Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Stále pomáhám, říká kritizovaný tlumočník uprchlíků. Přispěl k problémům, tvrdí Generace 21

Česko

  12:28
PRAHA - Působil jako nenápadná postava projektu na záchranu křesťanských uprchlíků z Iráku, mnozí ale Salmana Hasana viní z toho, že právě on stojí za odjezdem některých z nich zpět do rodné země či Německa. Poté, co se s nadačním fondem Generace 21 ve zlém rozešel, stáhl se do ústraní. S iráckými uprchlíky je, jak vylíčil serveru Lidovky.cz, v kontaktu pořád.

Třetí skupina křesťanských uprchlíků z Iráku přicestovala 19. února do Prahy foto: ČTK

Dříve muslim, dnes křesťan pomáhající uprchlíkům. Tlumočník Salman Hasan byl od začátku projektu nadačního fondu Generace 21, který organizoval a spolufinancoval záchranu téměř stovky křesťanských uprchlíků z Iráku, spíše ve stínu hlavních organizátorů. Jeho úloha spočívala především ve výběru lidí toužících po bezpečnějším životě.

Po čase se ale s Generací 21 ve zlém rozešel a byl označen za toho, kdo způsobil konec projektu, což on sám důsledně odmítá. Spolupráce se údajně zhoršila kvůli tomu, že koordinátoři nezařadili jeho bratra na seznam, protože nesplnil podmínky pro přesídlení. A vztahu neprospěla ani jeho občasná spolupráce s nenávistným uskupením Islám v ČR nechceme. Hasan se krátce nato stáhl do ústraní, s médií téměř přestal komunikovat.

‚Uprchlíkům pomáhám i nadále’

Po několika týdnech mlčení se vyjádřil pro server Lidovky.cz a přiznává, že není tolik vidět, protože má teď jiné priority, ačkoli stále pomáhá uprchlíkům. Se svou humanitární organizací International Christian Outreach Ministrypokračuje ve spolupráci s iráckou stranou. „Právě včera jsem byl v kontaktu s lokální humanitární organizací v Erbílu, která pomáhá uprchlíkům, dětem i sirotkům. Oslovila nás žádostí o pomoc a podporu, chce s námi spolupracovat,“ řekl Hasan.

Třetí skupina křesťanských uprchlíků z Iráku přicestovala 19. února do Prahy
Skupina uprchlíků z Iráku

Kromě humanitární pomoci si tlumočník a bývalý externí spolupracovník nadačního fondu pořád dopisuje s těmi, kteří původně přišli do Česka za novým životem a pak za podivných okolností zase odešli. „Píšeme si pravidelně maily, smsky, voláme si a informace od nich získáváme i na návštěvách. Mnozí z nich potřebuji pomoc, protože jejich podmínky nejsou ideální,“ prozradil bez dalšího komentáře.

Ministerstvo zahraničí ale nemá nad jeho uskupením, které působí v Česku, žádný dohled. „Ministerstvo zahraničních věcí organizaci nezná, a v rámci zahraniční rozvojové spolupráce ani humanitární pomoci jsme s ní dosud nikdy nespolupracovali. Nebyli ani mezi neúspěšnými žadateli o podporu,“ uvedla mluvčí resortu Zuzana Christofová.

Přitom podle těch, kteří s ním dříve spolupracovali, uplatňoval právě Hasan na uprchlíky svůj „neblahý vliv“. „Pokud se budeme bavit o důvodech, proč část uprchlíků opustila nebo chtěla opustit republiku, víme jen tolik, že s panem Hasanem byli v intenzivním kontaktu a jeho osočování nadačního fondu Generace 21 určitě k problémům přispělo,“ uvedl Martin Frýdl, mluvčí nadačního fondu, který byl po odjezdu skupin uprchlíků za české hranice zastaven. „Do jaké míry a jaký byl vliv jiných faktorů, to si netroufáme odhadnout,“ doplnil.

‚Vlastní virtuální realita’

Takové informace ale považuje tlumočník z Iráku za lež. Zatímco prý Generace 21 pojala záchranu desítek křesťanů jako „projekt“, on to považuje za své „životní poslání“. „Ani jsme nevěděli, že odjeli. Byli jiní, kteří o jejich odjezdu věděli ještě dříve, než se to stalo,“ odpověděl na dotaz Hasan.

Koordinátoři zastaveného projektu Generace 21 se ale nechtějí pouštět do dalšího pomyslného boje. „Pan Hasan si vytváří svou vlastní virtuální realitu. Argumentovat s ním nemá smysl, je to jako kdybyste chtěli vést racionální diskusi s člověkem, který o sobě říká, že je Napoleon Bonaparte. Raději soustředíme naše síly na péči o uprchlíky, kteří zůstávají v ČR,“ uvedl Frýdl.

Kromě pomoci uprchlíkům se Hasan i nadále věnuje svým seminářům, na nichž hovoří o víře, ale také odkrývá „pravou tvář islámu“. Vedle toho pokračuje v dráze tlumočníka. „Překládám hodně materiálů pro naše ministerstvo,“ sdělil s tím, že jej ale mnohem zaměstnává pořádání seminářů.

Nadační fond Generace 21 ještě před zrušením záchranného projektu přivezl do Česka 89 křesťanských uprchlíků z Iráku, kteří chtěli najít domov na bezpečném místě, daleko od Islámského státu. Přestože byl projekt ministerstvem vnitra zastaven, pracovníci nedávají od křesťanů ruce stranou. „Staráme se o zbylé čtyři desítky lidí, to je náplň naší práce. Část je ve Slezsku, část v Praze, stará se o ně v našem zastoupení Armáda spásy a platíme Slezskou diakonii,“ uvedl k současným aktivitám nadačního fondu jeho mluvčí Frýdl. Většině z nich se pomalu daří najít nové zázemí v bytech ve velkých městech.

Zbylých 64 Iráčanů se však odchodu organizovaném mimo jiné i českou vládou nedočkalo. Server Lidovky.cz již dříve popsal, do jakých potíží se kvůli tomu Iráčané dostali. Kvůli plánovanému odjezdu se zbavili majetku, děti odhlásili ze škol a se sbalenými věcmi a zakoupenými letenkami už čekali na brzký odlet do Prahy. Iráčané v Arbílu jsou tak nyní bez práce, žijí v plechovém kontejneru a na ostatní „hnusné“ Iráčany, jak je prý sami nazývají, nadávají. (více čtěte ZDE)

VÝVOJ UDÁLOSTI KOLEM KŘESŤANSKÝCH UPRCHLÍKŮ V ČESKU

28. července 2015 -Představitelé fondu Generace 21 oznámili, že chtějí do ČR přivézt 152 křesťanských uprchlíků z Iráku pronásledovaných radikály z Islámského státu (IS). Fond měl v prvním roce uhradit náklady na ubytování a životní potřeby iráckých křesťanů, stejně jako integrační služby.

14. prosince 2015 - Vláda souhlasila s přesídlením 37 křesťanských rodin, celkem 153 osob z Kurdistánu a Libanonu.
- Žadatelé měli mít ověřitelný příběh a měli chtít do ČR. Podmínkou příjezdu byla bezpečnostní prověrka.
24. ledna 2016 - Do Prahy přiletěla první skupina deseti uprchlíků. Utečenci z oblasti iráckého Mosulu byli převezeni do rekreačního střediska Okrouhlík u Jihlavy.
5. února 2016 - Druhá skupina uprchlíků dorazila do ČR, šlo o čtyři rodiny se 17 členy. Zamířili také do Okrouhlíku u Jihlavy.
11. února 2016- Pozdvižení vyvolala reportáž TV Prima o bydlení nabízeném jihlavskou radnicí uprchlíkům. Jeden z mužů podle Primy přirovnal ubytování k přemalovanému kravínu. Fond označil reportáž za lživou, televize se za ni postavila.
19. února 2016 - Dorazila třetí skupina, ze 41 lidí bylo 33 z iráckého Irbílu a osm z Libanonu. Více než polovina jich zamířila do Brna, další do Smilovic u Třince (část obyvatel s jejich příjezdem nesouhlasila) a do Okrouhlíku.
20. března 2016- Čtvrtá skupina 23 lidí z iráckého Irbílu byla z části ubytována ve Smilovicích, z části v hotelu v Praze.
31. března 2016 - Generace 21 oznámila, že osmičlenná rodina ubytovaná v Brně se rozhodla vrátit do vlasti. Návrat odůvodnila steskem prarodičů po domově. Zpět do vlasti odletěli 7. dubna.
- Fond odložil podání žádosti o přidělení bytů rodinám v Jihlavě, uprchlíci nebyli spokojeni se svými vyhlídkami.
1. dubna 2016 - Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) pozastavil projekt fondu Generace 21. Dalších 25 cizinců, kterým poskytla ČR azyl, totiž požádalo o vrácení pasů a chtělo se dostat do jiné evropské země.
2. dubna 2016 - Skupina 25 uprchlíků, původně ubytovaných v Okrouhlíku, se vydala do Německa. V noci autobus s uprchlíky zadržela německá policie, která Iráčany měla podle původní dohody vrátit do Česka v pondělí 4. dubna.
4. dubna 2016 - Německo stáhlo svou žádost o předání cizinců do ČR s odůvodněním, že všichni požádali v Německu o azyl.
6. dubna 2016 - Ministr Chovanec řekl, že pokud se skupina 25 uprchlíků vrátí do Česka a nepožádá znovu o azyl, bude po zadržení policií vyhoštěna do Iráku.
7. dubna 2016 - Vláda se dohodla, že program přesidlování uprchlíků z Iráku do ČR nebude pokračovat.
- Ministerstvo vnitra obdrželo od Německa žádost, aby si Česko vzalo zpět 25 křesťanských uprchlíků z Iráku.
13. dubna - Fond Generace 21 pozastavil stěhování 16 uprchlíků z hostelu v centru Brna do městských bytů. Iráčané váhají, zda mají v Brně zůstat.
14. dubna - 16 uprchlíků ubytovaných v Brně se rozhodlo opustit Česko. Vyzvedli si od českých úřadů pasy
15. dubna - Skupinu z Brna zadržela policie v Ústí nad Labem. Skupina požádala znovu o azyl v Česku.
- Ministerstvo vnitra oznámilo, že skupina 20 uprchlíků z Iráku se po dvou týdnech v Německu vrátí zpět do Česka. Po návratu budou uprchlíci, kteří původně bydleli v Okrouhlíku, umístěni do detenčního zařízení. Ministerstvo kladně vyhodnotilo novou žádost německé strany o jejich vzetí zpět. V pěti případech žádost od Německa nepřišla kvůli sloučení rodiny.

zdroj: ČTK

Autor: