Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Odborníci jsou proti stěhování ústavu z Pyšel

Česko

PRAHA Záměr středočeského hejtmana Davida Ratha (ČSSD) přestěhovat děti z pyšelského dětského domova do choceradské léčebny se setkal s odporem dětských psychologů. Zařízení, které je v Pyšelích již téměř sto let, se zastávají i jeho odchovanci.

Největší potíž vidí lékaři v tom, že by děti bez rodin musely měnit jediné prostředí, na které jsou zvyklé a které jim dává pocit bezpečí. „Děti se staly součástí místní komunity a mají zde zázemí. Změna by na ně měla negativní vliv,“ uvedla například dětská psycholožka Václava Masáková.

Stěhování by podle jejích slov nesly špatně všechny děti, nejvíce by se ale mohlo dotknout těch, kdo jsou v pubertě. Právě toto období je pro náhlé změny rizikové.

Psychologovi Jeronýmu Klimešovi se zase nelíbí, že by se dětem kromě bydliště změnil zřejmě i personál. Někteří vychovatelé by totiž nemohli dojíždět za prací do Chocerad. Podle ředitelky pyšelského dětského domova Hany Juřenové jich totiž velká část pochází právě z této obce. Pro děti by to tedy byla minimálně dvojnásobná změna. „Ne všichni vychovatelé by přešli do Chocerad. Některé děti by se kromě nového prostředí musely sžívat i s novým vychovatelem. Všechny by ale čekalo také zvykání si na novou školu a prostředí,“ vyjmenoval Klimeš. I on považuje přesun za nesprávný a nedoporučil by ho.

Zásadně proti jsou také bývalí odchovanci dětského domova. Upozorňují hlavně na silné sociální vazby, které děti v obci mají, a na dobré vztahy s místními lidmi.

„Stěhování považujeme za nešťastný tah a doplatí na něj hlavně děti. Chceme proto dětskému domovu nějak pomoci, Nyní vymýšlíme jak,“ řekl František Bikar, který pyšelský dětský domov opustil před devíti lety.

Hlavním argumentem vedení kraje, proč se má pyšelský dětský domov přestěhovat, je fakt, že budova potřebuje rekonstrukci. Ta měla podle prvotních odhadů stát 56 milionů korun a minulé vedení kraje ji odsouhlasilo. Hejtman Rath ale přiklepnuté peníze dětskému domovu vzal a poslal je na vznik jídelny neexistující školy v obci Hostivice, kde bydlí a je zastupitelem. Zároveň tvrdí, že rekonstrukce ústavu v Pyšelích by přišla na více než sto milionů korun. Přestavba léčebny v Choceradech, která je v současném stavu jako dětský domov nepřijatelná, by podle něj ale stála „pouze“ 20 až 30 milionů. Přestěhování do Chocerad sice ještě středočeské zastupitelstvo neodsouhlasilo, odstranilo ale některé překážky, které mu bránily.

Naposledy například odsouhlasilo, aby byla choceradská léčebna, která spadala pod benešovskou nemocnici, převedena na dětský domov v Pyšelích. „Vedení dětského domova může oficiálně zahájit úkony potřebné pro stěhování. Třeba si nechat vypracovat studii na rekonstrukci,“ potvrdila mluvčí hejtmana Berill Mascheková.

Je tedy zřejmé, že přestože není stěhování oficiálně schváleno, vedení kraje s ním již počítá. A to i přesto, že nepředložilo jediný posudek, který by nutnost stěhování podpořil. Neexistuje například žádný dokument, který by potvrzoval slova hejtmana Ratha o nákladech na rekonstrukce obou budov.

Proti rozhodnutí svého spolustraníka je například i poslankyně Anna Čurdová. Ta se proto dnes má s hejtmanem Davidem Rathem setkat a požádat ho, aby své rozhodnutí změnil. A do případu se už vložilo i ministerstvo školství, pod které tato problematika spadá. „Máme vyjádření diagnostického ústavu, který metodicky vede tento dětský domov, a to stěhování nedoporučuje. Obrátíme se na Středočeský kraj,“ potvrdila LN náměstkyně ministryně Klára Laurenčíková.

Děti z pyšelského domova se staly součástí místní komunity a mají zde zázemí. Změna by na ně měla špatný vliv.

Autor: