Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

On-line s vedoucí sestrou jeslí Eliškou Zezulovou

Jesle

UKONČENO

Česko nutí ženy vzdát se zaměstnání a starat se o děti, tvrdí Evropský parlament, který chce více dětí v jeslích a školkách. Někteří pediatři ale jesle kritizují. Co si o věci myslí vedoucí sestra jeslí? Ptali jste se Elišky Zezulové.

položených otázek: 59 | jak se správně ptát | Aktualizovat
  1. Otázka má být stručná a jasná, maximálně tři řádky.
  2. Není možné reagovat na otázku zakládající se na externím odkazu.
  3. Přestože konfrontační otázky vítáme, nesmí překročit hranici slušnosti.
  4. Nepište otázky VELKÝMI PÍSMENY.
  5. Podepište se.
  6. Neopakujte dotazy, které už položili jiní.

Zodpovězené otázky

OTÁZKA (7.2.2009 20:02) Anna Králová
Dobrý den paní Zezulová, myslíte si, že výchova v jeslích a v rodině je srovnatelná. Vidíte na dětech vyrůstajících do třech let v rodině a dětech vyrůstajících v jeslích výrazné rozdíly? Je možný v jeslích individuální přístup ke každému dítěti? Pojí vás v jeslích k dětem citové pouto? Ovlivňuje nějak pobyt v jeslích citovou vazbu mezi dítětem a matkou? Mají děti do tří let zájem trávit čas se svými vrstevníky bez přítomnosti matky? Vaše dítě byste dala do jeslí a nebo byste s ním zůstala doma? Děkuji vám za odpověď. Anna Králová
ODPOVĚĎ (10.2.2009 13:06)
Dobrý den, zdravím čtenáře Lidovek.cz. Výchova v jeslích navazuje na péči v rodině. Jesle by měly být vždy doplňkem rodinné výchovy. Individuální přístup k dítěti je v jeslích základem. Před pravidelným nástupem dítěte do jeslí probíhá tzv. adaptace. Při adaptaci dochází s dítětem do jeslí matka. A dítě si postupně zvyká za přítomnosti blízké osoby na nové prostředí. Dítě v jeslích by nemělo nijak strádat. Moje dítě navštěvovalo jesle. Dnes je mu přes třicet let a nijak ho to nepoznamenalo.
OTÁZKA (7.2.2009 20:14) Julie Tumova
Ráda bych se zeptala, zda pobyt v jeslích může mít fyzické následky na dětech. Mám na mysli to, že děti v jeslích jsou v kolektivu vystaveny vyššímu riziku nakažení nemocemi než děti v rodině, často léčeny antibiotiky, což vede k porušení imunity. Také nemohou být v jeslích kojeny a je jim podávána společná strava, která nezohledňuje jejich individuální potřeby. Velice vám děkuji za odpověď. Julie Tumova
ODPOVĚĎ (10.2.2009 13:10)
Dítě si na kolektiv musí zvyknout. Fyzické následky pobyt určitě nezpůsobuje. A vyšší riziko nemocnosti nelze přisuzovat jeslím, protože mnohdy jsou děti dlouhodobě nemocné i doma. Naopak děti, které již navštěvují jesle delší dobu, mají menší nemocnost a jsou vůči nemocem odolnější. Dítě se s nemocemi v životě setká tak jako tak. Když ne v jeslích, tak ve školce či škole.
OTÁZKA (8.2.2009 12:29) dvorix
Dcera (2,5roku) je hodně extrovertní a vyžaduje stálé podněty. Z jestliček jsme VELICE nadšení, my i ona. Je díky nim mnohem klidnější, my také, máme na ni i více času a můžeme se jí více věnovat. Zajímalo by mě, zda tak moc jesličky prospějí i u dítěte, které je spíše uzavřené?
ODPOVĚĎ (10.2.2009 13:14)
I uzavřené děti se do kolektivu časem začlení. Je potřeba jim nechat čas a nevnucovat jim činnosti, které nechtějí dělat. Mnohdy se tyto děti zapojí v naprosto nečekanou chvíli. Jinak jsem moc ráda, že jste z jesliček nadšeni. A řekli jste také velmi hezky, že máte i díky jeslím na dítě více času.
OTÁZKA (8.2.2009 15:34) Monika, Litvínov
Dobrý den, jsem sice z Litvínova, ale kamarádka z Prahy má právě novorozeně a řešily jsme spolu umístění malých dětí do jeslí. Jak jsou jesle v Praze dostupné? Je místo pro všechny děti, nebo si jesle vybírají a některé děti mají prostě smůlu? Mě osobně by i zajímalo srovnání Prahy a měst jako Litvínov a pod. Jestli jsou tam výrazné rozdíly v obsazenosti a dostupnosti jeslí.. Předem moc děkuji za odpověď.
ODPOVĚĎ (10.2.2009 13:15)
Bohužel nemohu srovnávat, neznám jesle v Litvínově. Co se týče jeslí v Praze, záleží na každé městské části.
OTÁZKA (8.2.2009 15:40) Kája
Dobrý den, s manželkou uvažujeme o umístění prcka do jeslí a ještě jsme ve fázi, jestli ano či ne a nějaké konkrétní zjišťování tak máme ještě před sebou. Možná by nám pomohlo, kdybychom se od vás dozvěděli , jak to dnes v jeslích funguje. Sám jsem v jeslích byl, ale pochopitelně si to nepamatuji a bylo to v dobách, že to dnes určitě funguje jinak. :) Jakou mají rodiče možnost zpětné vazby o děni v jeslích? Mají šanci před umístěním dítěte do takového ústavu si nějak ověřit dění v konkrétních jeslích, prostředí, ve kterém se bude dítě pohybovat a například i seznámit se s kolektivem sester, které by se o dítě měly starat? Děkuji moc.
ODPOVĚĎ (10.2.2009 13:19)
Rodiče se samozřejmě mohou do jeslí předem podívat a seznámit se s tím, jak to zde funguje. Vídí prostředí, kde bude dítě trávit čas, a seznámí se i s personálem. Seznámí se i s režimem jeslí a mohou se na cokoliv zeptat. Každým rodičům se navíc věnujeme individuálně.
OTÁZKA (9.2.2009 9:54) Marie
Dobrý den, jak je to s počtem dětí v jeslích na jednu pracovnici? Do jakého počtu si myslíte, že je to únosné a zvlánete se plně věnovat každému dítěti?
ODPOVĚĎ (10.2.2009 13:21)
Jedna sestra má zhruba osm dětí batolecího věku, nebo pět dětí kojeneckého věku. Nelze to brát ale tabulkově. Musíme brát v úvahu věkovou skladbu dětí na oddělení.
OTÁZKA (9.2.2009 15:30) Ota
Dobrý den, jsem již starší generace, tak by mě zajímalo, jak se v posledních letech jesle změnily. Jak vypadaly před revolucí a co všechno je dnes jinak - líp, či hůř. Jako vedoucí sestra byste možná mohla mít s tímto rozdílem vlastní zkušenost, i když je to přeci jenom už pár let. :) Děkuji moc za odpověď.
ODPOVĚĎ (10.2.2009 13:27)
Ano, zkušenost mám, neboť už si také dost pamatuji.:) Dříve dávali rodiče děti do jeslí zejména proto, že matky nastupovaly záhy do práce. Dnes mnohdy mají rodiče zájem dát dítě do jeslí proto, aby bylo v kolektivu svých vrstevníků a připravovalo se postupně na kolektiv v mateřské školce. I dnes jsou ale matky, které nastupují do zaměstnání velice brzy.
OTÁZKA (9.2.2009 17:36) právník
dobrý den, můžete odpovědně říci jednu jednoznačnou a nezpochybnitelnou výhodu a přednost jeslí před péči rodičů? (má na mysli do věku cca 3 let). Děkuji.
ODPOVĚĎ (10.2.2009 13:32)
Jesle nechci upřednostňovat před péčí v rodině - ta by měla být vždy na prvním místě. Ale mnohdy je potřeba tuto péči doplnit a rozšířit. Jesle nesuplují rodinnou péči, ale mají za úkol dítě rozvíjet v různých činnostech. Pakliže je dítě v jeslích, měla by si také rodina uvědomit, že si má na dítě udělat čas a také se mu věnovat.
OTÁZKA (9.2.2009 22:37) charles
Dobrý den. Poslala jste, nebo poslala by jste Vaše dítě/děti do jeslí? Děkuji.
ODPOVĚĎ (10.2.2009 13:33)
Ano, moje dítě chodilo do jeslí.
OTÁZKA (8.2.2009 10:40) Jarda II.
Dobrý den. Byl jsem v jeslích od 3 měsíců. Nijak mne to psychicky nedeformovalo. Myslím si , že pro vývoj jedince je nejdůležitější, aby vyrůstal v úplné a fungující rodině tak od 4 do 17 let. Prosím o Váš názor ?
ODPOVĚĎ (10.2.2009 13:36)
Fungující rodina je samozřejmě základ. A je mi známo, že v dřívější době mohly děti navštěvovat jesle již od tří měsíců - sama to ale už napamatuji. V současné době se přijímají děti zpravidla od jednoho roku.
OTÁZKA (8.2.2009 15:51) Honza
Vidíte to taky tak jako já? Na pár hodin jsou jesle docela dobré - aby si děti pohrály a skamarádily se. Hrozné je, když se zařízení pro děti zvrhnou v "odkládárnu" dětí, aby se rodiče mohli "nerušeně" věnovat kariéře. Taky je dobré, když se rodiče a vychovatelky malých (!) jeslí dobře znají a vzájemně si důvěřují!
ODPOVĚĎ (10.2.2009 13:41)
Důvěra mezi rodiči a personálem je důležitá. Rodiče nám svěřují to nejcennější, co mají. Na déce pobytu v jeslích tolik nezáleží. Jde především o to, jak se dítě v jeslích cítí a jak se mu rodiče věnují po vyzvednutí.
OTÁZKA (8.2.2009 15:54) Honza
Nemělo by být starání se o své malé děti - hlavně pro maminky - to nejdůležitější, nejpřednější a nejkrásnější zaměstnání?
ODPOVĚĎ (10.2.2009 13:45)
Samozřejmě ano. Ale musíme si uvědomit, že maminky se také chtějí zařadit zpět do pracovního procesu, studují ap.
OTÁZKA (8.2.2009 23:42) Videnak
Spise nez sociologicke dopady pobytu v jestli by me zajimalo, jestli tento stat hodla skutecne neco delat pro rodinny z detmi. Pokud se tedy chteji skutecne udelat podminky pro navrat matek do prace, proc tedy pobyt v jestlich stoji zajimavych 5000kc/mesic. To cini tato zarizeni nedostupna pro vetsinu matek, stredni tridy, protoze tim pobyt v jeslich nedava zadny ekonomicky smysl
ODPOVĚĎ (10.2.2009 13:47)
Cena jeslí se různí. Záleží na zřizovateli. Osobně si ale myslím, že jesle jsou sice cenově nákladné, ale nejsou nedostupné.
OTÁZKA (9.2.2009 16:28) Marcela
Můžete srovnat péči o dítě v jeslích a doma u matky - nemyslíte si že, přestože můžou jesle některým ženám, při specifické situaci pomoci, může pobyt dítěte v jeslích dětem i matce samotné ublížit v potřebném navázání vztahu, potřebě klidu a bezpečí, které potřebují v prvních třech letech života dítěte začít? Není škoda že neznáme výzkumy, které už udělali naši odborníci let minulých např. profesor Matějček, který ukazaval na důležitost kontaktu dítěte s matkou, otcem a kolektiv stavěl do starších let.. V Eu možná mají lepší školky, nemáme my ale už zase zkušenosti z kterých bychom měli čerpat?
ODPOVĚĎ (10.2.2009 13:54)
Jak stále říkám, jesle jsou pouze doplňkem rodinné výchovy a ne náhradou rodinné péče. Pokud rodina funguje, jesle nemají na vývoj vztahu matka - dítě vliv. Zkušenosti určitě máme, ze zahraničí jezdí kvůli předškolním zařízením do ČR i různé delegace.
OTÁZKA (9.2.2009 18:41) D. Kaňovská
Dobrý den, uvažují aspoň někteří zřizovatelé jeslí o zavedení oddělení pro nemocné děti- ve Francii může dítě do jeslí i s nachlazením ( které má stejně z jeslí), jen je přesunuto s ostatními ne zcela zdravými do zvláštního oddělení. Zde o tyto děti opět pečují odborné zdravotní sestry. Rodiny mají zajištěnu péči o nejmenší i v této často se opakující situaci a jesle skutečně plní svou funkci. Děkuji
ODPOVĚĎ (10.2.2009 13:56)
Nemohu mluvit za zřizovatele. Nemocné dítě by ale podle mě mělo být doma s rodiči. Žádné předškolní zařízení v ČR pro nemocné děti zřejmě není.