitární kancelářskou budovou.

„Samozřejmě s tou demolicí nesouhlasím,“ řekl Aulický. Základ rozhodnutí je podle něj v Národním památkovém ústavu (NPÚ). „Protože se mu to nelíbí,“ doplnil. Podle předsedkyně klubu Kateřiny Bečkové investor již zažádal o demolici - ještě předtím, než rozhodnutí o případné památkové ochraně přišlo.

Historikové si stěžují na to, že stát dostatečně nechrání architekturu z poválečného období. Bez památkové ochrany jí hrozí zánik. V Praze byl za památku naposledy ze zmíněného období prohlášen před deseti lety obchodní dům Máj, celkem je v hlavním městě 12 staveb z doby po roce 1945, které ochranu požívají. V celé zemi jsou jich ale jen asi dvě desítky.

Vinohradská třída je bulvár, po němž kráčely dějiny

„Úkolem památkové péče je chránit všechny hodnotné etapy v dějinách architektury. Pokud jde o první polovinu 20. století, památková péče chrání několik set staveb, z poválečné je jich minimum. Hodnotných staveb, které by si zasloužily památkovou ochranu, dramaticky ubývá,“ řekl historik architektury Rostislav Švácha. Připomněl, že z hlediska zahraničního zájmu byla zmiňovaná etapa české, respektive československé architektury nejúspěšnější. „Televizní věž na Ještědu a budovy československého velvyslanectví v Londýně dostaly významné mezinárodní ceny, kterých se žádný jiný český architekt nedočkal, ani potom, ale ani předtím,“ řekl.

„Před našima očima mizí celá jedna architektonická vrstva - v době, kdy už jsme schopni její kvality docenit,“ řekl Richard Biegel z Klubu za starou Prahu. Zdůvodnění, proč památkový odbor ministerstva kultury Transgas za památku neprohlásil, klub kritizuje jako vágní. „Konstatuje se v něm pouze, že nezapadá do urbanistického řešení v památkové zóně. Samotnou stavbou a jejími kvalitami se vůbec nezabývá,“ řekl.

Budovy Transgas podle něj nemohou narušovat památkovou zónu, byla vyhlášena v době, kdy už stály, tvrdí. Jsou na území památkové zóny Vinohrady a v ochranném pásmu Pražské památkové rezervace. Ta byla vyhlášena v roce 1971, stavby vznikaly mezi lety 1966 a 1976.

Neprohlásit budovu doporučili památkáři pražského magistrátu a pražské pracoviště NPÚ, zatímco odborná rada ředitelky NPÚ stejně jako hodnotitelská komise ministerstva byly pro prohlášení.

Autor: