Je důležité vcítit se do role Izraelců i Palestinců

Marek Čejka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

UKONČENO

Izrael slaví šedesáté výročí od vzniku židovského státu. Při této příležitosti chce americká vláda nabídnout Izraeli radarový systém k obraně proti raketám, zatímco čeští neonacisté si 14. května vybrali k demonstracím. Magistrát jim ale všechna shromáždění už několikrát zakázal. Co znamená existence státu Izrael pro svět a co pro Českou republiku jste se ptali 14. května v 11:00 politologa Marka Čejky.

položených otázek: 66 | jak se správně ptát | Aktualizovat
  1. Otázka má být stručná a jasná, maximálně tři řádky.
  2. Není možné reagovat na otázku zakládající se na externím odkazu.
  3. Přestože konfrontační otázky vítáme, nesmí překročit hranici slušnosti.
  4. Nepište otázky VELKÝMI PÍSMENY.
  5. Podepište se.
  6. Neopakujte dotazy, které už položili jiní.

Přehled položených otázek

OTÁZKA (14.5.2008 11:51) Honza Šturma
Dobrý den pane doktore, velmi by mne zajímal Váš názor na problematiku kibuců. Konkrétně proč v současné době dochází k jejich ústupu resp. k "privatizaci" služeb, které poskytovaly svým obyvatelům. Jelikož v minulosti fungovaly v prostředí pravicových vlád, osobně se nedomnívám, že by to souviselo právě s charakterem stranického systému. Nebo ano? Děkuji!
OTÁZKA (14.5.2008 11:47) Doleček
Dobrý den,rád bych znal váš názor na mediální obraz dění v Palestině a na Blízkém Východě v českých končinách
OTÁZKA (14.5.2008 11:23) Vážný
Jak velké je ohrožení Izraele válečnou námořní základnou, kterou Rusko buduje v Sýrii jako náhradu Sevastopolu...
OTÁZKA (14.5.2008 11:23) Vlada
Mám otázku:Takže před ustanovením státu Israel jsme tam jako republika dodávali zbraně.Od kterého data se politika vůči Israeli otočila??
OTÁZKA (14.5.2008 11:19) Iva Krchňáková
Dobrý den, jsme čtvrtými majiteli domu, který původně patřil židovské rodině. Údajně všichni zavražděni. Zajímalo by mě, zda lze v nějakých registrech dohledat tuto rodinu podle adresy a zjistit o ní bližší informace. Vím že existují databáze např. terezínské iniciativy - tatínek (*1930) tam našel kamaráda z války - znal jméno, našel ho, jeho rodiče i sestru - data a čísla transportů do terezína a pak do Osvětimi a datum zavraždění. U nich by nás také zajímalo odkud původně byli - němci je vystěhovali z jejich domu zřejmě.
OTÁZKA (14.5.2008 11:19) Vážný
Paní Hybášková, arabistka, poslankyně EP a předsedkyně komise EU-Izrael psala, jak se zděsila, jaké militantní a nenávistné učebnice dějepisu se tisknou pro palestinské děti za peníze EU. Co s tím? Jen na okraj - jako členka frakce ED-ESL je ve věcech Izraele v neustálém konfliktu s naivními obdivovateli palestinského teroru z řad rudozeleného spektra EP.
OTÁZKA (14.5.2008 11:13) Karel
Jaky je vas postoj k postoji radu ceskych konzervativcu k Palesincum jako k bande teroristu. Pritom prvni teroristicke akty, jak napr dokumentuje Benny Morris v rade svych knih, spachali Zide proti Arabum, cimz se roztocil udesny kolotoc nasili z obou stran, ktery pokracuje dodnes.
OTÁZKA (14.5.2008 11:10) Vážný
Proč se mluví o výstavbě osad na okupiovaném území, když zde není žádná předchozí mezinárodně uznaná moc, které Izrael území zabral? Osady byly stavěny vždy na půdě, která byla řádně právně získána, ať nákupem (cca 9%), ať přechodem majetku ke státní půdě na Izrael? Po Turecku zde byl britský mandát SN->OSN, následně území zabralo Jordánsko. Palestinci s tím neměli žádný problém. V té době vznikla OOP proti zbytku Izraele, ale ten byl plus mínus ve svých hranicích daných OSN. Po další válce Izrael území zabral, a víceméně uznával svrchovanost Jordánska nad těmiti územími. Pak došlo k pokusu OOP o státní převrat v Jordánsku, OOP bylo vyhoštěno a Jordánsko se zřeklo správy předjordánských území ....
OTÁZKA (14.5.2008 11:07) Acheront
Jsem velký fanda státu Izrael, který bojuje o přežití v prostředí zemí jimž vládne celosvětově se rozpínající islám, toužící mj. zlikvidovat svobodu a demokracii. Izrael je z mého pohledu přirozeným spojencem naší žido-křesťanské civilizace. OTÁZKA: Jaký je současný postoj EU k Izraeli - resp. jeho úsilí o právo na exisenci? Je pravdou, že EU finančně podporovala palestinský Hamas, který se profiloval jako humanitární organizace (vesměs ale šlo o podporu vdovám po sebevražedných atentátnících)? Děkuji.
OTÁZKA (14.5.2008 10:43) Martina J.
Milý Marku, vaše články a knihy s oblibou čtu, nicméně musím přiznat, že mi přijdete lehce proarabský. Chápete sám sebe jako neutrálního badatele, či se v problematice stavíte na jednu či druhou stranu? Martina J., FSS Brno
OTÁZKA (14.5.2008 10:40) Ivan
Dobry den, chtel bych se zeptat na vas nazor, jak zareaguje Izrael na nabidku americke vlady k poskytnuti radaroveho systemu. Dekuji za odpoved
OTÁZKA (14.5.2008 10:33) Michal
Kolik času a v jakých prostředích jste v Izraeli strávil?
OTÁZKA (14.5.2008 10:31) antiterorista
Dobry den, jak se chce ČR stavet k nekontrolovanemu rozdelovani pomoci EU pro palestince, ktere casto konci v rukach zkorumpovanych tamnich politiku a misto pro administrativu a hospodarskou pomoc jsou zneuzivany i pro vyzbrojovani teroristickych skupin? Dekuji za odpoved.
OTÁZKA (14.5.2008 10:15) veronika
Dobry den, chtela bych se zeptat na Vas na nazor na Annapolske mirove jednani, ma-li podle vas sanci na uspech a zejmena je-li pro stat Izrael prijatelna otazky navratu uprchliku, ktera by jiste zcela zmenila demograficke slozeni Izraele. Jake jsou rozdily mezi Annapolis a Oslem? Popripade jak vidite toto mirove jednani v kontextu americke domaci politiky (zacatek jednani rok pred prezidentskymi volbami atd.) Dekuji
OTÁZKA (14.5.2008 9:58) Pavel
Považujete současné Izraelity za lidi se zvláštním vyvolením i prokletím?
OTÁZKA (14.5.2008 9:46) Adam Kotrbatý
Myslíte si, že by měl stát Izrael uznat nezávislost Palestiny a co považujete za největší chybu v celé jeho hstorii.
OTÁZKA (14.5.2008 9:35) Jiří B.
Dobrý den, útok arabských zemí na Izrael těsně po jeho vyhlášení se často uvádí jako důkaz, že v tomto konfliktu jsou Židé ti dobří a Arabové ti špatní. Přitom se obvykle zapomíná na masakr v Dár Jásínu. Jaký je váš názor? Napadli by Arabové Židovský stát, pokud by nebylo došlo k Dár Jásínu?
OTÁZKA (14.5.2008 9:18) Maros Salkovsky
Dobry den, chcem sa spytat, ohladne historie bleskovej vojny na blizkom vychode..AGresormi boli jednoznacne arabske staty...ako prebehlo vtedy prevzatie Golan a dalsich uzemi..na zaklade medzinarodnych dohod dodatocnych? A mieru akceptacie zo strany susedov tohto stavu. Dakujem
OTÁZKA (14.5.2008 9:17) Jiří
Co je podle vás důvodem pro naprosto nehoráznou a zejména krátkozrakou podporu establishmentu EU palestinským teroristům? Je to snaha se nějak (infantilně) vymezit vůči USA, které podporují USA nebo je to jen důsledek politického profilování takových jako socialista "dhimmi" Solana, maoista Barroso a jiní?
OTÁZKA (14.5.2008 9:14) nejjiskrnejsi Korsicanka
Cim to je, ze na Zapade se mluvi jen o palestinske korupci, ale korupce vysokych statnich predstavitelu Izraele (namatkou Olmert, Weizman, Saron) je brana maximalne jako excesy jednotlivych predstavitelu a nikoliv jako fenomen srovnatelny s tim, co se deje u Palestincu?
OTÁZKA (14.5.2008 8:39) Radek
Jak vidíte budoucnost Izraele coby židovského státu vzhledem k demografickému vývoji v zemi a natalitě Arabů?
OTÁZKA (14.5.2008 8:15) log-in
Dobrý den.Možná díky tomu,že židovský stát má své příslušníky po celém světě tak Izrael nepostihne to co Inky a Azteky v Americe. děkuji
OTÁZKA (14.5.2008 7:02) Mirek
1. Myslíte, že by stát Izrael mohl existovat bez podpory USA ? 2. Podaří se někdy Izraeli mít standardní vztahy z okolními státy, když vliv radikálního islámu roste celosvětově ?
OTÁZKA (14.5.2008 6:22) log-in
Dobrý den.Mslím si,že pro mnohé státy a národy na světě by mohl být židovský stát příkladem prosperity a úspěšnosti.Z istoie víme,že židé byli i v minulosti pronásledováni,nejstrašněji asi v období nástupu německého fašismu Adolfa Hitlera.Myslíte si,že židovská víra je neotřesitelnější než křesťanská?Vždyť křesťanské desatero se ve světě také už nerespektuje a neuznává,a pod hlavičkou politických ideologií se vraždí a zabíjí všude na světě. Děkuji
OTÁZKA (14.5.2008 6:20) kristina
jak si myslite,ze by se mel vyresit vztah palestina- izrael?budte ale prosim nestranny
OTÁZKA (14.5.2008 6:14) Fric
Kdy se Israel stahne do 1967 hranic?
OTÁZKA (14.5.2008 4:38) Jan Zrubak
Otevrene proklamovanym cilem Arabu je zniceni Izraele a vyhubeni Zidu. Byl jsem nedavno v Egypte a videl bezuzdnou protizidovskou propagandu v statni televizi statu ktery ma mirovou smlouvu s izraelem. Domnivate se ze za techto podminek jakekoliv mirove jednani mezi Izraelem a Araby ma smysl a nadeji na uspech ? Preji hezky den!
OTÁZKA (14.5.2008 1:50) Trm
Dobry den, pevne doufam, ze pristi prezident bude Benjamin Netanjahu a pouzije porti Iranu vodikove zbrane. Doufam, ze souhlasite.
OTÁZKA (14.5.2008 0:27) Petra Soborova
Marku, nejprve velice zdravim, a vitam tuhle diskuzi on-line. Chtela bych se zeptat, jak osobne vidis budoucnost blizkeho vychodu? Je sance, ze se situace v budoucnosti uklidni (pokud ano, za jakych podminek by k tomu mohlo dojit?), anebo se spise bude zhorsovat? Jaka je tvoje osobni predpoved? Za odpoved predem dekuji.
OTÁZKA (13.5.2008 23:04) WtD
Dobrý den, prožívá Izrael dekádu progrese, nebo řada: zastřelený Rabin, prokletý Šaron v komatu, odstoupený prezident Kacav a z korupce nařčený premiér Olmert ukazuje, že Izrael je především strategickou základnou USA?
OTÁZKA (13.5.2008 22:34) IK
Dobrý den. Holocaust je neuvěřitelné téma... Němci se ospravedlňují, že o masovém vraždění v plynových komorách nevěděli - věříte tomu?
OTÁZKA (13.5.2008 20:38) Avalon
Tvrdi se , ze Ceska Republika se stala filialkou respektive kolonii Izraele. A to s techto duvodu : 1) Cesti a zahranicni Zide se zmocnili po r. 1990 v CR vetsiny dulezitych pozic v politice , hospodarstvi , justici, mediich kulture a pod. 2) Podileli se v CR po r. 1990 na devastaci zeme a rozkradani narodniho majetku Ceskeho naroda a zpusobili sta miliardove skody Ceskemu narodu. 3) Zide vlastni cca 78 % narodniho bohatstvi Ceske Republiky. 4) Bohati Izraelci zkupuji domy v Praze, a v Karlovych Varech pak prevazne rusti mafiansti Zide, duvodem pry je aby si vytvorili zazemi pri pripadnem negativnim dopadu valky v Izraeli s arabskymi zememi . Myslim si , ze to neni zrovna dobre renome Izraelcu k CR, muzete mi k tomu rici sve mineni a nazor ? Dekuji predem !
OTÁZKA (13.5.2008 20:16) CTOKOKOTOB
Dobrý den. Co jako Evropan dělat pro to, aby EU už konečně přestala Izraeli podkopávat nohy podporou jemu nepřátelských ozbrojených skupin? Máte nějaký nápad?
OTÁZKA (13.5.2008 19:01) Dan a Nikola
Jak to vypadá v Izraeli s uzákoněním registrovaného partnerství? Děkujeme za odpověď a přejeme mnoho úspěchů v další vědecké práci.
OTÁZKA (13.5.2008 18:55) klárka
Ponořil jste se někdy do mikve? A kde?
OTÁZKA (13.5.2008 18:35) Avalon
Tvrdi se , ze Zide touzi po ovladnuti sveta taktikou ktera se nezmenila od prvopocatku lidskych dejin. Zmocnit se penez , rozlozit verejne mineni, zbavit narody duse a ducha, ovladnout politicky svet a pak tocit narody jako figurkami, vysat je, koristit z nich a tak bohatnout a pripravovat bohatstvi a pokorny ochotny svet pro dalsi blaho pristich generaci Izraele. Co rikate tomuto nazoru o zidovske mentalite ?
OTÁZKA (13.5.2008 17:53) Revo
Přijde mi neuvěřitelně demagogické, když se hází kritici izraleské politiky do jednoho pytle. Přece každý z nich kritizuje z dosti odlišných pozic - zatímco lidé jako je Tamáš, Majíček nebo i já z čistě humanisticko-antiimperialistických pozic, idioti z Národního odporu, Národní strany a dalších fašistických seskupení čistě proto, že nesnáší Židy. Mimochodem, jak vy se díváte na sborové pištění pravičáků na adresu aktivisty Socialistické solidarity a Ne základnám Jana Majíčka, který prý vyslovil podporu Hizballáhu? Myslíte si, že je třeba tuto organizaci apriori očerňovat, když si uvědomíme, že je v podstatě jen reakcí na utlačovatelského jednání Izraelitů?
OTÁZKA (13.5.2008 17:45) Revo
Pane politologu, nezdá se vám, že naše vlády (pravicové, tak bohužel i levicové) a pravicová média, z 95% sloužící svým zahraničním majitelům a hájící zájmy garnitury USA, přistupují k izraelské otázce až nevkusnou formou zaujasti, neobjektivity a amerikanofilství? Není zdrcující, když je jimi našemu národu donekonečna vnucován obraz židovského státu Izraele jako představitele ,,strany slušnosti", zatímco arabští Palestinci, Hámás a jejich přívrženci jako ,,zástupci zla"? Není téměř až zločinné, když si kupř. v Lidových novinách nemůžeme přečíst, za jakých nehorázných podmínek se podařilo sionistům (za podpory USA) získat svůj stát, a to bez ohledu na zájmy na tamějším období dlouhodobě žijící většiny Palestinců, jakých odporných miliaristických kroků se Izrael (samozřejmě i zde s podporou USA) proti ní během let dopouštěl (všemožné represe, vraždění palestinských předáků, ničení jejich domů, ošem že i zabírání rodné půdy, exodus), jak vlastně probíhala izraelská agrese vůči Libanonu před dvěma lety, která stála životy více než tisíce libanonských civilistů, z nich 13% tvořily tvořily děti pod 13 let, že se kdysi spojoval i s Íránem, atd. , atd. A jaké by podle vás bylo nejoptimálnější řešení celé izraelsko-palestinské krize?
OTÁZKA (13.5.2008 17:25) Avalon
Jste zidovskeho puvodu pane Cejka ? Ptam se z toho duvodu, ze jestlize ano, muze to jednostranne ovlivnit Vas pohled na existenci Izraele v teto diskuzi .
OTÁZKA (13.5.2008 17:11) Avalon
V mezinarodnim hodnoceni popularity narodu je Izrael jiz po mnoho let na poslednim miste na svete ! Myslim si , ze toje agresivni bezohlednou valecnou politikou Izraele. Jaky k tomu mate Vas nazor ?
OTÁZKA (13.5.2008 17:09) Shalom-Salam
Izrael vyhral valku, zabral uzemi (jako spousta jinych zemi v historii) , ale udelal jednu obrovskou chybu a za tu plati dodnes.Nevystehovali vsechny palestince mimo okupovane uzemi( jako to udelali napriklad cesi se sudetama) a dokud se tak nestane-nebo naopak!, tak tam mir nikdy nebude. Zni to silene, ale z historickeho pohledu je to jen dalsi valka, ktera ma viteze a porazeneho.
OTÁZKA (13.5.2008 16:50) Václav Chmelíř
Pozoruji ten dvojí metr, že Izraeli prochází jaderné zbraně. A na druhou stranu je Irán z nich jen podezřelý a už se na něj chystá případný útok. Co si Vy myslíte o tomto dvojím metru?
OTÁZKA (13.5.2008 16:45) Mojmír Kovář
Dobrý den, zajímal by mně Váš názor na izraelskou kulturu. Jak hodnotíte nejúspěšnější píseň šedesáti let státu Izrael ?
OTÁZKA (13.5.2008 15:53) Kateřina
Dobrý den, ráda bych se Vás, pane Čejko, zeptala na Váš názor ohledně mírových jednání mezi Sýrii a Izraelem, které probíhalo v zákulisí. Jako odborníka na izraelskou politickou scénu bych se zvlášť ráda zeptala, jestli se domníváte, že existuje možnost, že Izrael přistoupí na požadavky Sýrie ohledně Golanských výšin. Jaký postoj k odstoupení z Golan zaujímá izraelská společnost? Myslíte si, že současné směřování izraelské společnosti se stává spíše pravicové? Děkuji za odpověď či odpovědi.
OTÁZKA (13.5.2008 15:14) Honza
Dobry den, rad bych se zaptal zda jste cetl clanek pana Petra Zidka v sobotni priloze LN Orientace (na webu zde http://www.lidovky.cz/proc-pomahat-izraelcum-07r-/ln_nazory.asp?c=A080513_143653_ln_nazory_glu) Proc pomahat Izraelcum a Vas nazor na nej, zejmena pak k pasazi kde spekuluje, zda by nebylo pro svet lepsi kdyby stat Izrael nevznikl. Dekuji a preji prijemny den.
OTÁZKA (13.5.2008 15:10) Petr
Myslíte, že kdyby Stát Izrael nevznikl, nebylo by ani palestinského či arabského terorismu?
OTÁZKA (13.5.2008 14:45) Jan
Myslíte si, že se dá srovnávat postavení ČR a Izraele ve vztahu nabídky amerického radaru? Je ČR ohrožena stejně jako Izrael?
OTÁZKA (13.5.2008 14:43) Honza Rechnovský
Dobrý den Marku, byl jsem v Israeli předloni v září. Ze všeho nejvíce mne překvapili dvě věci. Obrovský úpadek turismu (pro to mám vysvětlení) a všudypřítomný nepořádek (což nechápu). Města byla špinavá, se spoustou poházených a často smradlavých odpadků, množstvím oprýskaných domů a ohyzdných zákoutí. Na polích i v přírodě se leckde také povalovaly různé odpadky. Tento stav mi nějak nejde dohromady s ideou Země zaslíbené a nutností neustále a krvavě o ni bojovat. Co si o tom myslíte?
OTÁZKA (13.5.2008 14:40) Josef K.
Dobrý den, proč se domníváte že je mediální i finanční podpora EU na straně palestinců a Izrael je jakoby stále v defenzivě, stále jako by on byl viník problémů palestinců. Pochopitelně kdyby zítra Izrael zanikl, tak by palestinci na tom byly stejně ale spíše hůře - nebyl by důvod jim poskytovat podporu. Ten kdo své štěstí založí na zničení někoho jiného ho dosáhnout nemůže.
OTÁZKA (13.5.2008 14:35) Penkava
Souhlasite ze soucasna, celosvetova kampan levice proti Izraeli a sionizmu je pouze eufemizmus pro antisemitizmus jehoz konecnym cilem je dokoncit to co se Hitlerovi povedlo pouze castecne? Jaroslav Penkava
OTÁZKA (13.5.2008 14:27) Lukik
Dobrý den. Můžete mi podat Váš výklad toho, jak současná krize v Libanonu může ovlivnit dění v Izraeli a na Palestinských územích? Děkuji
OTÁZKA (13.5.2008 14:24) Lukik
Dobrý den. Kde vidíte v současnosti největší hrozbu pro Izraelskou státnost? Jak moc považujete za reálnou představu o Palestinském státě na západním břehu? Pokud by tento stát vznikl, nedošlo by k výraznějšímu vyhrocení vzájemných vztahů mezi židovským obyvatelstvem a izraelskými araby?
OTÁZKA (13.5.2008 14:23) anonym
V rámci křesťanství existuje např. katolická,pravoslavná či protenstanské církve.Je i současné židovské náboženství nějak rozděleno ?
OTÁZKA (13.5.2008 14:18) Přidal
Existuje mezi židy určitá forma rasismu či jiné formy diskriminace s ohledem na zemi,z níž do Izraele přišli (Etiopie,USA atd.) ?
OTÁZKA (13.5.2008 14:16) Agáta
Dobrý den.Bylo vysídlení Izraele v době Římské říše nějakým organizovaným procesem nebo se jednalo o panický útěk před genocidou ? Zbyla na tom území část židovské populace až do 19.století nebo sem přišli postupně všichni židé z různých zemí světa ?
OTÁZKA (13.5.2008 14:14) jiskrná korsičanka
Vážený pane doktore, přečetla jsem všechny Vaše knihy, které jste o dané problematice vydal (od výtečné práce Judaismus, politika a Stát Izrael až po poslední knihu Encyklopedie blízkovýchodního terorismu, kterou jste se snažil vydat pro nás jako příjemný a očekávaný dárek k vánočním svátkům - u této jen namátkou jsem přečetla některá hesla). Rovněž tak jsem přečetla mnoho Vašich článků o téže problematice. Ale abych příliš neotálela - mám k Vám dvě otázky: a) z Vaší tvorby vyplývá, že se z neotřesitelné objektivní pozice nepřímo malinko přikláníte na stranu sekulární a nerurální. Je tomu skutečně tak nebo je to jen můj laický dojem? A pokud je můj laický dojem správný táži se proč? b) jaké židovské a jaké palestinské jídlo máte pane doktore nejraději? Když doplníte i vhodný nápoj (aperitiv) k danému pokrmu, jakož i předkrm a závěrečný dokrm byla bych Vám velmi vděčná. Škoda, že na svých stránkách tyto údaje nemáte. Vím nechcete se snížit na úroveň bedekra. Vaše čtenářka JK
OTÁZKA (13.5.2008 14:08) petr r.
dobry den. izrael byl vytvoren na uzemi palestiny lidmi, kteri odesli z evropy ze strachu pred hitlerem. mam pocit, ze se meli chovat vice jako navstevnici. pote zacali okupovat dalsi uzemi a zde vidim zrod radikalizace arabu a vyvolani konfliktu trvajiciho dodnes a jen stezi resitelneho. izraelska vlada je extremni pravice a myslim, ze ma hodne spolecneho s byvalou jihoafrickou republikou. neni na snade uvalit zbrojni embargo na izrael? (jiz kvuli lobby je to samozrejme nemyslitelne). nejsem antisemitista, ale vice chapu palestince a myslim, ze jim bylo ukrivdeno nejvice. vzdyt i v evrope jsme hnali hitlerovske nemecko a nasi bojovnici jsou hrdiny. neni to to same s palestinou? diky za odpoved
OTÁZKA (13.5.2008 13:33) Daniel
Dobry den, jaky mate nazor na okupaci Zapadniho brehu? Jaky mate nazor na budovani zidovskych osad tamtez?
OTÁZKA (13.5.2008 13:21) Jiří Plaček, Pardubice
Obdivuji židovskou kulturu stejně jako ostatní vyspělé kultury. Jako účastník různých internetových diskusí se však bohužel setkávám i s nenávistí k Izraeli a všemu židovskému. Nedokáži to pochopit proto, že u nás Židů žije velmi málo, takže nějaká "negativní osobní zkušenost" nepřichází v úvahu ani teoreticky. Máte pro takové postoje nějaké vysvětelení?
OTÁZKA (13.5.2008 13:08) jony
Jsem Zastancem politiky i zivota Obcanu Svate zeme Izrael, bohuzel denne se v Cesku dovidame zejmena z Medii o proti zidovskych naladach, a to zejmena od Fasistu vseho druhu, Komunistu vseho druhu, extremnich skupin ruznych nazoru, vim cim Zeme Izrael prosla abdivuji vuli a odhodlanost vsech kteri se na tom podileli, v posledni dobe je take dost videt Ceske Islamisty kteri pod Pseudo. Vyhlasili Svatou Valku Dzihad ! nikddo s techto se k tomu nehlasi, ovsem tusime kdo se o to Postaral, zaljimalo by mne jestli vite o teto zalezitosti a jak se stavite k reakci Min. Vnitra kterou zverejnil tusim ze na Blogu , jinak vse o teto veci na Eurabia.cz
OTÁZKA (13.5.2008 13:03) Pavel Tejc
Dočetl jsem se z oficiálních zdrojů (Novinky,speciál Arabové x Izrael), že Izrael vznikl uměle na území Palestiny, díky velkému přistěhovalectví Židů do Palestiny po válce a krvavým střetům jejich ilegálních ozbrojených sil s původními obyvateli, včetně teroristických útoků, které už britská armáda nezvádala a vyřešilo se to na půdě OSN založením nového státu. Není toto právě v pozadí konfliktů v dané oblasti, že byl vytvořen uměle?
OTÁZKA (13.5.2008 12:53) f-prag
krestane , muslimove,......... budou delat vse aby ZIDE ani nahodou uz na planete Zeme nebudou mit nic """TAK NEJAK SVE MISO- PUDU""" je to trest za to , ze Zide vzdy byli a dalsi nabozenstvi jako je napr. krestanstvi je nabozenstvi mladsi ........ VZDY ZIDE BUDOU PROHRAVAT ....... par let ...desetileti nic, a pok POHROMA bohuzel jen pro Zidy
OTÁZKA (13.5.2008 12:53) xxxx
60 let + 2000 let pře Kristem!Izrael je jeden z nejstarších států na světě!Bouhužel byl položen na trase arabů kteří ovládli tamní oblast a půlku Španělska!Později tam bylo velké Turecko které ovládalo celej Balkán + kus Ruska!Ono to za těhlech podmínek dříve nešlo!Největší sranda je to že třeba v Libanonu a v Gaze jsou ve skalach Izraelská písma stará 2000 - 3000 let!To jasně ukazuje kdo tam byl první!Dále i to že spojencem Izraele je Turecko.Arabové v Gaze a polovině Jeruzaléma jsou přistěhovalci to tam dříve kočovali a tak pře 200 roky se tam usadili!Je to stejné jako když by cikání chtěli po nás Žižkov,Karlín nebo Nusle!Že prý to bude jejich hlavní město!
OTÁZKA (13.5.2008 12:40) slavomirvacha
Dobrý den.Co znamená existence státu Izrael pro svět a Českou republiku? Děkuji.
OTÁZKA (13.5.2008 12:39) Achim Anchilem
Od kdy se datuje vznik MOSSADu a proč patří tato organizace k nejdokonalejším?
OTÁZKA (13.5.2008 12:14) Stanislav Strunc
DOBRY DEN. CHTEL BYCH SE ZEPTAT DO JAKE MIRY VLASTNE PRED KOMUNISTICKE CESKOSLOVENSKO POMOHLO PRI ZALOZENI STATU IZRAEL? VYSLY OHLEDNE TOHO NA POVRCH PO TECH LETECH NEJAKE NOVE INFORMACE?DEKUJI. STANISLAV STRUNC


Najdete na Lidovky.cz