Co bude se Sněmovnou a jak může kartami zamíchat Zeman? Odpovídal ústavní právník

Jan Kysela, expert na ústavní právo. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

PRÁVĚ MŮŽETE POKLÁDAT SVÉ OTÁZKY

Poslanci na nadcházející volební období jsou zvoleni, sněmovna ale bude svolána až za necelé čtyři týdny. Prezident Miloš Zeman totiž hodlá využít maximální lhůtu, aby politické subjekty měly dostatek času na diskuzi nad obsazením celého předsednictva dolní komory. Minimálně do druhé poloviny listopadu tak bude v zemi stále vládnout kabinet Bohuslava Sobotky (ČSSD). Co se do té doby bude dít a jak do sestavení nové vlády může promluvit samotný prezident? Na dotazy čtenářů odpovídal ústavní právník Jan Kysela.

položených otázek: 36 | jak se správně ptát | Aktualizovat
  1. Otázka má být stručná a jasná, maximálně tři řádky.
  2. Není možné reagovat na otázku zakládající se na externím odkazu.
  3. Přestože konfrontační otázky vítáme, nesmí překročit hranici slušnosti.
  4. Nepište otázky VELKÝMI PÍSMENY.
  5. Podepište se.
  6. Neopakujte dotazy, které už položili jiní.

Zodpovězené otázky

OTÁZKA (24.10.2017 11:03) Novák
Vyjmenujte konkrétně v čem AB ohrozil nebo ohrožuje demokratický systém bez vymýšlení různých možných konstrukcí a předpokladů. Proč by úspěšný a bohatý člověk nemohl jít do politiky. Ohrožením demokracie je polistopadová politická reprezentace, která nerespektuje volební výsledek a jako jeden muž odmítá spolupracovat s vítěznou stranou a zvažuje nesystémovou koalici všech stran proti AB, tak jak se stalo po krajských volbách. Děkuji za odpověď
Jan Kysela: (24.10.2017 11:59)
Náš politický systém je založen na svobodné soutěži politických stran, resp. sil. Pokud má některá markantní výhodu ve finančním a mediálním zázemí, je to pro svobodnou soutěž riziko. Bohatý a úspěšný člověk do politiky jít jistě může, otázkou je, zda má souběžně vlastnit média a ohromný ekonomický kolos. Myslím, že výhrady ostatních ke koalici souvisejí právě s tím, že ANO nevnímají jako běžnou stranu, s níž se můžete lišit v programu, ale sdílíte vnímání toho, v čem politika spočívá. A teď už musím končit, protože o půl hodiny přetahuji. Dotazů bylo hodně, děkuji za ně. Na všechny jsem odpovědět nestihl, za to se omlouvám. Přeji všem pěkný den. Vždyť má být líp.
OTÁZKA (24.10.2017 11:08) Vratislav Dlouhý
Dobrý den, je o vás celkem známo, že jste zastáncem pravdoláskařské klaky, která je už díky bohu na ústupu, dokážete osobu prezidenta Zemana vnímat nestranně a objektivně nebo jen "surfujete" na vlně laciného antizemanizmu?
Jan Kysela: (24.10.2017 11:53)
Těžko říci. Jako občanovi mi vadí politická orientace na Rusko a Čínu, jako Čechovi se smyslem pro historii mne poněkud uráží, kým zabydlel Hrad, jako odborník kritizuji způsob nakládání s kompetencemi, pokud je pro to důvod. Je to laciné?
OTÁZKA (24.10.2017 10:51) Michal Svěrák
Je stále platný Lustrační zákon a platí v případě Babiše, chce-li být premierem ?
Jan Kysela: (24.10.2017 11:50)
V souvislosti s přijetím služebního zákona byl lustrační zákon novelizován, takže se nevztahuje na politické funkce.
OTÁZKA (24.10.2017 10:53) DVOŘÁK
Dobrý den,jestli můžu mít dotaz k presidentské volbě;vím,že je to " fantasmagorie",kdyby měli oba kandidáti ve druhém kole stejně hlasů,jaký je postup?Děkuji.
Jan Kysela: (24.10.2017 11:49)
Zvolen není nikdo a koná se nová volba
OTÁZKA (24.10.2017 11:10) Honza
Musí být zákon o obecném referendu přijat ústavní většinou nebo ne? Děkuji
Jan Kysela: (24.10.2017 11:45)
Ústava předpokládá, že bude mít formu ústavního zákona, pokud by jím vykonával lid státní moc přímo.
OTÁZKA (24.10.2017 10:38) Štěpán T.
Vážený pane profesor, je podle Vašeho nazoru vhodné, aby při současném stavu, kdy je prezident volen přímou volbou, zůstal v pravomoci prezidenta výběr osoby k sestavení vlády?
Jan Kysela: (24.10.2017 11:44)
Zavedením přímé volby se leccos změnilo. Asi bych byl pro odstranění druhého pokusu, protože prezidentovi poskytuje prostor pro otálení až obstrukce. Myslím, že by po 1. pokusu mohla přijít na řadu Sněmovna či její předseda. 3. pokus by mohl mít opět prezident, anebo by tu už byly předčasné volby.
OTÁZKA (24.10.2017 10:50) Petr Hojdar
Dobrý den pane profesore, je možné, aby prezident zastavil trestní stíhání AB? Tzn. nikoliv udělil milost až po odsouzení, ale zastavení stíhání ještě před projednáním soudem. Děkuji PH
Jan Kysela: (24.10.2017 11:41)
Ano, podléhá to však kontrasignaci předsedou vlády.
OTÁZKA (24.10.2017 10:01) Vaňková, Vysočina
Nemám přímo dotaz, ale chci Vám touto formou poděkovat za Vaší práci, za vysoce erudované posouzení každé situace, kterou komentujete a za noblesu s jakou na veřejnosti vystupujete. Nemohu se smířit s tím, že někteří představitelé institucí, zákonodárci i veřejně činné osoby se neumějí chovat!!! Děkuji!
Jan Kysela: (24.10.2017 11:41)
Děkuji za vlídné hodnocení.
OTÁZKA (24.10.2017 9:28) Kostas Charalambidis
dobrý den , spojení dvou starých bolševiků babiše a zemana je jasný pokus o kontrarevoluci ,oni jsou o moc nebezpečnější než před 30 lety , jsou nacpaní milionama, nemělo by zasáhnout vojensky NATO ?
Jan Kysela: (24.10.2017 11:40)
Nemám ten dojem.
OTÁZKA (24.10.2017 9:29) Ludmila Apltová
Dobrý den, je možné udělit prezidentskou milost osobě, která je obviněna ze spáchání trestného činu a není zatím pravomocně odsouzena?
Jan Kysela: (24.10.2017 11:40)
Ano, takové milosti se říká abolice a vyžaduje spolupodpis předsedy vlády.
OTÁZKA (24.10.2017 9:26) Richard Šperl
Dobrý den, pane profesore, připusťme, že Poslanecká sněmovna vysloví souhlas s trestním stíháním poslance Andreje Babiše. Podle čl. 40 Listiny základních práv a svobod každý, proti němuž je vedeno trestní řízení, je považován za nevinného, pokud pravomocným odsuzujícím rozsudkem soudu nebyla jeho vinna vyslovena. Takový rozsudek tu zatím není a trestní řízení může trvat značnou dobu. Dovolím si "kacířskou otázku". Nebylo by u politiků výrazem úcty k Listině základních práv a svobod, pokud by uvedenou presumpci neviny ctili, třeba i se skřípěním zubů, i u toho, kdo přichází v úvahu jako předseda vlády? A dále, výrazem téže úcty to, když by případný premiér Andrej Babiš v případě, že bude soudem pravomocně odsouzen, podal do rukou prezidenta republiky demisi. Vím, že to zní jako sci-fi, ale neměl by být právě toto správný postup? Děkuji za odpověď a přeji Vám vše dobré.
Jan Kysela: (24.10.2017 11:39)
Vážený pane Šperle, je to samozřejmě možné, nejsem si však úplně jist, zda to není málo. Ve Vaší úvaze by demise byla předstupněm nástupu do výkonu trestu. Připadá mi, že předseda vlády má být kritizovatelný za politiku, kterou provádí, a nikoliv třeba za to, že je trestně stíhán. Asi to také není úplným povzbuzením pro policii a státní zástupce, kteří jsou ochotni jít i po "velkých rybách", přičemž stíhaná velryba se stane v pozici předsedy vlády jejich nejvyšším nadřízeným. Kauzy Silvia Berlusconiho Itálii moc nepomohly, nicméně leckdo mávl rukou s tím, že v Itálii je leccos možné.
OTÁZKA (24.10.2017 8:07) Eduard Pawlica
Dobrý den, pane doktore, otázku nemám, jen Vám chci poděkovat za Vaši skvělou práci, rovnající se znamenité veřejné edukační činnosti a popřát Vám pevné zdraví a dostatek nejen tvůrčí energie! Děkuji.
Jan Kysela: (24.10.2017 11:32)
Moc děkuji. Svěží si leckdy nepřipadám.
OTÁZKA (24.10.2017 1:56) K Jež
Jak je možné, že SPD, která má v programu zákaz islámu u nás byla připuštěna k volbám ? Citace z jejich programu : Především odmítáme vnuceně přijímat nelegální imigranty a odmítáme islamizaci naší země pod záminkou multikulturalismu. Nedovolíme v České republice vznik páté kolony radikálních muslimů. Právo šaría a islámský džihád jsou ohrožením naší svobody a bezpečnosti. Jejich propagaci a šíření postavíme mimo zákon a porušení budem jednoznačně trestat.
Jan Kysela: (24.10.2017 11:32)
K volbám jsou v zásadě připuštěny všechny registrované politické strany. Nejde tedy o to, byla-li SPD připuštěna k volbám, ale o to, zda může/má legálně působit. Každopádně z Vaší citace neplyne požadavek zákazu islámu, ale trestání propagace a šíření práva šaría a islámského džihádu, což mi připadá odlišné. Pokus zakázat islám jako takový považuji za rozporný s Listinou základních práv a svobod i Evropskou úmluvou o lidských právech.
OTÁZKA (24.10.2017 0:14) John Smith
Dobrý den profesore Kyselo, Mám dvě otázky: 1. Je možné hlasovat o vydání A. Babiše pouze až na schůzi nové sněmovny ? 2. Při nevyslovení důvěry nové vládě, je ještě jeden pokus, kdy jmenuje předsedu vlády opět prezident. Pokud ani poté není vyslovena důvěra, následuje poslední pokus, kdy na návrh předsedy sněmovny jmenuje prezident předsedu vlády. Předpokládejme, že není ani na potřetí vyslověna důvěra. Poté prezident "může" rozpustit poslaneckou sněmovnu a vyhlásit volby dle čl.35 ods.(1) a). Je tato možnost ve skutečnosti povinností ? Existuje alternativa, kdy prezident opakuje celé kolo jmenování ? Děkuji, přeji hezký den. J.S.
Jan Kysela: (24.10.2017 11:27)
1. Ano, o vydání k trestnímu stíhání hlasuje Poslanecká sněmovna, která se nejdříve ustaví. Mluvíme tedy o konci listopadu či prosinci, pokud policie zašle novou žádost. 2. Čl. 35 skutečně užívá v této souvislosti slovo "může". Prezident republiky má nicméně také spoluodpovědnost za řádné fungování ústavního systému. Pokud by byly naplněny podmínky pro rozpuštění Sněmovny, znamená to vzhledem k jejich restriktivnímu znění ochromení Sněmovny nebo vlády. Dost dobře si neumím představit, že by se prezident vyhnul jedinému řešení takového patu, tj. volbám. Kdyby to však učinil, nedostaneme se na počátek tří kol sestavování vlády, spíše se přesuneme mimo explicitní ústavní úpravu, z níž zůstane k disposici to, že prezident vládu jmenuje a Sněmovna hlasuje o důvěře.
OTÁZKA (23.10.2017 23:31) Vladimír
Dobrý den, připusťme, že v nové vládě ovládne ANO ministerstvo vnitra a spravedlnosti. Jaké mají tito ministři možnosti zastavit probíhající stíhání pánů Babiše a Faltýnka? Děkuji
Jan Kysela: (24.10.2017 11:21)
Z hlediska právního žádné, protože nejsou orgány zúčastněnými na trestním řízení. Nicméně disponují oprávněním navrhnout vládě změny ve funkcích nejvyššího státního zástupce a policejního prezidenta, což by mohlo vytvářet nějaký tlak. Každopádně nepřípustný.
přeposlat e-mailem

Najdete na Lidovky.cz