Pondělí 20. září 2021, svátek má Oleg
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Budou bílé plomby za rok zdarma? Odpovídal nový šéf zubařů Roman Šmucler

Roman Šmucler, prezident České stomatologické komory v online chatu se čtenáři... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

PRÁVĚ MŮŽETE POKLÁDAT SVÉ OTÁZKY

Od poloviny příštího roku vejde v platnost evropské nařízení, které částečně zakáže užívání běžných amalgámových plomb. Co toto rozhodnutí pacientům přinese? Budou nově dostávat zdarma výplně z bílé pryskyřice, které dosud pojišťovny nehradily? Jak je na tom tuzemské zubní lékařství, potřebuje změny? Čtenářům serveru Lidovky.cz odpovídal nový prezident České stomatologické komory Roman Šmucler.

položených otázek: 29 | jak se správně ptát | Aktualizovat
  1. Otázka má být stručná a jasná, maximálně tři řádky.
  2. Není možné reagovat na otázku zakládající se na externím odkazu.
  3. Přestože konfrontační otázky vítáme, nesmí překročit hranici slušnosti.
  4. Nepište otázky VELKÝMI PÍSMENY.
  5. Podepište se.
  6. Neopakujte dotazy, které už položili jiní.

Zodpovězené otázky

OTÁZKA (8.10.2017 22:21) Brabec
Implantáty jsou opravdu drahé. Vidíte zlevnění a taky, aby je dělalo více ordinací ?
Roman Šmucler: (9.10.2017 14:27)
Implantáty u nás zavádí mnoho lékařů a zdalůeka nemají plno. Ceny už narazily mnohde na dno- levněji, než ptovádějí ošetření v některých praxích to prostě nejde. Otázka je, zda nejnižší cena je to, jak si vybrat lékaře...
OTÁZKA (8.10.2017 21:26) Oleg Prokop
Řešení stesků občanů - voličů-pacientů je snadné: Zavést připojištění. U všech lékařů bychom my pacienti chtěli jezdit v Mercedesu za peníze na Škodovku. Myslíte, že Babiš jako možný vítěz voleb bude schopen toto nabídnout? Děkuji
Roman Šmucler: (9.10.2017 14:26)
Neznám plány pana Babiše ale pochopil jsem, že už jen málo stran chce to, co máme teď. Tj., že je vše jakoby zadarmio, ale žádný lékař Vás bez protekce nevezme anebo čekáte a bloudíte velmi dlouho. Doplatky by se pacientům péče zlevnila, nyní platí 100%, pokud se nespokojí s minimem. Pokjud to dobře chápu, tak pan Babiš proti doplatkům není, ani ODS, ani TOP 09, ani STAN, ODA ani snad KDU-ČSL...Určitě jsem na někoho zapomněl...
OTÁZKA (8.10.2017 20:54) Pavel Horal
Dobrý den, je známo, že zubařské zákroky jsou např. ve Spojených státech mnohonásobně dražší- ve všech ohledech.Chci se zeptat, jak je tomu v porovnání s kupní sílou "západní Evropa" a ceny lékařských zákroků.? Já sám dávám za zubaře značné částky, ale jsem si vědom, že je to bohužel důsledek nedobré hygieny, kterou jsme celá desetiletí praktikovali. Takže ještě jedna otázka zní: je u nás zubařská (myslím soukromá péče) dražší než ve světě ? Děkuji za odpověď a přeji Vám mnoho zdaru. Pavel H.
Roman Šmucler: (9.10.2017 14:23)
V USA je velký rozdíl v cenách mezi lékaři. Výborní jsou velmi drazí a špatní pracují za ceny jako my v ČR- někde lékař bez licence atd... V Evropě fungují možnosti doplatků k pojištění a i obyčejní lidé si jen něco doplatí a péče je často naprosto špičková. Typicky velmi sociální a přitom vynikající Německo. Tak bych to u nás chtěl. USA , to je úplně jiný systém, to není průchodné...
OTÁZKA (8.10.2017 20:44) dvořáková r.
a bude pojištovna někdy přispívat na předražené implantáty. čím dál více lidí chodí bez zubů, proč jsou tak drahé, jsou známy u nás přece jen už hodně let . není to novinka.dík.
Roman Šmucler: (9.10.2017 14:21)
Zatím ne, nejsou peníze ani na základní péči. Přesunuly se na přání pacientů do nemocnic. Tak jste volili minule. Implantáty předražené nejsou- je to velmi konkurenční trh a řada lékařů je nabízí relativně levně..
OTÁZKA (8.10.2017 20:40) Jan Mačák
Vztahuje se na zubní výplň (bílou či amalgámovou plombu) záruční lhůta? Pokud ano, jak dlouhá? Pokud ne, čím je to zdůvodněno?
Roman Šmucler: (9.10.2017 14:20)
Nevztahuje- lékařský výkon není jako boty. Ale pojišťovně stačí, pokud vydrží rok, pak se může udělat nová. Znám ale spoustu lékařů, kteří u kvalitních výplní drží dobrovolnou garanci třeba dva roky i více.
OTÁZKA (8.10.2017 20:41) Lukas B
Dobry den.Proc si musim platit nakladne zdravotni pojisteni,kdyz za stomatologicke osetreni za me pojistovna nezaplatila uz roky ani korunu a vse si hradim sam.Nemel bych mit narok na nizsi pojistne kdyz si vse v tomto smeru hradim sam a jsem s tim smiren...? Dekuji.
Roman Šmucler: (9.10.2017 14:19)
Protože to tak rozhodli politici, které jste si zvolil. Přesunuli peníze do nemcnic a to vyhrává volby. Ze stomatologie, tedy Vašich peněz , tam jde 10 miliard ročně. Dokonce je zakázáno si doplácet, musíte vše pěkně za svě, aby si prý lidé nezáviděli... Podle mně je to trest pro plátce daní...
OTÁZKA (8.10.2017 20:15) Jana
Amalgamova vypln ma sice v sobe rtut, ale bila vypln je podle nejnovejsich zprav take zdravi skodliva. Obsahuje bisfenoly. Co vy na to? Neni nejaky material, co neskodi nebo skodi mene nez tyto dva materialya jsou stejne trvanlive? Dekuji.
Roman Šmucler: (9.10.2017 14:17)
Každý materiál má při výrobě i při použití nějaké negativní parametry. Třeba keramika je inertní (asi) ale zase její výroba také není 100% ekologická. Celá existence člověka v dnešním prostředí je zátěží pro přírodu, musíme si říci, zda vůbec chceme existovat :-) Ale vážně, nepozorujeme otvary u pacientů ani po amalgámu a ani po kompozitech, tak je máme za bezpečné a klidně je aplikuji i své rodině.
OTÁZKA (8.10.2017 20:06) Rebeka Leibišová
Zdarma není nic, všichni platíme nemalé zdravotní pojištění. A v rámci toho by měl mít každý zajištěnu možnost mít kompletní funkční a esteticky obstojný chrup v kvalitě odpovídajcí současné úrovni medicíny. Instituce zastupující v této otázce stát, která toto pojistné vybírá, by se měla také postarat, aby jeho občané nemuseli mít huby jak vyvrácený plot. Opravdu si myslíte, že implantáty nejsou uměle předražené?
Roman Šmucler: (9.10.2017 14:15)
Ne, pacienti rozhodli prostřednictvím svých politiků, že polovina peněz se stomatologii vezme a pošle do nemocnic, což je legitimní, i když mně a Vám se to nelíbí. Máte šanci to změnit ve volbách, nebo pak chtít změnu. Ani lékaři a ani pojišťovny s tím nic nenadělají.
OTÁZKA (8.10.2017 19:56) Tomáš Pleva
Má to smysl ptát se zubařů na možnou škodlivost amalgámu? Vždyť o tom většinou sami mnoho nevědí. Jiná situace je mezi světovými experty, jako jsou ti lháři z americké ADA. Ti se bojí soudních žalob pro ublížení na zdraví, proto musí i nadále lhát. Ostatní je napodobují. Je to šílená situace. Můj bratr Jaro Pleva, žijící ve Švédsku, byl otravou Hg z plomb silně postižen. Zkoumal staré výplně a zjistil v nich velký úbytek rtuti. Po odstranění amalgámu se uzdravil, jako ostatně mnoho jiných lidí z různých nemocí. Otrava se neprojeví u každého stejně. Proto ji lékař často nepozná. Někdy se podobá RS, jindy třeba ALS. Často má za následek depresivní stavy. Člověk může i oslepnout. Tohle všechno "experty" nezajímá, oni mají své složité rovnice, které mají dokazovat neškodnost té hrozné slitiny. Ach jo! Co dělat? Tomáš Pleva, Brno.
Roman Šmucler: (9.10.2017 14:13)
Důkazy mluví něco jiného. Kdyby byl amalgám jedovatý, jak píšete, dávno by byl zakázaný. Nikdo by si to nerisknul. Nežádoucí reakce na amalgám umíme dnes měřit u každého pacienta a Češi v tom patří k nejlepším na světě.
OTÁZKA (8.10.2017 19:34) Jarda
Dobry den, co je pro vas v zubarstvi tabu?
Roman Šmucler: (9.10.2017 14:12)
Poškodit zdraví pacienta nebo třeba dělat něco jen proto, abych vydělal...
OTÁZKA (8.10.2017 19:44) JW
Pane doktore, jak je možné, že zubař na pojišťovnu nenabízí nic pouze na pojišťovnu. Za všechno se doplácí nebo hradí zcela protože "s tím já nedělám". Nejedná se o jediný případ. Zadarmo pouze extrakce a někde se doplácí i za suprakain. není někde něco špatně? A druhý dotaz: Když bez omluvy nepřijde pacient k zubaři, vybírají lékaři pokutu, různě, ale většinou tak 2-3 stovky, je to v pořádku? A pokud to je v pořádku, co když bez omluvy není přítomen zubař? proč tedy chtějí kontakty na pacienty, když pak není nikdo schopen dát vědět, že třeba lékař onemocněl. stát se může ledasco, ale nemělo by to být jaksi oboustrané? děkuji
Roman Šmucler: (9.10.2017 14:11)
To si musíte domluvit se zdravotní pojišťovnou, kterou si platíte. Ta má dojednat fungující síť a má na to i dost peněz. I když těch není nikdy moc... Problém je, že politici, kteří nic neplatí pořád rozhodují, co se bude platit někomu, koho chtějí nadchnout. Ze zubní péče vzali 10 miliard, polovinu, a to je znát. Volby vyhrávalo přesunutí peněz z ambulancí do nemocnic, pokud to tak bude i dál. Budete mít, problémy najít lékaře, ještě mnohem větší... Bohužel. Ale pojišťovny to řešit vchtějí, tak snad jim to dovolí...
OTÁZKA (8.10.2017 18:53) Pavel
Co mám dnes u zubaře hrazeno pojišťovnou? Nyní platím i pozdravení. Pavel
Roman Šmucler: (9.10.2017 14:06)
V současné době je placena péče na úrovni osmdesátých let, tedy máme názorný rozdíl, jak to bývalo a co by mohlo být. Přehled placených výkonů by Vám měla dát zdravotní pojišťovna ale je dostupný na webech, je to dlouhý seznam. Generelně je to nejzákladnější a nejjednodušší péče, tak , aby nikdo bez ní nezůstal, ale předpokládá se, že kdo může, ten si zaplatí péči na úrovni roku 2017. My bychom byli rádi, aby si ji častěji jen doplácel, nikoli platil celou sám... Na Slovensku to třeba možné je.
přeposlat e-mailem