Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Ptali jste se Pavla Rychetského

Pavel Rychetský

UKONČENO

Už ve čtvrtek bude Ústavní soud rozhodovat o vládní reformě veřejných financí. V prvním kole ze tří se pokusí rozhodnout o stížnosti ČSSD, která říká, že reforma nebyla řádně projednána. Ptali jste se 30. ledna v 11:00 předsedy Ústavního soudu Pavla Rychetského.

položených otázek: 57 | jak se správně ptát | Aktualizovat
  1. Otázka má být stručná a jasná, maximálně tři řádky.
  2. Není možné reagovat na otázku zakládající se na externím odkazu.
  3. Přestože konfrontační otázky vítáme, nesmí překročit hranici slušnosti.
  4. Nepište otázky VELKÝMI PÍSMENY.
  5. Podepište se.
  6. Neopakujte dotazy, které už položili jiní.

Zodpovězené otázky

OTÁZKA (29.1.2008 17:31) Petr Geisler
Vážený pane Předsedo Ústavního Soudu rád bych se zeptal na soudní proces s týranou ženou ze Zlína Kamilou Velikovskou,kterou Vrcní Soud v Olomouci odsoudil bez důkazů za vraždu manžela na 7 let do vězení . Zda se Ústavní Soud může zabývat touto kauzou,protože soud pochybil. Neměl důkazy a porušil právo odsouzené týrané ženy .Děkuji.Petr Ge.
ODPOVĚĎ (30.1.2008 9:56)
O této kauze vím pouze z novin a nepovažuji za korektní se k ní věcně vyjadřovat. Ale na Ústavní soud se může obrátit každý, kdo se domnívá, že rozhodnutím orgánu veřejné moci (tedy i soudu) bylo porušeno jeho ústavně zaručené právo nebo svoboda. Před tím musí ovšem vyčerpat všechny dostupné procesní prostředky ochrany práva (např. odvolání, dovolání) a musí ústavní stížnost podat prostřednictvím advokáta v propadné lhůtě 60 dnů od doručení rozhodnutí o posledním opravném prostředku.
OTÁZKA (29.1.2008 17:43) Realista
Dobrý den, vysvětlete mi, pane předesedo, jak je možné, že v případě squeeze outu na stížnost 17 senátorů a jednoho soudce z městského soudu v Praze téměř tři roky po platnosti tohoto zákona, nebyl schopen ústavní soud rozhodnout? Paragraf §183i až 183n je přece v rozporu se Všeobecnou deklarací lidských práv čl.17-(1) Každý má právo vlastnit majetek jak sám, tak spolu s jinými.(2) Nikdo nesmí být svévolně zbaven svého majetku.čl.30-Nic v této deklaraci nemůže být vykládáno jako by dávalo kterémukoli státu, kterékoli skupině nebo osobě jakékoli právo vyvíjet činnost nebo dopouštět se činů, které by směřovaly k potlačení některého z práv nebo některé ze svobod v této deklaraci uvedených. Dále porušuje ústavní zákon Listinu základních práv a svobod čl. 11-(1) Každý má právo vlastnit majetek. Vlastnické právo všech vlastníků má stejný zákonný obsah a ochranu. 3) Vlastnictví zavazuje. Nesmí být zneužito na újmu práv druhých anebo v rozporu se zákonem chráněnými obecnými zájmy.(4) Vyvlastnění nebo nucené omezení vlastnického práva je možné ve veřejném zájmu, a to na základě zákona a za náhradu. Konečně i evropskou směrnici 2004/ 25/ES, kde jsou i prvky sell outu, tedy ochrany minoriotních akcionářů, které v českém zákoně schází. Nezdá se Vám, že nečinnost ústavního soudu budí dojem soudu pracujícího na politickou objednávku z Hradu?
ODPOVĚĎ (30.1.2008 10:04)
Návrh na zrušení ustanovení obch. zák. o sqeeze outu je opravdu jednou z nejstarších dosud nerozhodnutých věcí u Ústavního soudu. V plénu soudu je projednáván již velmi dlouho a vyžádal si řadu analýz, srovnávacích studií diskusí uvnitř Ústavního soudu. Tyto diskuse se však již blíží ke svému závěru a veřejné ústní jednání (pokud nebudou účastníci řízení souhlasit s upuštěním od něj) svolám patrně již příští měsíc. Jistě chápete, že není možné abych předem sděloval svůj názor nebo názor ostatních soudců.
OTÁZKA (29.1.2008 17:44) Eva
Vážený pane Rychetský, proč oddaluje Ústavní soud řešení a následně rozhodnutí ve věci závažných změn ve zdravotnictví, které mají tak zásadní, negativní vliv na zdravotní stav obyvatelstva. Podle mého názoru je tento postup Ústavního soudu, který okamžitě nezrušil protiústavní zavedení poplatků ve zdravotnických zařízeních, z hlediska ustanovení Ústavy ČR o bezplatném zdravotníctví , zcela neospravedlnitelný a neústavní. Co si máme jako občané myslet o současném stavu na ÚS. Bohužel nás napadá, že je ÚS pod tvrdým tlakem ODS a že tomuto tlaku neodolává, tak jak by tomu mělo být v zájmu občanů republiky , ve smyslu Ústavy.
ODPOVĚĎ (30.1.2008 10:13)
Ústavní soud se návrhem skupiny poslanců na zrušení zákona o stabilizaci veřejných rozpočtů zabývá nepřetržitě od okamžiku, kdy mu byl doručen. Je ovšem třeba poznamenat, že jde o rozsáhlý návrh s řadou alternativních petitů (od návrhu na zrušení celého zákona z procedurálních důvodů po argumentaci o neústavnosti jednotlivých ustanovení). Aby se řízení urychlilo, rozhodlo plénum soudu o rozdělení návrhu na tři samostatné části (daňovou, sociální a zdravotnickou). V té první je veřejné ústní jednání pléna ÚS nařízeno na 31.1.2008. O stavu na ÚS si asi občané mohou myslet totéž co já - náš soud je zcela zahlcen - ročně mu je předkládáno k rozhodnutí 3500 návrhů (soudců máme podle Ústavy 15). Jak rozhodneme o tzv. regulačních poplatcích ve zdravotnictví netuším - plénum o nich bude hlasovat, přičemž ke zrušení zákona nebo jeho části dojde pouze v případě, že se pro něj vysloví nejméně 9 soudců.
OTÁZKA (29.1.2008 17:54) Jarin
Je možné, aby naše politická reprezentace šila zákony v rozporu s ústavou konkrétně Listinou práv a svobod? Článek 31 Každý má právo na ochranu zdraví. Občané mají na základě veřejného pojištění právo na bezplatnou zdravotní péči a na zdravotní pomůcky za podmínek, které stanoví zákon. Jak je možné, že si ministerstvo zdravotnictví vysvětluje bezplatnou zdravotní péči s poplatky dalšími, když je tedy právo na bezplatnou zdravotní péči na základě věřejného pojištění? Druhá věta - na zdravotní pomůcky za podmínek, jejichž podmínky čerpání jasně stanoví zákon. Jak dlouho budou naši zákonodárci šít zákony v rozporu s ústavou a ani senát ani prezident je neshodí jako ústavní pojistky při tvorbě zákonů? Jak je možné, že takové zákony projdou?
ODPOVĚĎ (30.1.2008 10:18)
Za ministerstvo zdravotnictví, vládu ani členy zákonodárného sboru nemohu odpovídat, ale z judikatury Ústavního soudu seznáte, že opravdu se stává, že zrušíme právní předpis pro rozpor s ústavním pořádkem. Ústavní soud se návrhem na zrušení zákona o stabilizaci veřejných rozpočtů zabývá soustavně a to včetně tzv. regulačních poplatků ve zdravotnictví. Netroufám si odhadnout délku řízení, ale první ústní jednání pléna v této věci bude již zítra (31.1.2008).
OTÁZKA (29.1.2008 18:10) Jirka C.
Vas kolega, Zdeněk Jičínský radil pred rokem 68 soudruhum z KSC jak znicit CSSD. Proc se to nepovedlo, je snad Zdeněk neschopny? Nebo schvalne radil spatne a tim se vlastne ucastnil tretiho odboje?
ODPOVĚĎ (30.1.2008 10:19)
K Vašemu dotazu se nemohu vyjádřit, protože o té věci nemám žádné informace.
OTÁZKA (29.1.2008 18:20) Jirka C.
Proc je Ceska ustava tak neuveritelne slozita, zmatena a pritom zaroven nejednoznacna, prakticky nevynutitelna a bezzuba? Proc se musi kazdych par let menit? Ustava USA je vyrazne kratsi, jednodussi a pochopitelnejsi, byla sepsana uz pred vic jak 220 lety a nebylo ji treba menit, jen se pridalo par dodatku. Pravda je pravda a lez je lez a neni tezke respektovat, ze se na tom nic nezmenilo za 100 let, ani za 220 let. Je mozne, ze americti politici pred 220 dokazali napsat lepsi dokument nez nasi ''odbornici'' za nekolik pokusu jen v poslednich 100 letech? Povazujete stat za nastroj utlaku?
ODPOVĚĎ (30.1.2008 10:23)
Nemyslím si, že je Ústava ČR tak defektní, jak píšete. Jistě víte, za jakých podmínek koncem roku 1992, když Slovenská národní rada vyhlásila samostatnost Slovenské republiky a posléze přijala i slovenskou ústavu, česká ústava vznikala. Navíc ke změnám naší ústavy naopak dochází velmi sporadicky.
OTÁZKA (29.1.2008 18:30) josef
V souvislosti s již jmenovaným vyvlastněním squeeze out probíhají soudní spory starostů obcí Eonem, který obce jako minoritní akcionář vyvlastnil dle kontraverzního zákona. / viz dnešní zpravodajství ČT1/ Znalci potvrdili třikrát větří cenu výkupní akcie. Podobně probíhají další soudy o určení ceny v Prazdroji i jiných společností. Nezdá se vám, že squeeze out je ve svém neřešení Ústavním soudem časovaná bomba, která zvedne vlnu žalob nejen proti zákonu, ale i proti ČR u mezinárodního soudu o náhrady škody ve výši deklarovaných 30 miliard v tisku? Vždyť nejvíce zmanipulovaných znaleckých posudků bylo v prvním půl roce platnosti zákona a i nadále po přílepku k jinému zákonu stále není ochrana majoritních akcionářů dle EU, tedy že v případě soudního sporu ohledně ceny má dokazovací povinnost majoritní vlastník, který vyvlastňuje, protože je pochopitelné, že jen on může dodat kompletní dokumentaci, ke které se minoritní akcionáři nedostanou. Dozor pod KCP, nyní ČNB pouze na základě tohoto přílepku kontroluje formálně náležitosti, což je značně nedostatečné a v žádném případě nesplňuje evropské normy pro účastnický výkup cenných papírů. Proč ČR a naši politici, kteří mají plná ústa lidských práv a vystupují i v zahraničí, klidně porušují lidská práva vlastních občanů doma včetně ochrany majetku v soukromém vlastnictví? Jak na to nahlížíte Vy a vaši kolegové z Ústavního soudu? Vždyť ti lidé, kterým byly vyvlastněny akcie a nejen lidé, ale už i obce a další subjekty, jako fondy atd přicházejí o ohromné částky peněz a budoucí dividendy, které budou jednou chtít nahradit. Podle mě by bylo nejlépe zrušit zákon od samého datumu platnosti, vše vrátit před stav 1.7.2004 a všichni akcionáři buď vrátí peníze a dostanou své akcie včetně vyplácených dividend za ta léta, nebo všechny znalecké posudky budou za peníze státu znova zrevidovány a ti kdo vyvlastňovali doplatí férovou cenu dle směrnice 2004/25/ES.
ODPOVĚĎ (30.1.2008 10:25)
Ústavní soud rozhodne kauzu sqeeze out do 3 měsíců. Nechci předem komentovat ani naše rozhodnutí ani jeho dopady.
OTÁZKA (29.1.2008 18:41) koleman
nestydíte se, jako bývalý komunista dělat šéfa tohoto úřadu ?
ODPOVĚĎ (30.1.2008 10:30)
V KSČ jsem byl od r. 66 do r. 69, kdy jsem vystoupil. Byla to doba, kdy právě v této straně významné české osobnosti, které dosud považuji za své přátele (Vaculík, Klíma, Kundera, Kohout a řada dalších), usilovaly o změnu poměrů. Nestydím se za to, že jsem se k nim přidal.
OTÁZKA (29.1.2008 18:41) Vašek
Proč Ústavní soud neshodí automaticky každý přílepek daný k jinému zákonu včetně zákona, se kterým vůbec nesouvisí a nechá tak zaplevelovat často účelově, vyhovující určitým skupinám, náš právní řád ve kterém už se nikdo nevyzná? Pokud zákonodárci nejsou schopni jednat o zákonu a jeho obnově jako celku, pak ať ho ponechají tak jak je! Takový zákon s přílepkem by neměl vůbec projít přes prezidenta a senát a pokud, měl by ho hned shodit Ústavní soud a naučit naše zákonodárce pořádku a zamezit tak obrovské korupci, které protlačení takového často účelového přílepku provází. Jaký je Vás názor?
ODPOVĚĎ (30.1.2008 10:34)
Ústavní soud nesmí rušit zákony ani jejich přílepky z vlastní iniciativy. Může o nich jednat pouze na základě návrhu oprávněného subjektu (např. skupina poslanců nebo senátorů, prezident republiky, obecný soud). Postup našeho Parlamentu při používání tzv. přílepků jsme již odsoudili ve svém nálezu před rokem a soudím, že alespoň částečně jsme tuto nežádoucí praxi omezili.
OTÁZKA (29.1.2008 18:53) Dominik Vlč
Vážený pane Rychetský, Nedaleko budovy Ústavního soudu v Brně mají sídlo některé fakulty Masarykovy university, před jednou z ních stojí i socha prvního presidenta ČSR, prof. Masaryka. Chtěl bych se Vás zeptat, jestli máte k této významné osobnosti naší historie, a doufejme i naší budoucnosti, nějaký zvláštní osobní vztah nebo jestli ji berete pouze jako jednu z mnoha jiných, i když významných. Děkuji předem za případnou reakci.
ODPOVĚĎ (30.1.2008 10:35)
Osobnost T.G.Masaryka mne vždy fascinovala a považuji ji za trvalou hodnotu v našich moderních dějinách.
OTÁZKA (29.1.2008 19:06) o.s.PODNĚTY.CZ
Dobrý den. V internetové NÁRODNÍ DATABÁZI OBČANSKÝCH PODNĚTŮ (www.podnety.cz) je v tomto okamžiku zatříděno 2169 podnětů. Vice než 6OO z nich signalizuje jednání, které je ve vážném rozporu s dobrými mravy. Přibližně 200 podnětů vzniklo proto, že cosi zanedbali či připustili ministři, poslanci a senátoři. Jak vnímá tento stav předseda Ústavního soudu?
ODPOVĚĎ (30.1.2008 10:37)
Tuto situaci vnímám naprosto stejně jako všichni ostatní občané. Soudím, že než naše země vyspěje do potřebné politické i mravní kultury, uplyne ještě mnoho času.
OTÁZKA (29.1.2008 19:24) Borek Volarik
Pokud se Vám podařilo přestat být komunistou.....můžete popsat, vysvětlit..jak se to dělá? Co se děje ve svědomí komunisty, když jeho straně odepřou vedoucí úlohu ve státě?
ODPOVĚĎ (30.1.2008 10:39)
Již jsem jinému tazateli zde odpověděl, že v KSČ jsem byl pouze v období pražského jara a to právě proto, aby se vedoucí úloha této strany mohla odstranit. Po okupaci naší země jsem dospěl k závěru, že je to strana nereformovatelná a vystoupil jsem z ní.
OTÁZKA (29.1.2008 19:26) Jan
Dobrý den, pane doktore, někteří ústavní soudci se zároveň věnují přednášení na univerzitě. Nelákalo by něco podobného i Vás?
ODPOVĚĎ (30.1.2008 10:42)
To víte, že by mne to lákalo - vysokoškolským učitelem jsem byl do roku 1970, kdy mne z pražské právnické fakulty vyhodili. Dnes si mohu dovolit přednášku tak jednou za semestr - Ústavní soud je totiž zavalen ohromným nožstvím návrhů, o kterých bychom mšli rozhodovat v reálném čase.
OTÁZKA (29.1.2008 19:38) Mirek
Dobrý den pane doktore. Kdy si bude moci podat ústavní stížnost občan sám, aniž by musel platit drahého advokáta, který stejně nehne pro občana prstem a kdy začnou být soudci trestáni za chybné rozsudky, které někoho poškodí a začnou platit odškodnění z vlaastních kapes, aby nemuselo být odškodnění za chyby v soudnictví placeno z kapes daňových poplatníků? Děkuji za odpověď a přeji Vám v práci hodně úspěchů.
ODPOVĚĎ (30.1.2008 10:46)
Zákonná povinnost zastoupení advokátem před Ústavním soudem měla zamezit zbytečným podáním. Bohužel se tak nestalo a 95% ústavních stížností ÚS odmítá jako zjevně neopodstatněné. Obávám se, že zrušení povinného zastoupení by zahlcení našeho soudu ještě znásobilo. V každém případě by se měla v širším rozsahu zavést bezplatná právní pomoc.
OTÁZKA (29.1.2008 20:50) vk
jste přesvědčený soc.dem.Nebrání vám to v této kauze v objektivitě. LN stejně jako u Ivana Davida,dává prostor levici.Čím to je ?Co by nato řekla paní Milerová ?
ODPOVĚĎ (30.1.2008 10:49)
Nevím jak jste přišel na to, že jsem "přesvědčený sociální demokrat". V souvislosti s mým jmenováním k ÚS jsem své členství v ČSSD ukončil. Netajím se ovšem s tím, že za jednu z nejcennějších hodnot v moderní společnosti považuji sociální soudržnost a alespoň elementární míru solidarity a sociální spravedlnosti.