Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Ptali jste se na postoj zelených k radaru

Jiří Čáslavka

UKONČENO

"Tvrzení, že americká radarová základna má zvýšit naši bezpečnost, je velmi sporné. Naopak naše bezpečnostní situace by se podstatně zhoršila, protože bychom byli vystaveni hrozbě, kterou nebudeme moci účinně kontrolovat," říká vedoucí zahraniční sekce Strany zelených. Ptali jste se 25. června v 14:00 Jiřího Čáslavky (SZ).

položených otázek: 116 | jak se správně ptát | Aktualizovat
  1. Otázka má být stručná a jasná, maximálně tři řádky.
  2. Není možné reagovat na otázku zakládající se na externím odkazu.
  3. Přestože konfrontační otázky vítáme, nesmí překročit hranici slušnosti.
  4. Nepište otázky VELKÝMI PÍSMENY.
  5. Podepište se.
  6. Neopakujte dotazy, které už položili jiní.

Zodpovězené otázky

OTÁZKA (25.6.2008 12:53) Mard
Nestydíte se bránit slušným lidem v obraně před letící raketou? Raketa nemusí být vystřelena záměrně, může též dojít k omylu nebo nehodě a náhodnému vystřelení. Proti takovému nebezpečí je radar s antiraketami ideálním prostředkem obrany. Skutečně chcete bránit takovéto obraně našich lidí?
ODPOVĚĎ (25.6.2008 13:42)
Celý systém to nebezpečí spíše zvyšuje tím, že se bude více zbrojit, tudíž bude i větší pravděpodobnost potencionálního omylu, o kterém mluvíte. Riziko je o to větší, že protiraketový systém zatím nefunguje a podle posledních zpráv expertů z amerického ministerstva obrany není systém dostatečně vyzkoušený. Přečtěte si prosím článek na Aktuálně.cz – USA zvažují odklad stavby radaru, chtějí další zkoušky - který vychází ze zprávy agentury AP, které se podařilo získat neveřejný dokument amerického ministerstva obrany.
OTÁZKA (25.6.2008 12:46) Resl
Byli vaši rodiče v KSČ ?
ODPOVĚĎ (25.6.2008 13:42)
Ne.
OTÁZKA (25.6.2008 11:24) AntiZelenac - Petr Novak
Dobry den, osobne vasi stranu povazuji za nadbytecnou, zajimalo by me, proc nekdy nevystoupite proti teroru a niceni lidskych zivotu v zemich, kde dosud vladnou KOMUNISTE(napri. Severni Korea a dalsi)? Trefovat se do USA umi kazdy, ale USA jako jedna z mala zemi nasi republice opravdu v nesnadnych dobach pomohla narozdil od RUSKA !
ODPOVĚĎ (25.6.2008 13:45)
Dodržování lidských práv ve světě je jedním z pilířů naší zahraniční politiky. Podívejte se prosím např. na naši poslední tiskovou zprávu k situaci v Zimbabwe na www.zeleni.cz. S tím, že nám a Evropě USA v minulosti mnohokrát pomohly souhlasím a vážím si toho, ale umístění vojenské základny na našem území nemá souviset jenom s vděčností, tu bychom měli projevovat jinak. To, že naše strana nadbytečná není dokazují voliči, kteří nás podporují.
OTÁZKA (25.6.2008 11:19) darny
Jestliže SZ je proti radaru, proč tedy Bursík, Kateřina Auau a ministr zahraničí, kteří jsou také Zelení, mají postoj opačný a to potom vypadá, že tento postoj -souhlas s radarem má celá strana.
ODPOVĚĎ (25.6.2008 13:48)
Souhlasím s Vámi, ale trvám na tom, že oficiální postoj SZ, který je založen na usneseních Sjezdu, Republikové rady a našem programu je k tomuto projektu v tuto chvíli negativní. Zelení přitom přišli s velice rozumnými podmínkami, za kterých bychom mohli ten projekt případně podpořit (ve stručnosti šlo o plnou integraci do struktur NATO a soulad s bezpečnostní politikou EU). K tomu zatím nedošlo, ale v budoucnu se to může změnit.
OTÁZKA (25.6.2008 11:01) Jiří
Pokud by nový americký prezident pokračoval v programu protiraketové obrany v nezměněné podobě, jaké další záminky byste si našel,aby jste zabránil naší vojenské spolupráci s USA.Co má být podle vás zárukou naší bezpečnosti?OSN,OBSE,nebo NATO bez americké vojenské kapacity?Vaše názory jsou naivní ,nezodpovědné a zbabělé.
ODPOVĚĎ (25.6.2008 13:51)
Naše sjezdové usnesení mluví jasně o podmínkách, za kterých jsme ten systém ochotni podpořit (viz výše). Celé znění tohoto usnesení najdete na www.zeleni.cz/dokumenty/sjezd.
OTÁZKA (25.6.2008 10:45) Jan Alexander
Myslím, že Vaše premisa je naprosto přesná a radar nemůže nám přinést nic dobrého, jen další omezení naší suverenity trvalou přítomností cizích vojáků. A jak jsme nadával, když to bylo z donucení, nyní údajně dobrovolně. Ovšem naprostým popřením všech principů demokracie, to je vůle lidu. Zdravím a nedejte se. Nevyadí ani obětovat tuto proradnou koalici.
ODPOVĚĎ (25.6.2008 13:53)
Děkuji za názor a podporu. Jenom bych rád dodal, že za určitých podmínek bychom vybudování radarové základny v ČR podpořili (viz mé předchozí odpovědi).
OTÁZKA (25.6.2008 10:28) Jan
1. otázka: Váš výrok uvedený k této diskusi myslíte vážně? Vy jste schopni účinně kontolovat hrozby v současné situaci, zatímco v případě existence radarové základny ne? Můžete vysvětlit, jak kontrolujete v současné době hrozby? Nebo ty hrozby přijdou teprve až bude radar? 2. otázka: V čem tkví podle Vás antiamerikanismus?
ODPOVĚĎ (25.6.2008 13:56)
1. Hrozby v současném světě samozřejmě není schopen účinně kontrolovat nikdo, nemusíme však napětí v mezinárodních vztazích ještě zvyšovat a vytvářet hrozby nové. Navíc systém protiraketové obrany na nové hrozy neodpovídá, použití raket dlouhého doletu teroristy či tzv. darebáckými státy je technicky velmi složité a jedná se o nepodložené spekulace. Pokud na nás budou chtít teroristé zaútočit, tak využijí svých kontaktů zde, položí třeba pár bomb do metra a tím uvrhnou naši civilizaci do chaosu nesrovnatelně snáze a levněji. Odpovědí zelených na tyto hrozby je komplexní pohled na bezpečnost (viz závěr mého článku pro LN níže). Náš pohled na zahraniční a bezpečnostní politiku stojí na konceptu rozšířené bezpečnosti. Klademe důraz na řešení konfliktů civilními prostředky a snažíme se, aby byla bezpečnostní politika koordinována s politikami v oblasti rozvojové spolupráce, lidských práv a demokracie, ochrany životního prostředí, změny klimatu a dodávek udržitelné energie. Podporujeme dialog kultur a náboženství. Konflikty o přírodní zdroje, rozpadající se státy, mezinárodní terorismus a šíření zbraní hromadného ničení ohrožují naši kolektivní bezpečnost.Tato rizika se týkají nás všech -oddělená bezpečnost již neexistuje, jak dokázaly útoky v New Yorku, Madridu, Londýně, Istanbulu i na jiných místech. Čelit těmto hrozbám preventivními válkami či kulturními střety považují zelení za špatné, pošetilé a kontraproduktivní. Na mezistátní úrovni je základem řešení komunikace a dodržování mezinárodních smluv. Zvyšování mezinárodního napětí naši bezpečnost opravdu neposílí. 2. Pokud je dnes již jasné, že Spojené státy zaútočily na Irák na základě nepřesných či spíše nepravdivých argumentů, tak se nedá vyloučit, že podobná situace nenastane i v budoucnu. S takovým útokem však naše vláda nemusí souhlasit, ale pokud bude radar pouze na bilaterální úrovni, plně pod kontrolou Spojených států, tak do zapojení tohoto zařízení do vojenských akcí USA nebudeme moci mluvit. Naopak, v případě, že by byl radar součástí nějakého kolektivního řešení, tak do toho budeme moci mluvit a tím i lépe kontrolovat případné nové hrozby, kterým může být Česká republika potenciálně v budoucnu vystavena. 3. Antiamerikanismus je forma nesouhlasu s americkým způsobem života a zahraniční politiky. Toto já opravdu nesdílím (stejně jako 99 % členů SZ), mnohé z americké kultury považuji naopak za velmi inspirativní. Na druhou stranu jsme kritičtí k některým krokům současné Bushovy administrativy – to však nelze považovat za antiamerikanismus.
OTÁZKA (25.6.2008 0:19) Radim Jánský
Proč neprotestujete v Iránu proti jejich snaze získat jaderné zbraně. Proč vaši kamarádi z Greenpeace se tam nepřivazují k vratům atomové elektrárny? Vadí Vám na radaru to, že je obranný, nebo Vám snad připadá útočný? Dovedete si představit, že by Amerika řekla na naši adresu to, co řekli v poslední době ruští generálové nebo president Putin? Je Vám bližší president Putin než president Bush?
ODPOVĚĎ (25.6.2008 14:02)
1. Problém je, že v praxi nefunguje Smlouva o nešíření jaderných zbraní. Státy vlastnící jaderné zbraně kladou důraz pouze na jejich nešíření, ale druhý princip této smlouvy – jaderné odzbrojení – bohužel ignorují. Pokud Spojené státy navíc přijaly doktrínu preventivního jaderného úderu, tak se nelze divit, že to státy, které nevlastní jaderné zbraně, motivuje v úsilí si je pořídit. Snaha Iránu získat jaderné zbraně mě samozřejmě vadí, ale protestovat proti tomu nestačí, to je neúčinné a pokrytecké. Řešením je dodržování přijatých mezinárodních smluv a postupné jaderné odzbrojování. 2. Protiraketová obrana je samozřejmě primárně obranný systém, ale je to také součást systému, který vytváří podmínky k použití jaderné zbraně bez rizika odvetného zásahu. Pokud by ten systém fungoval, tak by to dávalo Spojeným státům obrovskou strategickou převahu. Již během prvních měsíců po oznámení záměru USA vybudovat v ČR a Polsku prvky protiraketové obrany, došlo ke zvýšení mezinárodního napětí a vypovídání mezinárodních smluv. Tato akce prostě vyvolá protireakci a důsledkem budou nové závody ve zbrojení. Svět nebude bezpečnější, právě naopak. 3. Rusko pracuje s konceptem vojenské rovnováhy, která byla smluvně dosažena během studené války a projekt protiraketové obrany tuto rovnováhu podle Ruska narušuje. Z toho tedy pramení jejich reakce, která mi je odporná jako nejspíše i Vám, ale řešením není zvyšování destruktivního napětí v mezinárodních vztazích, ale trpělivý a otevřený dialog, který vyústí v vzájemnou důvěru. 4. Není mi blízká ani politika bývalého prezidenta Putina ani odcházejícího prezidenta Bushe.
OTÁZKA (24.6.2008 23:52) Servisman
Mnichov nám ukázal, že na Němce, Francouze, ani Angličany spoléhat nelze. Je určitě dobré, rozšiřovat paletu možných spojenců, a možností mnoho není. Když je někdo přítelem Ameriky, dostává výhody; o tom, jestli opačná strana dopadá jinak (viz Jugoslávie) diskutovat sice lze; bohužel ten rébus nemá řešení. I kdybych viděl Ameriku jako zemi zahleděnou do vlastního obrazu, pokud chceme omezit islámský teror, musíme jí nabídnout naše rámě. "[ Radar podstatně zhorší naši bezpečnost ]". Nejen tento postoj, i další postoje zelených jsou tak idealistické, tak dětsky naivní, tak ignorují realitu našeho světa, že doufám budou názorným antipříkladem správného uvažování. Jen tak dál!
ODPOVĚĎ (25.6.2008 14:11)
1.Souhlasím s tím, že Česká republika potřebuje ke své obraně spojence, že se nejsme schopni se ubránit sami - psal jsem o tom i v článku pro Lidové noviny, kterým je dnešní rozhovor uvozen. Spojence máme, jsme pevně zakotveni v NATO a EU, to je záruka naší bezpečnosti. Nikdy v historii jsme neměli lepší bezpečnostní záruky, takže není třeba hledat nové zvláštní vztahy se Spojenými státy k zajištění bezpečnosti. Pokud to Polsko a Česká republika dělá, tak se ptám, zda je ještě relevantní pátý článek Severoatlantické smlouvy, ve kterém se mluví o závazku kolektivní pomoci v případě napadení kteréhokoliv z členů NATO? Rozdělování Evropy na starou a novou zhoršuje naši bezpečnost a bezpečnost našich spojenců. 2. Pokud jsme naivní, tak je naivní i např. Henry Kissinger, který se zasazuje o postupný celosvětový zákaz jaderných zbraní či Zbignew Brzezinski, který rozhodně nepatří k nějakým nadšeným zastáncům projektu protiraketové obrany (Brzezinski nyní působí jako zahraničně-politický poradce Baracka Obamy). Doporučuji Vám se porozhlédnout po informacích ve světovém tisku – mnohé je dostupné zdarma na Internetu.
OTÁZKA (24.6.2008 20:39) Xaver
S Vašimi názory z příspěvku souhlasím. Bohužel, politiku zelených řídí exponenti "pravdy a lásky" jako je Bursík, Schwarzenberg, Žakesová..., a ti mají úplně jiné názory a postoje. Proč jste se jich už nezbavili ? Vždyť Vás natolik zdiskreditují, že Vás to zlikviduje. Třeba Bursík na jedné straně by terorizoval lidi ekodaněmi, zdražováním paliv... a na druhé straně horuje pro radar, který jako klíčová součást mocného zbrojního komplexu také umožní vést agesívní války s tragickými důsledky jako v Iráku, aby třeba v tomto případě těm nejchudším na světě ještě ukradli to nejcennější co v pouštích mají - ropu. Navíc z nás si dělají živé štíty, aniž by nás chránili, protože v případě konfliktu budeme první na ráně a nebo se staneme terčem teroristů, kteří zaútočí na metro nebo vlaky jako trestali Španělsko nebo Brity za účast ve válce v Iráku. O škodlivosti výkonného mikrovlnného záření na živé organismy ani nemluvě. Přitom devastace životního prostředí ve válkách jako v Iráku je obrovská, obrovská energie z neobnovitelných zdrojů s negativním vlivem na klima musí být věnována na výrobu zbraní a vedení války a obrovské finanční prostředky jsou zbytečně promrhány. Rozumní lidé by je měli raději věnovat na ochranu životního prostředí, kde nám tiká ta skutečná bomba a ohrožení naší bezpečnosti. Proč tedy zelení takto jednají a proč zvedají ruce na podporu válčení (viz posílání našich vojáků do válek vraha, lháře a zloděje Bushe) ? Proč se chováte jako nový druh melounů - navrchu zelení a uvnitř modří ? Proč Vaše strana brání referendu o radaru ?
ODPOVĚĎ (25.6.2008 14:24)
Nemám nic proti pravdě a lásce, Vy ano? Ve Straně zelených nyní probíhá diskuse o tom, jak se nám daří v této vládě plnit náš program a ta diskuse vyvrcholí na sjezdu, který se musí konat nejpozději v únoru příštího roku, ale podle mého názoru se bude konat dříve. Řada věcí se nám podařila, mnohé jsme neprosadili, ale to vyplývá z principu koaličního vládnutí a naší politické síly, kterou jsme získali od voličů ve volbách. Nicméně musíme mít nějaké hranice, limity možného kompromisu, jinak se staneme další Unií svobody, protože budeme pro naše voliče programově nečitelní. Podpora bilaterální smlouvy s USA o vybudování radarové základny je podle mého názoru už za hranicí a nedovedu si představit, že by to takto nějaká Strana zelených v Evropě podpořila. Čeští zelení přitom přišli s velice rozumnými podmínkami, za kterých bychom mohli ten projekt případně podpořit (ve stručnosti šlo o plnou integraci do struktur NATO a soulad s bezpečnostní politikou EU). Naše podmínky zatím splněny nebyly, proto navrhujeme vyčkat na výsledky příštího summitu NATO a na nového amerického prezidenta. Zelení nyní pro radar určitě ruku nezvednou, tedy minimálně polovina našich poslanců. Já stále doufám, že jich bude více. Pokud ne, tak bude muset nesoulad v našich postojích vyřešit sjezd. Současné napětí v naší straně je podle mého názoru ale více pozitivní než negativní zprávou - ještě jsme se všichni nestali pragmatiky a technology moci, stále máme ideály, se kterými jsme do politiky přišli. To však neznamená, že jsme naivní. Referendu o radaru nebráníme, koalici jsme předložili návrh zákona o obecném referendu, bohužel se to zatím nepodařilo prosadit kvůli nesouhlasu ODS. Bohužel bez této strany v tomto volebním období žádné referendum nebude, protože ani opozice nemá dost hlasů.
OTÁZKA (25.6.2008 14:16) Jan Jansa
Není divné, že strana zelených prezentuje v otázce radaru jiný nátor než předseda?
ODPOVĚĎ (25.6.2008 14:33)
Předseda má v tomto případě menšinový názor. To se v demokratických stranách stává a nevidím na tom nic divného. Podivné je, když se menšinový názor prezentuje jako většinový.
OTÁZKA (24.6.2008 11:56) Petr Václavka
Volání Zelených po multilaterálním zaštítění radaru mi přijde poněkud farizejské - ten samý radar USA je zlý a špatný, pokud ho zaštítí NATO, pak je dobrý? Vždyť i potom ho můžou USA zneužít, neboť jsou podstatnou součástí NATO. Navíc tvrdit, že radar zde zhorší naši bezpečnost - kolik amerických vojenských základen bylo kdy napadeno?
ODPOVĚĎ (25.6.2008 14:49)
V případě multilaterálního začlenění se o nasazení radaru bude rozhodovat společně v NATO, kde mají Spojené státy nepochybně významné slovo, ale musejí se ohlížet také na názory a postoje ostatních. Jak už jsem psal, nechceme v NATO hrát roli černého pasažéra, pokud se všechny státy Aliance dohodnou, že má ten systém smysl a požádají nás o jeho umístění v ČR, tak tomu bránit nebudeme. Takže nejde o to, že bychom se báli napadení té základny, my pouze nechceme být vystaveni novým potenciálním hrozbám, které nebudeme moci kontrolovat (např. budoucí války o zdroje surovin - neříkám, že budou, ale úplně vyloučit to samozřejmě nelze).
OTÁZKA (24.6.2008 11:58) Ivan
Jak to, že ani Strana Zelených ani hnutí Greenpeace se vůbec nezabývají ekologií???? Dobře, vy chcete aby radar nebyl. V parlamentu bude hlasování, které dosti možná dopadne opačně. Potom radar bude - ale za jakých podmínek, tím se NIKDO nezabývá! Četl jsem hodně o technických parametrech. K ohrožení přírody podle mne vůbec nemusí dojít, ale podmínkou je, že tento požadavek bude hned a od začátku zakotven ve smlouvě. Bude??
ODPOVĚĎ (25.6.2008 15:00)
Ekologií se samozřejmě zabýváme, i ekologií tohoto projektu. Pokud jste už zmínil Greenpeace, tak jsme společně s nimi spolupracovali se skupinou přírodovědců, kteří se vyjadřovali negativně k dopadům projektu na místní flóru a faunu. Naše sekce na ochranu zvířat např. včera vydala tiskové prohlášení, ve kterém kritizuje oplocení kóty 718 z důvodu omezení přirozené migrace zvířat a mohl bych pokračovat. Martin Bursík a MŽP vyjednali ve smlouvě s USA řadu podmínek, které v případě, že se ten projekt radarové základny bude realizovat, zmírní negativní dopady na životní prostředí.
OTÁZKA (24.6.2008 20:05) Ondra Veselý
dobry den, mate pocit ze otazka radaru je tak nebetycne dulezita? spise to vypada ze se radar stal zastupnym problem pri prosazovani se ruznych zajmovych skupin reakce jsou az hystericke. miniaturni spolky (a to i nevolene skupiny, nejen zeleni) maji najednou moznost dostat se velmi snadno do medii. k reseni mame mnohem dulezitejsi veci nez je bila koule uprostred lesa co vy na to? dekuji
ODPOVĚĎ (25.6.2008 15:07)
Souhlasím s tím, že máme na práci mnoho jiných důležitých věcí. Já jsem si téma radaru nevybral, o jeho umístění v ČR jsme byli požádáni vládnou USA a od té doby k této věci probíhá veřejná debata na různých úrovních. Projekt protiraketové obrany ovlivní zásadně bezpečnostní architekturu ČR i celé Evropy, takže rozhodně stojí za to se k tomu vyjadřovat, dokud je ještě čas.
OTÁZKA (24.6.2008 13:13) Honza Masek
U radaru jde o to, zda budeme patrit pod sferu vlivu USA, nebo Ruska. Nic jako "nezavisli" neexistuje. Uznavate to? A vysvetlite mi, proc jste si mezi demokratickymi USA, jejichz spojenci vzkvetaji, a uzurpatorskym Ruskem, jejichz "spojenci" (ve skutecnosti vazalove) vybral Rusko?
ODPOVĚĎ (25.6.2008 15:21)
Pokud si mám vybrat mezi Washingtonem a Moskvou, volím Brusel. To je citát Ondřeje Lišky, který je mi velmi blízký a doufám, že je dostatečně vypovídající.