Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Odškodnění za soudní průtahy? Další tahanice. Žádosti zpoplatníme, plánuje ministr

Česko

  7:00
PRAHA - Ministerstvo spravedlnosti nezvládá vyřizovat žádosti o odškodnění za soudní průtahy. Nechává tak stovky lidí žádající finanční „odměnu“ od státu v nejistotě. Navíc jim radí, aby se paradoxně obrátili znovu na soudy. Poté, co server Lidovky.cz před několika dny o průtazích na druhou informoval, začal ministr Robert Pelikán (ANO) situaci řešit.

Robert Pelikán foto:  Petr Topič, MAFRA

Ročně vyřizuje ministerstvo zhruba čtyři tisíce mimosoudních žádostí o náhradu škody za soudní průtahy. Ty má ale na starosti jen 13 odborných referentů, kteří navíc musí řešit i jiné záležitosti. Výsledek? Místo zadostiučinění za soudní tahanice lidé dostávají poněkud absurdní rady. Samotné ministerstvo jim totiž doporučuje, aby se neúspěšní žadatelé obrátili na soud. 

Přitom odškodňování by mělo lidem alespoň částečně vynahradit právě průtahy u soudu. Stejně tak by měla finanční náhrada škody zabránit postoupení stížnosti výše, třeba až do Štrasburku. Tamní Evropský soud pro lidská práva Česko opakovaně kritizoval pro přílišnou délku řízení u soudů. 

Asistenti navíc

Průtahy u soudů? Ministerstvo spravedlnosti má žehlit průšvihy, samo ale nestíhá

Teprve poté, co server Lidovky.cz zveřejnil informaci, že k polovině roku ministerstvo nevyřídilo téměř tři stovky žádostí, přichází šéf justičního resortu s možným řešením.

„Ministerstvo spravedlnosti se tuto složitou situaci samozřejmě snaží v rámci svých možností řešit. V nejbližší době odbor odškodňování konečně získá na pomoc několik asistentů, kteří budou referentům s administrativou vypomáhat,“ uvedl Pelikán. 

Do budoucna si ale ministr situaci představuje úplně jinak. Žádostí by podle něj mělo celkově ubývat. Resort se už dříve snažil prosadit, aby byly žaloby zpoplatněné, stály by dva tisíce korun. „Navrhovali jsme to, abychom odradili kverulanty, kteří tvoří velkou část té zátěže - 9 z 10 žalob je zamítnuto -, to bohužel na vládě o jeden hlas neprošlo,“ doplnil s tím, že se tuto navrhovanou změnu pokusí znovu dostat do hry. 

Odškodné od spravedlnosti

Žádost na ministerstvo spravedlnosti je třeba podat během probíhajícího řízení nebo nejpozději do 6 měsíců od jeho skončení. Pokud občan lhůtu nestihne, zaniká mu nárok na odškodné.

Ten musí každý žadatel nejprve půl roku uplatňovat na ministerstvu spravedlnosti. Teprve až poté se může obrátit se na soud s tím, že mu ministerstvo nevyhovělo.

U případů, které jsou opodstatněné, je však délka řízení dalším soudem prodloužená i o několik měsíců až let. Advokátka z Blanska (jejíž identitu server Lidovky.cz zná- pozn.red.) žádala odškodnění nemateriální újmy za více než dvacet let trvající řízení, v němž žádala omluvu a finanční satisfakci za urážlivé výroky. Finanční náplasti za zdlouhavý proces se dočkala až po sedmi letech. A musela se o ni soudit. 

Desítky stížností

S podobnými scénáři si stěžují u ombudsmana desítky lidí ročně. „Obracejí se na nás lidé, kteří si podali žádost o odškodnění, a právě ta se dostala do dalších průtahů,“ uvedla Iva Hrazdílková z úřadu veřejného ochránce práv. Ten se s Pelikánem dohodl alespoň na tom, že ministerstvo zasílá žadatelům informační dopis. 

Přesto je aktuální stav podle úřadu ombudsmana tristní. „Neformální komunikací s ministerstvem se nám daří efektivně zajišťovat nápravu v individuálních případech lidí, kteří se na ochránce obrátí, ale obecně se situace nezlepšuje. Ministerstvo se poslední dobou naopak dostává do stále větších průtahů,“ uvedla Hrazdílková. Neschopnost resortu kritizovala i prezidentka Soudcovské unie Daniela Zemanová.