Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Poslanci menších koaličních stran jsou vydíráni silnější stranou

lidovecký poslanec Ludvík Hovorka

UKONČENO

Přístup lidoveckého poslance Ludvíka Hovorky k hlasování o některých zákonech zdravotní reformy může být příčinou konce vládní koalice. Minulý týden to řekl premiér Mirek Topolánek, který tak reagoval na to, že Hovorka dvakrát hlasoval s levicí. Ptali jste se 2. dubna v 10:00 poslance za KDU-ČSL Ludvíka Hovorky.

položených otázek: 60 | jak se správně ptát | Aktualizovat
  1. Otázka má být stručná a jasná, maximálně tři řádky.
  2. Není možné reagovat na otázku zakládající se na externím odkazu.
  3. Přestože konfrontační otázky vítáme, nesmí překročit hranici slušnosti.
  4. Nepište otázky VELKÝMI PÍSMENY.
  5. Podepište se.
  6. Neopakujte dotazy, které už položili jiní.

Zodpovězené otázky

OTÁZKA (1.4.2008 12:19) BAZA
Vážený pane, třicet korun za návštěvu lékaře nepovažuje za nic hrozného. Ani důchodci to nemohou považovat za nic hrozného. Vždyť dostanou měsíčně o více než čtyřista korun více. Navíc jsem přesvědčena, že to opravdu díky stanovenému maximálnímu stropu v platbách pomůže těm skutečně nemocným a potřebným, kteří dnes vydávají za léčení vysoké částky. Zdravotní solidarita je přece právě pro tyto lidi, těm musíme pomáhat. Těm skutečně nemocným, aby měli co nejlepší péči, za kterou nemusí vydávat celý svůj příjem v doplatcích. Vždyť jejich život je již už tak dost složitý a těžký. Takže pokud se všichni ostatní, kteří navštěvují lékaře jednou měsíčně budou podílet na tomto třemi desetikorunami, tak já to ráda dám. Vy na to nahlížíte asi z jiné stránky. Ale jak pomůžete Vy osobně těm skutečně nemocným, jak si Vy osobně představujete tuto solidaritu bez získání dalších peněz?
ODPOVĚĎ (2.4.2008 10:24)
Třicet korun u lékaře není zásadní částka, ale bohužel, ty částky se nasčítávají. Zejména za popklatky za každou položku na receptu dalších třicet korun plus rostoucí doplatky za léky. A to pro některé skupiny pacientů znamená zásadní zátěž. Pětitisícový limit, o kterém píšete, nepomůže mnoha lidem, protože se do něho všechy poplatky a zejména doplatky za léky nezapočítavají. Podle mého názoru nemá být zpoplatněn vstup do zdravotnického systému, tj. praktičtí lékaři. Tam regulační poplatek nemá příliš význam (praktičtí lékaři jsou placeni paušální platbou). Jsou vstupní branou do systému a mohou odhalit často závažné onemocnění hned v zárodku, kdy náklady na jeho léčení jsou nízké. Naopak zanedbání této choroby se může v systému zdravotnictví velice prodražit. Navíc například těžce nemocní pacienti jsou nuceni být hospitalizováni delší dobu v nemocnicích a na poplatky v nemocnicích se limit nevztahuje. Regulační poplatky také nic neregulují na jednotce ARO nebo JIP, ani v případě novorozenců. Solidarita těch, kteří vydělávají více s těmi, kteří vydělávají méně, byla porušena jednak zavedením stropů na sociální a zdravotní pojištění na maximálně 80 000 měsíčně (od této částky již další odvody z vyšší mzdy neplatí), jednak zavedením jedné sazby daně. Tato solidarita, která je běžná jinde ve světě, byla nahrazena částečně solidaritou méně nemocných s více nemocnými.
OTÁZKA (1.4.2008 12:32) JJey
Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda chápete správně pojmy "koalice", "koaliční partneři" a "poměrný volební systém"? Koalice mj. vzniká z důvodu faktické nemožnosti jednání se všemi poslanci zvlášť kvůli každému zákonu. Jestliže se chcete jako poslanec stát dalším koaličním partnerem, proč nevystoupíte z KDU-ČSL? Kdyby si každý koaliční poslanec diktoval své podmínky, pravděpodobně by k žádnému nutnému kompromisu dojít nemohlo. Vašim přístupem blokujete možnost utváření koaličních dohod a defakto "vydíráte" svými požadavky koalici.
ODPOVĚĎ (2.4.2008 10:32)
Především tato koalice vznikla za pomoci dvou získaných poslanců z opozice. Já nikomu nediktuji své podmínky, ale odmítám hlasovat pro špatné návrhy, třebaže jsou předmětem koaliční smlouvy a vládního prohlášení. Za celých šest let, co jsem v poslanecké sněmovně se nestalo, že bychom jako poslanci neměli možnost se vyjádřit k vládnímu prohlášení předtím, než byla koaliční smlouva uzavřena. Tato vláda vznikla velmi překotně a my jsme dostali již vytištěné vládní prohlášení jeden den před hlasováním o důvěřě vládě. Tento dokument jsme z uvedeného důvodu neschvalovali, ale požadovali jsme podrobnou diskuzi o všech návrzích zákonů, které z vládního prohlášení vycházejí. Některé záměry zákonů v reformě zdravotnictví mají dalekosáhlé dopady na zdraví lidí a možnost státu zdraví lidí efektivně ovlivňovat, dalo by se říct, že naopak poslanci menších koaličních stran jsou vydíráni silnější stranou k dodržování vládního prohlášení za každou cenu bez ohledu na rizika, která jsou obsažena například v reformě zdravotnictví.
OTÁZKA (1.4.2008 13:39) StandaT
Pane Hovorko, 1./ jak zamezit plýtvání, pokud se odstoupí od poplatků, kde najdu analýzu alternativních opatření 2./ uvažoval jste o tom, že byste místo tlaku na Julínka měl spíše zatlačil na Nečase? 3./co je dle Vás přijatelnější: limity zavedené Rathem, nebo poplatky zavedené Julínkem? Proč? Děkuji za odpovědi
ODPOVĚĎ (2.4.2008 10:45)
Plýtvání ve zdravotnictví se děje více cestami. Může například být způsobeno nevyužitím kapacit zdravotnických zařízení nebo nákladných přístrojů. Případně též neposkytnutím péče těm, kteří ji skutečně potřebují. Plýtvání může být způsobeno i tím, že některá péče, která může být poskytnuta praktickým lékařem, je poskytována ambulantním specialistou či přímo nemocnicí, nebo také péče, která může být poskytnuta v nemocnici nižšího typu je poskytována v nemocnici fakultní apod. Poplatky mohou omezit plýtvání v některých případech, například v případě poplatku u položky za recept. Stejně tak ale poplatky mohou způsobit prodražení léčení zanedbaného onemocnění v případě, kdy pacient kvůli poplatku nenavštíví lékaře. Je třeba také narovnat úhradový systém ve zdravotnictví, když některé obory od roku 1993 stagnují a některé se prudce rozvíjejí, díky menší nebo větší úspěšnosti jednotlivých zástupců lákařských oborů. Je iluze, že poplatky samy o sobě zamezí plýtvání a stejně tak, že privatizace zdravotních pojišťoven a univerzitních nemocnic přinese vyřešení veškerých problémů ve zdravotnictví. Naopak, systém se prodraží a díky vyšší administrativní náročnosti, deregulaci cen zdravotních výkonů, dividendám, odměnám, umožněním koncernových propojení pojišťoven, nemocnic, lékáren, privátních lékařů a díky vyplácením bonusů budou ve zdravotnictví chybět peníze, které budou muset doplnit pacienti. V Rakousku našli cestu, jak usměrnit výdaje, jak plánovat kapacity, jak šetřit peníze, ale šli jinou cestou, která je běžná v Evropě.
OTÁZKA (1.4.2008 15:38) JK
Dobrý den z Uherského Hradiště, pane poslanče. Znám Vás z doslechu jako slušného člověka. Tak Vám přeju, ať vydržíte a nepodlehnete tlaku. Nicméně - dokázal byste jít tak daleko, že byste Vaším hlasem potopil vládu?
ODPOVĚĎ (2.4.2008 10:46)
Pokud vláda bude chtít prosazovat špatné návrhy zákonů s velkými dopady na zdraví lidí, pak se potopí sama.
OTÁZKA (1.4.2008 16:21) Luda
Pane Hovorko, nesmírně si vážím Vašich názorů. Shodli jsme se, že jste náš hlas lidu a jeden z mála politiků, kteří myslí na občany. Chci se Vás zeptat - neuvažoval jste někdy o tom, že by jste stanul v čele KDU-ČSL? Za Vašeho vedení strany, by strana lidová získávala ve volbách 15 - 20 procent hlasů, protože Vaše postoje jsou nám všem slušným lidem hodně blízké. Nejsem volič KDU-ČSL, ale kdyby jste byl jejím předsedou, tak bych ji určitě volil a to si myslí nemálo lidí, které potkávám a kteří se o politiku zajímají. Přeju vše dobré a sílu do života.
ODPOVĚĎ (2.4.2008 10:49)
Zatím jsem o tom neuvažoval. Určitě nejsem vůdčí osobnost, pouze jsem dvanáct let pracoval jako starosta obce. Myslím, že by se strana měla vrátit na cestu vytyčenou Šrámkem a Josefem Luxem. To je na cestu prosazování sociální spravedlnosti.
OTÁZKA (1.4.2008 20:00) Josef Roučka
Dobrý den pane poslnče.Je Váš postoj ke zdravotní reformě tak poctivý jako postoj pana knížete k panu Čunkovi?
ODPOVĚĎ (2.4.2008 10:57)
V reformě zdravotnictví jsou čtyři problémové zákony - zákon o zdravotním pojištění, o zdravotních pojišťonách, o univerzitních nemocnicích a o specifických zdravotních službách. Reforma je postavena na víře, že veškeré problémy ve zdravotnictví se vyřeší převedením zdravotních pojišťoven na akciové společnosti a jejich privatizací. Stejně tak vytvořením akciových společností z fakultních nemocnic a jejich částečnou nebo úplnou privatizací. Ve zdravotním pojišťení má být zavedeno více pojistných plánů, mimop jiné plány řízené péče, které ale budou znamenat, že pojišťenci budou muset hledat ošetření pouze u lékařů a v nemocnicích, které jim určí pojišťovna. Pojišťovna také bude rozhodovat o tom, jestli zdravotní výkony budou uhrazeny či nikoliv a o tom, jaké léky mohou být předepisovány. Je to přechod k soukromému pojišťení se všemi dopady na pacienty. Nevidím v této reformě nic, co by zlepšilo zdraví lidí. Pokud se týká zákona o specifických zdravotních službách, navrhuje se například možnost umělého oplodnění osamělým ženám. Liberalizují se potraty apod. To jsou věci, které jsou pro křesťanské demokraty nepřijatelné. O vztazích pana ministra Schwanzenberga a pana Čunka toho mnoho nevím.
OTÁZKA (1.4.2008 21:39) 4EK
1) Pokud by šlo o radar, hlasoval byste pro nebo proti? Jste pro referendum o této důležité věci? 2) Státní vyznamenání Mašínů - byl byste pro nebo proti? 3) Kdo byl podle vás nejlepší předsedou KDU-ČSL? Co významného pro ni podle vás učinil Jiří Čunek?
ODPOVĚĎ (2.4.2008 11:03)
Otázka radaru se dá odpovědně posoudit po předložení příslušných smluv a uzavření jednání. K případnému vyznamenání bratrů Mašínů jsem se již vyjadřoval, uvedl jsem, že v České republice je více lidí, kteří trpěli a bojovali s režimem a žádné ocenění nedostali. Nejlepším předsedou KDU-ČSL, kterého jsem znal, byl Josef Lux. Jiří Čunek přinesl uklidnění po povolebních veletočích bývalého předsedy a je naplněním dlouhodobé snahy členů z Moravy, aby ve vední byl člověk právě z Moravy, kde ma KDU nejpočetnější členskou základnu.
OTÁZKA (1.4.2008 11:55) Ivan Nový
Jak hodnotíte skandální chování pana Švejnara? Volil jste ho?
ODPOVĚĎ (2.4.2008 11:04)
Nevím o tom, že by se profesor Švejnar choval skandálně. Volil jsem ho, protože jsem ho považoval za lepšího kandidáta, který mohl přinést změnu upadlé politické kultury.
OTÁZKA (1.4.2008 11:57) Vanguard
V minulých vobách jsem poprvé v životě volil lidovce, na doporučení Šumičanů jsem vám dal preferenční hlas, ale musím říct, že toho lituji. Ve volebním programu KDU-ČSL přece bylo jasně uvedeno (snad jako u jediné parlamentní strany) uvedeno "Ve spoluúčasti pacienta spatřujeme nástroj spoluodpovědnosti za užívání zdravotní péče, a nikoli především nástroj pro získávání finančních prostředků. Jako možné oblasti spoluúčasti vidíme např. poplatky za návštěvu u lékaře, zřízení manipulačního poplatku za výdej léků na recept a hospitalizační poplatek." S čím teď máte proboha nesutále problémy, když ministr Julínek plní volební program lidovců??? Neříkám, že by se v systému poplatků nedaly dělat parametrické změny, ale kvůli tomu snad není třeba hlasovat společně s komunisty. Připadáte mi jako neřízená střela, která si neuvědomuje, že i politika (jako ostatně celý život) je především věcí kompromisu. Neměl byste se v prvé řadě řídit většinovým názorem své strany a jejím volebním programem? Pokud jste s poplatky nesouhlasil ani v době kandidatury do Poslanecké sněmovny, neměl jste vůbec kandidovat.
ODPOVĚĎ (2.4.2008 11:09)
Nelze vytrhávat pouze jednu část volebního programu. V programu KDU-ČSL se nemluví o tom, že poplatky by měly platit děti a důchodci. Stejně tak je tam výslovně uvedeno, že se jedná o určitou možnost, jak doplnit prostředky, nikoliv, jako zásadní nástroj. Rovněž se v programu nikde nemluví o tom, že zdravotní pojišťovny a fakultní nemocnice by měly být privatizovány. KDU vždy byla pro zachování solidárního veřejného zdravotního pojišťení, nikoliv pro zavedení pojištění soukromého. Řídím se volebním programem, a proton nemohu podporovat špatné návrhy, které jsou proti tomuto programu.
OTÁZKA (1.4.2008 12:01) Vašek
Vážený pane poslanče, jak si myslíte, že je dnes zdravotně postiženým, odkázaným jen na invalidní důchody, nebo úplně bez příjmů? Chronická nemoc je to největší zlo. A reforma zdravotnictví ubližuje právě těm, co se nemohou brátit. Změníte to, prosím?
ODPOVĚĎ (2.4.2008 11:11)
Zdravotně postižení, ať již tělesně nebo duševně, kteří jsou odkázání na minimální zdroje příjmů , jsou na tom velmi špatně a jsou určitě skupinou lidí, která by měla být z působnosti poplatků ve zdravotnictví vyňata. Věřím, že se cesta najde.
OTÁZKA (1.4.2008 12:04) katolík
Milý pane kolego, dnes je bohužel vůdcem společnosti konzumní styl života. Primitivní, bezbřehá spotřeba, nehledící na rizika. Za velké zdravotní riziko považuji špinavý vzduch z dopravy. Snad by šlo zavést daně z osobních automobilů a výtěžek použít na MHD. Mohl byste to navrhnout?
ODPOVĚĎ (2.4.2008 11:14)
Určitě by to šlo a funguje to, například ve Švýcarsku, kde čím vyšší je doprava individuální, tím více prostředků jde do veřejné dopravy. Musí se k tomu najít většinová vůle v poslanecké sněmovně. Je to spíše úkol pro poslance hospodářského výboru. V minulém volebním období jsem se hodně zasazoval o zlepšení veřejné hromadné dopravy. V současné době se věnuji především zdravotnictví a na další aktivity mi nezbývá čas, ale zůstávám příznivcem hromadné dopravy.
OTÁZKA (1.4.2008 12:26) Petr Geisler
Vážený pane Hovorko rád bych se Vás zeptal zda ve spolupráci s poslanci strany zelených podpoříte návrh na jednorázové vyplacení důchodů ve výši 6.000Kč ,protože o návrhu bude hlasovat Parlament a návrh pomůže důchodcům více,než návrh ODS na zvýšení penzí o 465 Kč . Stát peníze na výplatů důchodů má z dividend státních podniků .Děkuji .P.G.
ODPOVĚĎ (2.4.2008 11:17)
Myslím, že valorizace důchodů je lepší řešení, než jednorázová výplata. Výplata jednorázové částky by byla určitě pro důchodce příznivější, ale jedná se o velkou částku, na kterou musí stát mít peníze.
OTÁZKA (1.4.2008 13:05) Karel Svoboda
Pane Hovorko, nebylo už těch skandálů dost? Ožebračování důchodců a mladých rodin, nabízení miliónových úplatků za volbu Klause, teď nacistický znak na nových policejních autech. Myslíte si, že ODS dostane v příštích volbách zase většinu?
ODPOVĚĎ (2.4.2008 11:22)
Nevyřešených skandálů bylo určitě dost, volba prezidenta byla velmi vypjatá, nacistického znaku jsem si nevšiml. Je pravda, že rodiny s více dětmi a důchodci na tom nejsou právě nejlépe. O tom, kdo vyhraje příští volby rozhodnou voliči a věřím, že budou mít co hodnotit, a myslím, že v těch volbách nebude tolik rozhodovat reklama.
OTÁZKA (1.4.2008 13:46) skladatel
Vážený pane poslanče, proč je u nás pivo a alkohol levnější než ostatní nápoje? Stát se tak vlastně stává dealerem drog a ohrožuje zdraví a morálku zejména mladé generace. Náklady na léčení alkoholiků a řešení sociálně patologických jevů souvisejících s alkoholismem stojí stát desítky miliard, které by mohly být použity na podporu rodin s dětmi. Přitom by stačilo trochu zvýšit spotřební daně z alkoholu. Co si o tom myslíte?
ODPOVĚĎ (2.4.2008 11:25)
Alkoholismus je určitě problém, stejně ako kuřáctví a obojí má velký vliv na zdravotní stav obyvatel. Spotřební daně mají určitě význam a vlivn a spotřebu, ale jejich výše se musí stanovit na rozumné úrovni, aby nedocházelo k nelegálním dovozům případně výrobě tohoto zboží.
OTÁZKA (1.4.2008 14:04) Tom
Proč nepřejdete k socanům nebo komunistům? Máte stejné názory jako oni a hlavně uklidníte situaci v koalici, protože budou vědět na čem jsou a nebo jste "trojským koněm" rudých uvnitř koalice?
ODPOVĚĎ (2.4.2008 11:26)
Já jsem křesťanský demokrat a cestu k socialistům ani komunistům nehledám. A trojského koně si vymsleli novináři.