Pondělí 20. září 2021, svátek má Oleg
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Budou bílé plomby za rok zdarma? Odpovídal nový šéf zubařů Roman Šmucler

Roman Šmucler, prezident České stomatologické komory v online chatu se čtenáři... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

PRÁVĚ MŮŽETE POKLÁDAT SVÉ OTÁZKY

Od poloviny příštího roku vejde v platnost evropské nařízení, které částečně zakáže užívání běžných amalgámových plomb. Co toto rozhodnutí pacientům přinese? Budou nově dostávat zdarma výplně z bílé pryskyřice, které dosud pojišťovny nehradily? Jak je na tom tuzemské zubní lékařství, potřebuje změny? Čtenářům serveru Lidovky.cz odpovídal nový prezident České stomatologické komory Roman Šmucler.

položených otázek: 29 | jak se správně ptát | Aktualizovat
  1. Otázka má být stručná a jasná, maximálně tři řádky.
  2. Není možné reagovat na otázku zakládající se na externím odkazu.
  3. Přestože konfrontační otázky vítáme, nesmí překročit hranici slušnosti.
  4. Nepište otázky VELKÝMI PÍSMENY.
  5. Podepište se.
  6. Neopakujte dotazy, které už položili jiní.

Přehled položených otázek

OTÁZKA (9.10.2017 16:09) Petr
Byl jsem na preventivní kontrole, kde mi pí doktorka objevila kaz mezi 6-7 v mezizubní mezeře. Čistím si zuby i mezizubním kartáčkem, prostě velmi úzkostlivě se o zuby starám a přesto kaz. Ptal jsem se jí jak je to možné i přes tu starostlivost, tak řekla, že tenhle kaz bohužel je mimo moje možnosti, ten prostě nelze vyloučit. Takže nesouhlasím s Vámi, že za kazy si mohou pacienti sami.
OTÁZKA (9.10.2017 14:54) Marek
Pane prezidente, kde tlačí české zubařství nejvíce bota?
OTÁZKA (9.10.2017 13:40) Lucie Smutná
Zubařka jezdí v BMW, její pacienti v MHD. Zubaři chtějí čím dál víc. Lidé k nim časem prostě nebudou moct chodit.
OTÁZKA (9.10.2017 12:08) Ludmila K.
Dobrý den, jak jsou na tom obecně Češi s péčí o vlastní chrup? Staráme se o ně dobře? Co je náš největší nešvar? Děkuji
OTÁZKA (9.10.2017 11:44) Petr Babůrek
Dobrý den, dosavadní metoda implantování zubních náhrad se mi zdá dosti složitá, zdlouhavá a drahá. Chystá se nějaká jednodušší cesta ? Děkuji S pozdravem Petr Babůrek
OTÁZKA (9.10.2017 11:07) Sartorius
Dobrý den, byl jsem u zubařky na preventivní prohlídce, nicméně kaz mi odmítla opravit, že prý mě objedná na jejich zubní hygienu a "až pak se bude něco dělat". Nějak nechápu proč když si platím pojištění a ona má s mou pojištovnou smlouvu, z jakého titulu si ošetření podmiňuje tím, abych dal 1500 Kč za instruktáž čištění zubů apod (již několikrát absolvováno). Má tyto praktiky komora nějak ohlídané? Protože dohadovat se se zubařem může taky znamenat že vám ze msty navrtá zub až ke kanálkům (již mám takovou zkušenost).
OTÁZKA (9.10.2017 11:06) Sartorius
Dobrý den, kolik stojí míchaný amalgám (který hradí pojišťovna) a kolik dozovaný (za který se u zubaře doplácí). Prosím pouze cenu materiálu (bez práce lékaře, režie ordinace apod.). Děkuji.
OTÁZKA (9.10.2017 10:35) Robert
Dobrý den pane doktore, má otázka je, proč náš stát neumožňuje tzv.připojistit se pacientům, aby případné dražší zákroky mohly být hrazeny touto formou. Děkuji za odpověď
OTÁZKA (9.10.2017 10:34) Jiří Šrámek
Chápu správně pojišťovny,včetně EU,že stačí rozšířit výuku kovářům?
OTÁZKA (9.10.2017 10:30) Honza Matejka
Dobrý den, co je podle Vás potřeba co nejdříve v naší stomatologii změnit. Jaké máte plány v pozici prezidenta komory? Děkuji.
OTÁZKA (9.10.2017 8:22) David M
Dobrý den pane doktore, je opravdu takový rozdíl v pevnosti mezi bílou plombou a amalgánovou? Setkal jsem se s tím, že i přes mou žádost mi dentistka nedoporučila bílou plombu, právě kvůli zmíněné odolnosti. Děkuji za odpověď.
OTÁZKA (9.10.2017 6:49) Antonín Boltnar
Je pravda,že spodni vody a životni prostředí poškozuje daleko více neż rtuť z amlgamu hormonalni antikoncepce?
OTÁZKA (9.10.2017 2:02) Petr
Dobrý den, v nedávném rozhovoru pro rozhlas jste říkal, že lidé mají domy, auta, chalupy, pečují o ně a je jim líto zaplatit za opravu chrupu. Jenže pokud se mi poškodí auto, dům či chalupa, škodu zaplatí pojišťovna neb si platím pojištění, proč ne tedy opravu chrupu?
OTÁZKA (9.10.2017 1:26) Libor
Co si myslítě, že je příčinou nedostatku zubařů? Pomohlo by zjednodušení systému jejich atestací?
OTÁZKA (9.10.2017 0:48) Václav Mimoňský
Které potraviny způsobují kaz? Naši předci tolik kazů neměli. Prý zkažené zuby léčili ,, kováři,,? Je asi málo kovářů?
OTÁZKA (8.10.2017 23:07) Pavel
O kolik si myslíte, že by měli mít zubaři víc než dětští lékaři, praktici nebo dokonce učitelé? Kolik hodin týdně by podle vás měl zubař pracovat? Děkuji, Pavel
OTÁZKA (8.10.2017 22:21) Brabec
Implantáty jsou opravdu drahé. Vidíte zlevnění a taky, aby je dělalo více ordinací ?
OTÁZKA (8.10.2017 21:26) Oleg Prokop
Řešení stesků občanů - voličů-pacientů je snadné: Zavést připojištění. U všech lékařů bychom my pacienti chtěli jezdit v Mercedesu za peníze na Škodovku. Myslíte, že Babiš jako možný vítěz voleb bude schopen toto nabídnout? Děkuji
OTÁZKA (8.10.2017 20:54) Pavel Horal
Dobrý den, je známo, že zubařské zákroky jsou např. ve Spojených státech mnohonásobně dražší- ve všech ohledech.Chci se zeptat, jak je tomu v porovnání s kupní sílou "západní Evropa" a ceny lékařských zákroků.? Já sám dávám za zubaře značné částky, ale jsem si vědom, že je to bohužel důsledek nedobré hygieny, kterou jsme celá desetiletí praktikovali. Takže ještě jedna otázka zní: je u nás zubařská (myslím soukromá péče) dražší než ve světě ? Děkuji za odpověď a přeji Vám mnoho zdaru. Pavel H.
OTÁZKA (8.10.2017 20:44) dvořáková r.
a bude pojištovna někdy přispívat na předražené implantáty. čím dál více lidí chodí bez zubů, proč jsou tak drahé, jsou známy u nás přece jen už hodně let . není to novinka.dík.
OTÁZKA (8.10.2017 20:41) Lukas B
Dobry den.Proc si musim platit nakladne zdravotni pojisteni,kdyz za stomatologicke osetreni za me pojistovna nezaplatila uz roky ani korunu a vse si hradim sam.Nemel bych mit narok na nizsi pojistne kdyz si vse v tomto smeru hradim sam a jsem s tim smiren...? Dekuji.
OTÁZKA (8.10.2017 20:40) Jan Mačák
Vztahuje se na zubní výplň (bílou či amalgámovou plombu) záruční lhůta? Pokud ano, jak dlouhá? Pokud ne, čím je to zdůvodněno?
OTÁZKA (8.10.2017 20:15) Jana
Amalgamova vypln ma sice v sobe rtut, ale bila vypln je podle nejnovejsich zprav take zdravi skodliva. Obsahuje bisfenoly. Co vy na to? Neni nejaky material, co neskodi nebo skodi mene nez tyto dva materialya jsou stejne trvanlive? Dekuji.
OTÁZKA (8.10.2017 20:06) Rebeka Leibišová
Zdarma není nic, všichni platíme nemalé zdravotní pojištění. A v rámci toho by měl mít každý zajištěnu možnost mít kompletní funkční a esteticky obstojný chrup v kvalitě odpovídajcí současné úrovni medicíny. Instituce zastupující v této otázce stát, která toto pojistné vybírá, by se měla také postarat, aby jeho občané nemuseli mít huby jak vyvrácený plot. Opravdu si myslíte, že implantáty nejsou uměle předražené?
OTÁZKA (8.10.2017 19:56) Tomáš Pleva
Má to smysl ptát se zubařů na možnou škodlivost amalgámu? Vždyť o tom většinou sami mnoho nevědí. Jiná situace je mezi světovými experty, jako jsou ti lháři z americké ADA. Ti se bojí soudních žalob pro ublížení na zdraví, proto musí i nadále lhát. Ostatní je napodobují. Je to šílená situace. Můj bratr Jaro Pleva, žijící ve Švédsku, byl otravou Hg z plomb silně postižen. Zkoumal staré výplně a zjistil v nich velký úbytek rtuti. Po odstranění amalgámu se uzdravil, jako ostatně mnoho jiných lidí z různých nemocí. Otrava se neprojeví u každého stejně. Proto ji lékař často nepozná. Někdy se podobá RS, jindy třeba ALS. Často má za následek depresivní stavy. Člověk může i oslepnout. Tohle všechno "experty" nezajímá, oni mají své složité rovnice, které mají dokazovat neškodnost té hrozné slitiny. Ach jo! Co dělat? Tomáš Pleva, Brno.
OTÁZKA (8.10.2017 19:44) JW
Pane doktore, jak je možné, že zubař na pojišťovnu nenabízí nic pouze na pojišťovnu. Za všechno se doplácí nebo hradí zcela protože "s tím já nedělám". Nejedná se o jediný případ. Zadarmo pouze extrakce a někde se doplácí i za suprakain. není někde něco špatně? A druhý dotaz: Když bez omluvy nepřijde pacient k zubaři, vybírají lékaři pokutu, různě, ale většinou tak 2-3 stovky, je to v pořádku? A pokud to je v pořádku, co když bez omluvy není přítomen zubař? proč tedy chtějí kontakty na pacienty, když pak není nikdo schopen dát vědět, že třeba lékař onemocněl. stát se může ledasco, ale nemělo by to být jaksi oboustrané? děkuji
OTÁZKA (8.10.2017 19:34) Jarda
Dobry den, co je pro vas v zubarstvi tabu?
OTÁZKA (8.10.2017 18:53) Pavel
Co mám dnes u zubaře hrazeno pojišťovnou? Nyní platím i pozdravení. Pavel
OTÁZKA (8.10.2017 18:22) Karel V.
Dobrý den, chci se zeptat, co si o tom vy jako odborník myslíte. Děkuji