Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Za kliknutí myší můžete skončit ve vězení

Ředitelka české pobočky organizace Amnesty International Dáša van der Horst odpovídala čtenářům našeho serveru.

UKONČENO

Aktuální zpráva hnutí za lidská práva Amnesty International tvrdí, že Čína neplní sliby, které dala světu v souvislosti s pořádáním olympijských her. Podle ní režim dál potlačuje svobodu slova, pronásleduje aktivisty a posílá je na takzvanou převýchovu do pracovních táborů. Otázky jste pokládali 5. srpna od 11:00 ředitelce české kanceláře Amnesty International a bývalé vedoucí českého centra v Číně Dáše van der Horst.

položených otázek: 52 | jak se správně ptát | Aktualizovat
  1. Otázka má být stručná a jasná, maximálně tři řádky.
  2. Není možné reagovat na otázku zakládající se na externím odkazu.
  3. Přestože konfrontační otázky vítáme, nesmí překročit hranici slušnosti.
  4. Nepište otázky VELKÝMI PÍSMENY.
  5. Podepište se.
  6. Neopakujte dotazy, které už položili jiní.

Zodpovězené otázky

OTÁZKA (5.8.2008 1:57) Avalon
Jake kroky podnika Amnesty International proti potlacovani prav Tibetanu a s jakym uspechem ?
ODPOVĚĎ (5.8.2008 11:01)
Aktivit je mnoho, ráda bych se zmínila o jedné velmi důležité: Amnesty zveřejnila koncem června zprávu o pohřešování více jak tisíce Tibeťanů, kteří zmizeli po březnových protestech. Čínské úřady nejdříve zprávu odmítly jako neobjektivní, ale po několika dnech oznámily propuštění většiny zadržených.
OTÁZKA (5.8.2008 7:52) skliz3tch
V brněnské galerii Plamínek na Cejlu byla včera vernisáž fotek z příprav na OH a účastnila se i čínská velvyslankyně. Mluvila o harmonii, jaká v Číně vládne a všichni jí tleskali. O Tibetu samožřejmě nepadlo ani slovo. Příjde vám správné, aby v dnešní době firmy jako JMP (RWE) podporovaly olympiadu právě tímto způsobem - prezentací fotek dodaných vládou Číny?
ODPOVĚĎ (5.8.2008 11:02)
Sponzoři by měli využít svého vlivu na čínské partnery – mohou použít jiné kanály, než např. politici. Měli by udělat vše pro to, aby nebyli spojeni s porušováním lidských práv.
OTÁZKA (5.8.2008 7:42) Martin MELICHNA
Dášo, není s momentálním "uvolňováním cenzury" v Číně jako s alkoholem? Gesto, které Čína udělá po dobu trvání her, si zase "s úroky" vezme poté zpět a možná o to více potrestá ty, kteří špatně pochopili, že jde pouze o gesto světu. Co má Čína z toho, že drží pevně otěže komunizmu, který porušuje lidská práva, když je v Číně vlastně giganticky fungující tržní ekonomika?
ODPOVĚĎ (5.8.2008 11:02)
Martine, obávám se, že po skončení olympiády se veškerá – byť i částečná - zlepšení zase vrátí do starých kolejí. Už v současné době se tolik proklamované uvolnění cenzury týká pouze zahraničních a nikoliv místních novinářů.
OTÁZKA (5.8.2008 9:37) Martin
Dobrý den. Zajímalo by mě, jak složité je pro obyčejného Číňana vycestovat do zahraničí.
ODPOVĚĎ (5.8.2008 11:03)
Dobrý den, neznám celkovou proceduru, nicméně vím, že Číňan musí nejdříve požádat o vydání pasu před cestou (takže i když pas vlastní, je uložený u čínských úřadů), pro Číňany není jednoduchá vízová procedura do mnoha států a do třetice musí mít dostatek financí. Ale jak jsem již psala, nejsem v této otázce odborníkem.
OTÁZKA (4.8.2008 14:00) e.bajak
Má A.I. členskou základnu i v Číně? A pokud ano, jsou její členové nějakým způsobem perzekuováni? 2. otázka: Jaký je postoj A.I. k trestům smrti v Číně za prodej drog? Děkuji za odpověď.
ODPOVĚĎ (5.8.2008 11:03)
V Číně samotné je AI zakázána, m.j. není možné se dostat na její webové stránky. Nicméně v Hong Kongu, který je formální součástí ČLR, existuje místní pobočka. Ta se však nesmí zabývat lidskoprávní situací v Číně samotné, může se však věnovat jiným oblastem na světě. Co se týče vaší druhé otázky, Amnesty International je proti trestu smrti všeobecně, tedy i v souvislosti s prodejem drog. Čínským úřadům Amnesty International doporučuje, aby prvním krokem k zastavení poprav bylo zrušení nejvyššího trestu pro nenásilné činy včetně drogových deliktů.
OTÁZKA (4.8.2008 14:15) Jirka Franc
Čína patří 2000 let k nejrozvinutějším kulturám. Se svou více než miliardou obyvatel tvoří spíše samostatnou planetu než prostě jeden stát. Myslíte, že je někdo schopen radit Číně, jak má řešit své záležitosti?
ODPOVĚĎ (5.8.2008 11:04)
Domnívám se, že Čína patří dokonce déle jak 2000 let k nejrozvinutějším kulturám. Nicméně ani to ji neopravňuje páchat bezpráví.
OTÁZKA (4.8.2008 14:37) Joska
Logicky by člověk řekl, že je potřeba se soustředit na řešení nebo alespoň poukazování nejhoršího porušování lidských práv ve světě. Proč o vás není slyšet s porušováním těcho práv ze strany USA v Iráku, Afghánistánu, dříve v Jugoslávii (viz. milión mrtvých v Iráku a Afghánistánu ) ? Naopak o vás často slyšíme v souvislosti s Čínou , Sev. Koreou, Kubou, Běloruskem, Iránem. Neprosazuje dvojí morálku, kdy někde vraždení a mučení je málem džentlmentský prohřešek a jinde těžký zločin ? Nejednáte v zájmu USA, kde je a byla od Regana politika dodržování lidských práv spíše zbraní k prosazení svých politických cílů ? Jsou někde k dispozici ke stažení vaše dokumenty ke stavu liských práv ve světě ?
ODPOVĚĎ (5.8.2008 11:05)
O daném problému Amnesty rozhodně nemlčí, naopak se této problematice intenzivně věnujeme, včetně např. problémů mučení iráckých a afgánských zajatců. Amnesty International se snaží poukazovat na porušování lidských práv všude na světě – tedy i ve vámi jmenovaných zemích. Každoročně vydáváme výroční zprávu o stavu lidských práv – ke stáhnutí v angličtině na www.amnesty.org, v češtině si můžete stáhnout naše zprávy přímo na našich webových stránkách. Ve své činnosti se snažíme být maximálně apolitičtí – také proto nejsme financováni ze žádných státních zdrojů, abychom si zachovali nezávislost.
OTÁZKA (4.8.2008 16:14) Petr Skůpa
Jsem přesvědčený o špatném stavu lidských práv v Číně na mnoha frontách, od prosté represe opozice a cenzury, přes náboženskou svobodu, Falun gong a Tibet, po politické svobody a lidská práva obecně. Neočekávám, že něco takového se jen tak změní - ze dne na den, nebo že by vnější tlak mnoho pomáhal. Nicméně..: Jak mohu pomoci?
ODPOVĚĎ (5.8.2008 11:07)
Máte pravdu – jedná se o běh na dlouhou trať. Existují různé možnosti aktivního zapojení – a to nejen přes naši organizaci. Relativně jednoduchý způsob je zapojit se do našich urgentních apelů: tedy dopisů psaných za konkrétního vězně svědomí adresovaných vládním představitelům. Přestože se toto zdá sysifovská práce bez konkrétních výsledků, máme důkazy, že tyto apely v některých případech vedou buď ke zlepšení podmínek ve vězení, nebo dokonce k propuštění. Jsou však i jiné formy pomoci, můžete se spojit s naší kanceláří přes e-mail amnesty@amnesty.cz.
OTÁZKA (4.8.2008 20:06) J. Novák, Náchod
1/Kdo Vás platí? 2/Proč jste o této problematice nejednali řádově před 8 lety se členy Mezinárodního olympijského výboru?
ODPOVĚĎ (5.8.2008 11:07)
Ad 1) Platí nás naši členové a podporovatelé, nejsme financováni z žádných vládních zdrojů – toto je veřejně dostupná informace, kterou se můžete dočíst např. na našich webových stránkách. Ad 2) O problematice lidských práv jsme jednali s Mezinárodním olympijským výborem již v době, kdy Čína kandidovala na hostitele olympiády i po rozhodnutí konat hry v této zemi. Čína se v této souvislosti zavázala ke zlepšení na poli lidských práv, a proto jsme považovali olympiádu za příležitost ke změně. Bohužel, sliby zůstaly nenaplněny.
OTÁZKA (4.8.2008 17:19) Vojtěch Bednář
Dobrý den, Čína je země, která se jak se mnou jistě budete souhlasit zásadním způsobem liší od Evropské civilizace. Historicky vzato nezná parlamentarismus, filozoficky se zakládá na Konfuciánství, Číňané mají jiné zvyky, jiné hodnoty, jinou představu o světě, jiný kalendář, odlišné písmo, rozdílný náhled na rodinu a na společnost. Ve světle těchto faktů: Proč je vůbec v souvislosti s Čínou nastolována otázka "lidských práv", tedy něčeho, co Čína nezná, čemu nerozumí, co většina Číňanů ani nedovede správně interpretovat? Kde bere naše civilizace tu drzost přesvědčovat Číňany, že náš přístup k člověku - nota bene vycházející z křesťanských tradic a s nimi mají Číňané z období misijí obzvláště špatné zkušenosti - je jediný správný, a že když chtějí mít olympiádu, tak prostě musí věřit našim hodnotám?
ODPOVĚĎ (5.8.2008 11:09)
Dobrý den, Čínská lidová republika podepsala Chartu lidských práv a další mezinárodní smlouvy týkající se této tematiky, takže relatizování v této věci není na místě. Zároveň se domnívám, že lidská práva nevycházejí pouze z křesťanských tradic, ale jedná se o univerzální hodnoty. A ještě malá poznámka k obzvláště špatným zkušenostem z období misijí: Číňani mají ve velké úctě spoustu misionářů nejen včetně slavného Mattea Ricci, ale i třeba českého Karla Slavíčka, kterým staví pomníky a pietně se starají o jejich hroby. Takže nelze tuto otázku paušalizovat.
OTÁZKA (4.8.2008 20:35) anonym
Je pravda,že dělníci nemaj právo vstupovat do odboru?
ODPOVĚĎ (5.8.2008 11:09)
Podle čínských zákonů mají veškeré podniky, instituce i státní úřady povinnost zřídit odborové organizace do roka od jejich založení. Ve skutečnosti se tak však neděje. Navíc situace v odborech se poněkud liší od té naší: odbory v Číně nejsou nezávislé, mají velmi malé pravomoci a z velké míry nemohou efektivně zastupovat pracující.
OTÁZKA (5.8.2008 8:04) tomek
Dobry den, vite neco o nezavisle cinske tv NTDTV , jejiz vysilani melo byt preruseno ? dekuji tv
ODPOVĚĎ (5.8.2008 11:10)
Dobrý den, upřímně řečeno nevím, ale problém monitoruje naše centrála.
OTÁZKA (4.8.2008 15:38) Simona
Dobrý den, nechápu proč se máme ptát zrovna na Čínu když se práva nedodržují ani v Afice, Americe, jiných asijských zemích nebo Evropě. Zajímá mě především problémy naší země tak kdy si myslíte, že se začnou práva dodržovat u nás? Proč má u nás každý zloděj, vrah, pedofil nebo feťák větší práva než oběti? Pak je zavřou(pokud je teda vůbec chytí a odsoudí) do hotelu all inclusice, kde mají stravu 5x denně a nemusí pracovat a my je z našich daní živíme. Za dobré chování je ještě dříve propustí. A po obětech zůstanou jen nešťastní příbuzní, kteří celý život musí koukat na to máme nízké tresty a bát se aby i je nějaký ten feťák nezabil v autě nebo jim nevykradl byt. A co vlastně říkáte na to, že Topolánek a Langer jedou do Číny? Sranda co? Tenkrát když tam byl Paroubek na nějakou návštěvu tak zrovna vaše organizace se tomu hrozně divila(http://paroubek.blog.idnes.cz/c/23227/Otevreny-dopis-pro-Amnesty-International.html) a teď když tam jede ODS tak mlčíte nebo to dokonce schvalujete? To vám stačí, že si komediantsky nasadí vlaječku Tibetu? Proč vlastně nejste nestranná organizace jako jsou takovéto organizace ve vyspělých zemích?
ODPOVĚĎ (5.8.2008 11:11)
Dobrý den, Simono. Naše organizace se nezabývá pouze Čínou, ale i ostatními zeměmi – stačí se podívat na naši výroční zprávu ke stavu lidských práv ve světě. Co se týče cesty pana premiéra do Číny, poslali jsme i jemu otevřený dopis, ve kterém na něj apelujeme, že nošení tibetské vlaječky se v Praze provádí snadněji než v Číně. Tam mají podobná gesta a upozorňování na stav lidských práv daleko větší smysl. Takže dvojím metrem neměříme.
OTÁZKA (4.8.2008 15:45) Harpyje
Dobrý den, možná řeknete že to nesouvisí ,ale zajímalo by mne ,kolik je v Čechách politických věznů ,zda se tím vůbec někdo zabývá?
ODPOVĚĎ (5.8.2008 11:12)
Dobrý den, doufám, že v České republice – na rozdíl od období do roku 1989 – nejsou političtí vězňové. Bohužel však dochází i v současné době k různým justičním pochybením a právě zde vidím důležitou roli nevládních organizací, aby proti případnému bezpráví vystupovaly a poskytovaly pomoc obětem.
OTÁZKA (4.8.2008 15:15) Karel Svoboda
Je trapné, když Čech pranýřuje porušování lidských práv v Číně. Je třeba si zamést před vlastním prahem. Nepotrestaný zloděj je členem vlády, soudy nadržují bývalým komunistům a estébákům, brněnská soudkyně beztrestně nahnala bezdůvodně několik lidí do konkursu. Jenom blb si může myslet, že z toho nic nemá.
ODPOVĚĎ (5.8.2008 11:13)
Nemůžu s vámi souhlasit ze dvou důvodů: jednak se snažíme zametat i před vlastním prahem a jednak vám mnoho českých politických vězňů z dob minulých potvrdí, jak je důležité, když se o jejich osud zajímali lidé z různých konců světa. Zní to sice jako klišé, ale opravdu věřím tomu, že lidská práva jsou univerzální a týkají se nás všech.