Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Ptali jste se nového prezidenta soudců

Tomáš Lichovník (uprostřed)

UKONČENO

"Nejsem spokojen s poměry v české justici a myslím si, že Soudcovská unie může výrazně přispět k jejich zlepšení," řekl nový prezident unie, který po šesti letech ve funkci vystřídal Jaromíra Jirsu. Otázky jste pokládali 26. listopadu od 16:00 novému prezidentovi soudcovské unie Tomáši Lichovníkovi.

položených otázek: 81 | jak se správně ptát | Aktualizovat
  1. Otázka má být stručná a jasná, maximálně tři řádky.
  2. Není možné reagovat na otázku zakládající se na externím odkazu.
  3. Přestože konfrontační otázky vítáme, nesmí překročit hranici slušnosti.
  4. Nepište otázky VELKÝMI PÍSMENY.
  5. Podepište se.
  6. Neopakujte dotazy, které už položili jiní.

Zodpovězené otázky

OTÁZKA (24.11.2008 17:55) Locatelli
Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jakým systémem lze zamezit korupci soudců a jejich zcela do očích bijících soudních rozhodnutí, za kterými nelze než nevidět tučné úplatky. V mnoha případech se k nim i žalovaná a poté osvobozená strana vesele hlásí. Potažmo - jaký systém odpovědnosti čeští soudci mají a jakým kontrolním mechanismem lze jejich korupci odstranit? Děkuji za odpověď. Petr Zemanec, Praha 8
ODPOVĚĎ (26.11.2008 15:50)
Velmi pochybuji, že by některá strana otevřeně hlásila k tomu, že někoho uplatila. Soudnictví považuji za jedno z nejméně korupčních prostředí. Téměř proti každému rozhodnutí soudce se lze odvolat a o odvolání pak rozhodují další tři soudci na vyšším stupni. Nemá tedy smysl uplácet jednoho soudce. A uplácet více to už je trochu přitažené za vlasy. Problém s korupcí je spíše v jiných oblastech, které žádnému přezkumu nepodléhají.
OTÁZKA (24.11.2008 18:23) Vojtěch
Vážený pane prezidente, vysvětlete, prosím, Vaše pojetí nezávislosti a odvolatelnosti soudců. Přece každý reprezentant státní resp. soudní moci musí být odvolatelný, jinak by neexistovala zpětná vazba a tedy možnost nápravy. Kromě soudců je řada dalších povolání, jejichž výkon má bezprostřední vliv na lidské životy, kde o možosti odvolání z funkce se vůbec nediskutuje. Nám laikům ale připadá, že u soudců si o tom rozhodují oni sami. Děkuji a přeji Vám úspěch ve Vaší snaze o zlepšení situace v soudnictví!
ODPOVĚĎ (26.11.2008 15:55)
Nezávislost a naodvolatelnost soudců je zárukou pro občany, že budou mít ve sporu se státem rovné postavení. Stát vystupuje velmi často jako účastník soudního řízení. V trestních věcech je vždy žaklobcem, ale i občanskoprávních věcech je často žalovám či žaluje. Kdyby měla výkonný moc, která stát zastupuje, možnost odvolat soudce, pak by mohla velmi snadno na tohoto soudce vyvíjet nátlak. Poškozeným by byl nakonec soudící se občan. Jinak každý soudce či předseda a místopředseda soudu musí být odvolatelný, ale jen když poruší své povinnosti. A o tom nemůže rozhodovat nikdo jiný než soud. Ani my nemáme zájem aby mezi námi byli soudci, kteří nám kazí pověst. Děkuji za přání úspěchu.
OTÁZKA (24.11.2008 20:31) Petra
Dobrý den, jaký je Váš názor na způsob vybírání justičních čekatelů, věříte nastaveným měřítkům, zejm u psychotestů, že se nemůže stát, aby byl vybrán někdo, kdo se na funkci skutečně nehodí a naopak, že by odmítnutý kandidát měl mnohem lepší předpoklady, ale zaváhal např. v nedostatečně suverénním chování? Přijde mi, že psychology přeceňovaný profesiogram soudce vyplivavá mj. také ty arogantní a samolibé soudce, kteří se zejména podílejí na nechvalné pověsti české justice.
ODPOVĚĎ (26.11.2008 15:57)
Já bych systém psychotestů při výběru justičních čekatelů nepřeceňoval. Myslím si, že je vhodnější přijmout i více uchazečů a výběr udělat až podle jejich chování v praxi. Obecně jsem ale příznivcem předchozí jiné praxe soudců.
OTÁZKA (25.11.2008 8:48) Robert Majer
Dobrý den, domníváte se, že střídavá péče o děti je vhodným (i když v ČR málo rozšířeným) způsobem výchovy dětí a budete ji podporovat? Jaký je Váš názor na možnost (soudním rozhodnutím) výchovy dětí formou střídavé péče obou rodičů i přes nesouhlas jednoho z rodičů s touto formou a jeho požadavek na svěření dětí do vlastní péče? Děkuji. R.Majer
ODPOVĚĎ (26.11.2008 16:01)
Střídavou péči rodičů považuji za vhodnou, jsou-li k tomu podmínky. Podle mne ji lze nařídit soudem i přes nesouhlas jednoho z rodičů. Sám jsem loni takto rozhodl a nemám informace, že by tato střídavá výchova nefungovala. Předpokladem je však skutečný zájem obou rodičů o dítě.
OTÁZKA (25.11.2008 10:21) Francl
Dobrý den. Jaké je (podle vašeho odhadu) procento soudců z doby před listopadem 1989? Došlo k odchodu těch, co mají na svědomí rozsudky, na něž se dnes vztahují rehabilitační zákony a rozsudky?
ODPOVĚĎ (26.11.2008 16:04)
Neznám procento soudců, kteří v justici působili před rokem 1989. Je jich ale určitě výrazná menšina. Na počátku 90. let proběhly "prověrky" soudců a nově byli jmenováni jen ti, kteří by neměli mít na svědomí nezákonné rozsudky.
OTÁZKA (25.11.2008 10:29) Rozhodný
Dobrý den. Jaký je Váš názor na moderní části v trestním právu jako jsou odklony, narovnání, alternativní tresty, mediace a probace? Používají je soudci přiměřeně, nebo je nutná generační výměna? Díky a mnoho zdaru.
ODPOVĚĎ (26.11.2008 16:06)
Alternativní tresty považuji za správnou cestu v trestním právu. Nejsem sice trestní soudce, ale sleduji tuto oblast a vidím, že se tyto tresty používají čím dál více. Generační problém to podle mne není.
OTÁZKA (25.11.2008 11:54) Jarda Souček
Vážený pane prezidente Soudcovské unie, jak prosím hodláte zlepšit fungování soudců a budete prosazovat postihy soudců za jejich prokazatelně nespravedlivě vynesené rozsudky?
ODPOVĚĎ (26.11.2008 16:11)
Soudcovská unie se soustavně snaží o zvyšování úrovně soudnictví a tím i soudců. Například důrazem na vzdělávání a dodržování etických zásad. Postihy za způsob rozhodování však nejsou možné. Názory právníků, soudců na stejnou věc se mohou velmi často lišit a také se liší. Stejně tak se vyvíjí judikatura. Pokud by měl být soudce postihován za svá rozhodnutí, pak by asi neměl odvahu rozhodnout nově, netradičně a třeba překonat zažité představy. Myslím, že by to byla škoda.
OTÁZKA (25.11.2008 14:44) DS
Jsem souzena 14 let a konec v nedohlednu.Psala jsem na Soudcovskou unii na oddělení styku s veřejností i předsedovi,ale nikdo na můj dopis nereagoval.Je to tak,že jim zoufalý člověk nestojí ani za to napsat mu aby neobtěžoval?
ODPOVĚĎ (26.11.2008 16:12)
Soudní řízení v trvání 14 let je opravdu velmi dlouhé. Soudcovská unie však neůže do jednotlivých případů zasahovat. To je věcí předsedy příslušného soudu, na kterého se můžete obrátit a on je povinen na Vaši stížnost odpovědět.
OTÁZKA (25.11.2008 16:09) Zbyněk V.
Pane doktore, jak si může obyčejný člověk vysvětlit nepředvidatelnost práva a posouzení jednoho případu extrémně rozdílnými rozsudky (např. ministr Mlynář). Nehraje roli fakt, že soudce si je vědom, že jeho "právní názor" je z principu nekritizovatelný a nepostižitelný (jakkoliv slovo "názor" neznamená nic jiného než vysoce subjektivní hodnocení čehokoliv.) Viděl jste chování soudců v soudní síni které přenášela TV - např. Cepl - kde místo důstojného projevu se snaží zesměšnit účastníky (klasik byl jihočeský 75 letý soudce který se divil, že už nemůže soudit). Nehodnotím jeho výkon, jen chování kde jako normální člověk chci, aby soudce respektoval má práva ať jsem v síni v jakékoliv procesní roli. Děkuji.
ODPOVĚĎ (26.11.2008 16:20)
Souhlasím s Vámi, že soudce musí respektovat práva všech účastníků a podle toho se chovat. Soudcovská unie přijala zásady chování soudce a prosazuje jejich dodržování mezi kolegy. Nepředvidatelnost soudních rozhodnutí představuje problém, jehož příčinou jsou zejména nekvalitní a neustále se měnící zákony. Hlavní předpisy jako občanský zákoník, trestní zákoník, obchodní zákoník jsou novelizovány několikrát ročně. Těžko se tedy vytváří nejaký ustálený právní názor.
OTÁZKA (25.11.2008 16:28) Mila
Prosím o odpověď,zda si může soudce dovolit nazvat svědky slovem "verbež".Pokud vím,nebyl nijak potrestán,tento jeho výrok je zcela nepopiratelný,neboť byl vysílán v televizi.Myslím,že pokud slyší občané takovéto urážky od soudce,měli by se také dozvědět jak byl potrestán.Určitě nikoliv,neboť jsem se ničeho nedoslechla.Tento výrok zachytila skrytá kamera,jednalo se o Mgr.Boučka z KS v Plzni a svědčili svědkové v kauze Kajínek. Děkuji za odpověď.
ODPOVĚĎ (26.11.2008 16:21)
Nevím nic o potrestání tohoto soudce, ale myslím si potrestán být nemohl. Důkaz byl získán protiprávně a takový důkaz by nemohl být použit ani proti nikomu jinému.
OTÁZKA (25.11.2008 19:18) Zirk.
Pane prezidente, v čem spatřujete možnost že soudcovská unice zlepší poměry v justici, když na druhé straně sami soudci říkají, že zde nic z hlediska projednávaní prohřešků soudců a státních zástupců nelze vayřešit z důvodů tzv. podjatosti. Ttoto zdůvodňují že jsme malá země a že všichni v rámci justice se znají. To nehovořím o činnosti tzv. Ústavního soudu - který není apolitický. Uveďte konkrétní kroky k nápravě a vaše pravomoci.
ODPOVĚĎ (26.11.2008 16:26)
Začnu od konce otázky. Pravomoci jako prezident Soudcovské unie nemám žádné. Můžeme jen navrhovat řešení, vysvětlovat je občanům i politikům. Pak už záleží na občanech a následně na politicích. Pokud se jedná o podjatost při řešení sporů či přestupků soudců, v tom problém nevidím. Nemám žádný problém rozhodovat např. o soudci z jiného soudu a myslím, že je to tak u naprosté většiny soudců.
OTÁZKA (26.11.2008 9:45) Beáta
Proč dosud není oficiálně znám vrah Františka Mrázka, objasněny kauzy kolem LTO, vyjasněny koupené hlasy při volbě prezidenta Václava Klause? K čemu nám je vaše funkce a vaše mladické ideály, když se plno skutečností nesmíme dozvědět?
ODPOVĚĎ (26.11.2008 16:29)
Pokud vím, tak Vámi uváděné kauzy se k soudu nedostaly. Soud tedy neměl možnost o nich rozhodovat. Věřím, že u soudu by byly řádně projednány a občané by byli seznámeni s průběhem i výsledkem řízení.
OTÁZKA (26.11.2008 10:48) Arnold Brehm
Proč je mezi soudy a soudci stále rozšířena ta známá falešná solidarita (někdy se používá výraz talárová či fialová mafie), když je zcela zřejmé, že se krejí možné nepravosti a mnohdy i možné trestné činy? Proč může soudce či soudkyně klidně dál soudit, i když má potíže s alkoholem /i v pracovní době/, i když se intimně stýká s odsouzeným (což je jasné ovlivňování a maření úředního rozhodnutí). Proč neexistuje odvolatelnost soudců? Jsou snad soudci a soudkyně nějaká extratřída či jiný živočišný druh? Používají tito lidé jinou vodu, dýchají jiný vzduch, konzumují jinak?
ODPOVĚĎ (26.11.2008 16:31)
Soudci jsou lidé jako každý jiný. Jsou odvolatelní, pokud závažným způsobem poruší své povinnosti. Řada jich již byla kárnými soudy odvolána a ještě více se jich samo vzdalo funkce, aby nebyli odvolání, když to očekávali. Ta solidarita není tak silná, jak je prezentována.
OTÁZKA (24.11.2008 18:56) Jiří Bruner
Vážený pane, co mám dělat, když si soudci druhé instance vymysleli, že žalovaný zaplatil (nikdo to netvrdil ani nedokazoval ani se neví komu by měl platit) a žalobu zamítli. První stupeň žalobě vyhověl.
ODPOVĚĎ (26.11.2008 16:34)
Napadá mne jen mimořádný opravný prostředek. Je-li možný.
OTÁZKA (25.11.2008 9:46) Aneta Tánská
O kolika soudcích víte, že působili v StB? Pravdu, prosím!
ODPOVĚĎ (26.11.2008 16:40)
Ani o jednom. Všichni musí předložit čisté lustrační osvědčení.